KOAH Risk Faktörlerini İnceliyoruz

KOAH Risk Faktörlerini İnceliyoruz

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde 210 milyon kişi KOAH sorunu yaşamaktadır.

Kişinin KOAH Olma Riskini Yükselten Etkenler

1 Sigara

KOAH’ın en büyük risk faktörü sigaradır. Katran, nikotin ve karbon monoksitin yanında tütün ürünleri 250’den fazla zehirli kimyasal içermektedir. Bu zararlı maddeleri solumak zaman içerisinde hava yollarına zarar verir ve akciğer tahrişi, iltihaplanma ve esneklik kaybına neden olur. Ayrıca akciğerlerin koruma ve filtreleme sistemine de zarar verebilir.

2 Pasif İçicilik

Bu durum sigara içen bir kişinin soluduğu sigara dumanını ya da yanan sigara veya purosunun dumanını solumaktır. Pasif içicilik sizi sigara içmekle aynı düzeydeki zararlı kimyasal, zehirler ve karsinojenlere maruz bırakır. Genel cerraha göre pasif içicilik sigara içmeyen kişilerde erken ölümlere ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hastalıklara yol açar. Pasif içiciliğin zararsız bir seviyesi yoktur. Başka bir odaya geçmek, pencere açmak, ya da klimayı çalıştırmak riskleri azaltır.

3 Hava Kirliliği

Motorlu araçların egzozlarından ve fabrikalardan salınan kirleticiler ya da ikincil kirleticiler zemin düzeyi ozonun yapılan pek çok çalışmada KOAH gibi hava yolu hastalıklarını tetiklediği görülmüştür. Kömür madeni tozu ve çakmaktaşı iş yeri kirleticileri ve toz, boya, yemek buharı ve böcek ilaçları gibi ev ortamı kirleticileri KOAH’ın kötüleşmesine neden olur.

4 Genler

Bazı genetik eksiklikler kişinin KOAH için şüpheli duruma geçmesine neden olabilir. Nadir olarak miras alınan bir enzim olan alfa-1 antitripsin eksikliği KOAH’a neden olabilir. Bu sorun akciğerlere zarar verebilen protein dengesizliği yaratır. Bu duruma sahip olan kişiler sigara içerse durumları çok daha hızlı ilerler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...