KOAH Tedavisi Olarak Sigarayı Bırakmak

KOAH Tedavisi Olarak Sigarayı Bırakmak

Sigara içen herkeste KOAH oluşmadığı gibi KOAH’sı olan herkes için de sigara içiyor denilemez. Ancak, KOAH’sı olan kişilerin pek çoğunda sigara geçmişi bulunmaktadır. Amerika Akciğer Derneği, KOAH vakalarının %85 – 90’ı arasının sigaradan kaynaklandığını belirtmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre sigara içmek KOAH ile alakalı ölümlerin %8 ila 10’unu oluşturmaktadır. KOAH’nız varsa ve sigara içiyorsanız bırakmanızın vakti gelmiş demektir. Doktorunuzdan bilgi almak, danışmanlık seanslarına katılmak ve ilaç kullanmak bu konuda size yardımcı olabilir.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Anlarım?

Ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde hastalıkla birlikte akciğerleriniz hasar gördüğünden şişme yaşayabilirsiniz. Bu durum, kalbiniz hasar gören akciğerlerinize kan pompalamak için daha fazla çalıştığından görülür. Bunun sonucunda konjestif kalp yetersizliği yaşayabilirsiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Alo 171

Alo 171 Sigara bırakma hattından yardım isteyebilirsiniz.

Neden Bırakmalısınız?

Sigara içiyorsanız ve KOAH teşhisi konduysa cesaretin kırılması, öfke ve depresyon gibi olumsuz duygular yaşayabilirsiniz. Akciğerlerinizde çoktan hasar oluştuğundan sigaranın tadını çıkarabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bundan sonra içeceğiniz sigaranın artık bir fark yaratmayacağını da düşünebilirsiniz.

Bu durum anlaşılabilir olsa da bu mantık gerçeklikten oldukça uzaktır. Çoktan KOAH tanısı konulmuş olsa bile sigarayı bırakmaktan yine de faydalanabilirsiniz. Aslında sigarayı bırakmak, KOAH’nın ilerleyişini yavaşlatmak için güvenilebilecek tek tedavidir ve akciğerlerinizin geride kalan fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olacaktır.

Sigara kullanmayı bırakmak, hastalığın ciddi alevlenmelerinden de uzak durmanıza yardımcı olacaktır. KOAH’nın alevlenmeleri korkutucu ve tehlikeli olabilir. Bu durumun hastanede kalma, tedavinin başarısız olması ve hatta ölüm gibi olumsuz sonuçları olabilir. Gücünüzün yettiği her şeyi yaparak bunlardan kaçınmaya çalışmanız önemlidir. Bunun için sigaralarınızı, piponuzu ve puronuzu bir kenara atabilirsiniz.

KOAH’sı olan bir sigara kullanıcısıysanız sigarayı tamamen bıraktığınızda sağlığınız üzerinde gözle görülebilir gelişmeler fark edebilirsiniz.

Sigara İçmeyi Nasıl Bırakabilirsiniz?

Amerika Birleşik Devletleri’nde her 10 yetişkinden 7’si bırakmak istediğini belirtmektedir. Ancak, pek çoğu bu alışkanlığı bırakmak konusunda zorlanmaktadır. Sigarayı tamamen bırakmak için faydalanabileceğiniz stratejiler bulunmaktadır.

1 Sağlık Uzmanlarından Yardım Alın

Sağlık uzmanlarından yardım almanız, aile fertlerinizden yardım almanızdan farklı olacaktır. Sağlık uzmanları size sakin bir şekilde sigara içmenin şu anki sağlık sorunlarınızı nasıl etkilediğini ve hayat kalitenizi nasıl düşürdüğünü anlatır. Sigara içmenin hayatınızı tehlikeye atan durumlara neden olabileceğini de açıklayabilirler.

Bu tür bir etkileşime giren kişiler, sigara bırakma konusunda küçük ama etkili bir avantaja sahip olurlar. Sigarayı bırakmak istiyorsanız doktorunuza danışarak sigara içmeye devam etmenin riskleri ve sigarayı bırakmanın faydaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gerçekleri öğrenmeniz, sigarayı bırakmak konusunda size motivasyon sağlayabilir.

2 Grup Danışmanlığı

Grup danışmanlığı size iki avantaj sağlar. Grup danışmanlığında, tavsiyelerini sunabilecek deneyimli konuşmacıları dinleyebilir ve sigarayı bırakmak ve tekrar kullanmaya başlamamak için teknikler öğrenebilirsiniz. Sizinle aynı durumu yaşayan kişilerden destek almaktan ve onlara destek sağlamaktan da yararlanabilirsiniz. Grubunuzdaki diğer kişilerin başarılı bir şekilde sigarayı bıraktıklarını görmeniz, kendi çözümünüzü bulmanız konusunda size güç verecektir.

Grup danışmanlığı sizin için cazip gelmiyorsa doktorunuzdan birebir görüşme talep edebilirsiniz.

3 İlaçlar

Sigara kullanmayı bırakmak isteyen insanların kullandığı en popüler ilaç türü nikotin tedavileridir. Nikotin tedavileri, yoksunluk belirtileriyle başa çıkılmasına ve sigara isteğinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Nikotin tedavisi; nikotin sakızı çiğneyerek, cildinize yapıştırılan nikotin bantlarıyla ya da nikotin spreyi kullanımıyla yapılabilir.

Bu tedavi istediğiniz kadar işe yaramıyorsa doktorunuzla antidepresan kullanımını konuşabilirsiniz. Bu tür birleşik tedavilerin, sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir.

4 Birden Bırakma

Bazı kişiler sigarayı herhangi bir ilaca ya da destek grubuna ihtiyaç duymadan bırakabilirler. Bu durum, sigaranın aniden bırakabileceğini gösteriyor ancak kendinizi ne gibi bir duruma sokacağınızı bilmeniz önemli olacaktır.

Danışmanlık almak, ilaç kullanmak veya birden bırakmak gibi yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın şu ipuçları size yardımcı olacaktır:

  • Bırakma tarihi belirleyin ve o tarihe uyun.
  • Stresli ve canınızın sigara isteyeceği durumlardan uzak durun.
  • Anksiyete, asabiyet, depresyon ve yiyecek aşerme gibi yoksunluk belirtilerini yaşayacağınızı bilin. Bu belirtilerle nasıl baş edeceğinizi önceden planlayın ve bu durumun sonsuza kadar devam etmeyeceğinin bilincinde olun.
  • Hayattan beklentilerinizin listesini yapın. Bir davranışı sadece durdurmak yeterli değildir. Değişimin sürdürülebilmesi için olumsuz alışkanlıkların yerine yenilerinin konulması gerekir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek alın. Tekrar sigaraya başlayacak gibi olduğunuzda onlardan yardım alın.
  • Etrafınızı güvendiğiniz ve size destek verecek kişilerle doldurun. Çevrenizde sigarayı bırakmaya çalışan kişiler varsa onları destekleyin.

Sigarayı Tamamen Bırakabilirsiniz

Sigara gibi uzun süreli bir alışkanlığı bırakmak eğlenceli ya da kolay değildir ama bunu yapmanız, KOAH’nın ilerlemesini yavaşlatabilir ve hayat kalitenizi artırabilir. Sigarayı bırakmak için doktordan randevu alın. Doktorunuza sigarayı kullanmaya devam etmenin risklerini ve bırakmanın getireceği faydaları danışın. Doktorunuz, danışmanlık ve ilaç kullanımı gibi sigarayı bırakırken alabileceğiniz yardımlar konusunda da size bilgi verebilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sizi desteklemelerini isteyin. Ve unutmayın: Sigaradan uzak durmak zamanla daha kolay bir hâl alacak.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...