KOAH ve Anksiyete Arasındaki İlişki

KOAH ve Anksiyete Arasındaki İlişki

KOAH’sı olan pek çok kişide çeşitli nedenlerden ötürü anksiyete de olur. Nefes almada güçlük yaşadığınızda beyniniz bir şeylerin yanlış olduğuna dair alarm çalmaya aşlar. Bu durum anksiyeteye ya da paniğe neden olabilir. Anksiyete, ilerleyen bir akciğer hastalığınız olduğunu düşündüğünüz için de ortaya çıkabilir. Nefes almada zorlanma yaşamaktan endişeleniyor olabilirsiniz. KOAH’yı tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar da KOAH’yı tetikliyor olabilir.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete (kaygı) algılanan tehlikelere karşı doğal bir insan reaksiyonudur. Anksiyete çok değişkenli koşullara uyumumuzu sağlayan faydalı doğal bir tepkidir.

KOAH Nedir?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Anksiyete bozukluğu için Psikiyatri bölümüne gidilir. KOAH hastalığı için ise Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Nefessiz Kalma ve Anksiyete Döngüsü

Anksiyete ve KOAH genellikle nefessiz kalma döngüsü oluştururlar. Nefessiz kalma hissi panik duygusunu ortaya çıkararak daha da endişelenmenize ve daha zor nefes almanıza yol açar. Nefessiz kalma-anksiyete-nefessiz kalma döngüsüne yakalanırsanız anksiyetenin belirtilerini KOAH’nın belirtilerinden ayırt etmek konusunda zorlanabilirsiniz.

Kronik bir hastalığınız varken anksiyetenizin olması iyi bir şey olabilir. Bu durum, tedavi planınızı takip etmenize, belirtilerinize dikkat etmenize ve ne zaman tıbbi müdahale almanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Çok fazla endişe, hayat kalitenizi ciddi bir şekilde etkiler.

Bu durumda hastaneye birden çok kez gitmeniz gerekebilir. Nefessiz kaldığınız için sosyal vakit geçirerek ya da aktivitelere katılarak eğlenmekten de uzak durabilirsiniz.

Anksiyeteyle Başa Çıkmak

KOAH’sı olmayan kişilere de bazen diazepam (Valium) ya da alprazolam (Xanax) gibi reçeteli anksiyete önleyici ilaçlar yazılır. Ancak bu ilaçlar nefes alma sıklığını artırdığından KOAH’yı daha kötü bir hale getirebilir. Bu ilaçlar, kullandığınız diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir.  Zamanla, bu ilaçlar bağımlığa neden olarak bağımlılıktan kaynaklanan sorunlara yol açabilirler.

Bağımlılık yapmayan ve nefes almanıza engel olmayan anksiyete önleyici buspiron (BuSpar) gibi ilaçlarla rahatlama yaşayabilirsiniz. Sertralin (Zoloft), paroksetin (Paxil) ve sitalopram (Celexa) gibi bazı antidepresanlar anksiyeteyi azaltır. Sizin için en uygun ilacın ne olduğuna doktorunuz karar verecektir. Her ilacın yan etkileri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Anksiyetenin artması, bağırsaklarda sorunlar, baş ağrısı ya da bulantı bu ilaçlara ilk başlandığında görülebilir. Tedavi sürecinde doktorunuzdan ilk dozların hafif olmasını isteyebilirsiniz. Böylece vücudunuz yeni başladığınız ilaca daha kolay uyum sağlayacaktır.

İlacı, anksiyeteyi azaltan başka ilaçlarla bir arada kullanarak ilacın etkinliğini artırabilirsiniz. Doktorunuzdan size rehabilitasyon programı önermesini isteyebilirsiniz. Bu programlar KOAH ve anksiyeteyle baş etmekle ilgili ipuçları vermektedir. Rehabilitasyonda öğreneceğiniz en önemli şeylerden birisi de daha etkili bir şekilde nefes almaktır.

1 Nefes Alma Eğitimi

Ağzı büzerek nefes alma gibi nefes alma teknikleri size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Nefes alırken nefesinize dikkat etmenize
 • Nefes alış verişinizi yavaşlatmanıza
 • İçeride havayı daha uzun süre tutmanıza
 • Nasıl rahatlayacağınızı öğrenmenize

Ağzı büzerek nefes alma egzersizini yapmak için üst vücudunuzu gevşetin ve yavaşça burnunuzdan nefes alıp ikiye kadar sayın. Sonra dudaklarınızı büzün ve nefesinizi ağzınızdan verin.

2 Danışmanlık ve Terapi

KOAH’sı olan pek çok kişi, anksiyeteyi azaltmak konusunda bireysel danışmanlıkları etkili bulmaktadır. Bilişsel davranış terapisi, anksiyete belirtilerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılan bir tedavidir. Bu tedavide rahatlama teknikleri ve nefes alıp verme egzersizleri kullanılır.

Grup danışmanlığı ve destek grupları da KOAH ve anksiyete ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Aynı rahatsızlığı yaşayan başkalarıyla birlikte olmak kendinizi daha az yalnız hissetmenize yardımcı olur.

KOAH, kendi başına oldukça stresli bir hastalıktır. Anksiyeteyle uğraşmak işleri olduğundan daha da karmaşık bir hale getirebilir. Anksiyete belirtileri fark edecek olursanız doktorunuzla konuşarak bu durum günlük hayatınızı etkilemeye başlamadan tedavi bulmalısınız.

Panik Atak ve KOAH Arasındaki İlişki

Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa, panik ataklar nefes alma sorunlarınızı alevlendirebilir. Birden bire kalbinizin hızlandığını ve nefes almanın daha da zor bir hale geldiğini görebilirsiniz. Uyuşma ya da karıncalanma yaşayabilir ya da göğsünüzde sıkışma hissedebilirsiniz. Ancak, panik atak kendi kendine durabilecek bir şeydir. Panik ataklarla başa çıkmak için bir plan oluşturarak, belirtilerinizi kontrol altına alabilir ve acil servise boştan yere gitmeyi önleyebilirsiniz.

 • Bir göreve odaklanarak dikkatinizi dağıtın. Örneğin, avucunuzu açıp kapayabilirsiniz, 50’ye kadar sayabilirsiniz ya da alfabeyi tersten saymaya çalışarak zihninizi hislerinizden başka bir yöne çekebilirsiniz.
 • Ağzı büzerek nefes alma tekniğini ya da başka nefes alma tekniklerini kullanarak belirtilerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Meditasyon ve şarkı söylemek de yardımcı olabilir.
 • Olumlu imgelemeler yapın. Kendinizi sahilde, çayırda ya da dağda hayal edin. Huzurlu olduğunuzu ve kolayca nefes aldığınızı düşünün.
 • Panik atak sırasında alkol, kafeinli içecekler ve sigara kullanmayın. Bunlar belirtileri daha da kötüleştirirler. İnhaler da panik atak sırasında önerilmemektedir.
 • Profesyonel yardım alın. Bir danışmandan anksiyete ve panik atakla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...