KOAH ve Cinsellik

KOAH ve Cinsellik

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) hırıltılı solunuma, nefes darlığına, öksürmeye ve diğer solunum sorunlarına neden olmaktadır. Cinsel ilişkiyle ilgili yaygın görüş, bu durumun bizi nefessiz bırakmasıdır. Peki, bu durum KOAH’sı olan kişilerin cinsel ilişkiye giremeyeceği anlamına mı gelir? KOAH’sı olan pek çok kişi mutlu ve tatmin edici, yakınlığın sağlıklı bir şekilde ifade edildiği cinsel ilişkiler yaşamaktadır. Cinsel ilişkinin sıklığı azalabilir ancak cinsel ilişkinin tatmin edici olması kesinlikle mümkündür.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

KOAH ve Cinsel İlişkiyle İlgili Endişeler

KOAH’nız varsa cinsel ilişki sizin için korkutucu olabilir. Sevişirken nefesinizin kesileceğinden ya da partnerinizi tatmin edemeyeceğinizden korkuyor olabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında çok yorulmak da korktuğunuz şeyler arasında olabilir. Bunlar, KOAH hastalarının yakınlık kurmaktan kaçınmasına neden olan endişelerdir. KOAH hastalarının partnerleri de cinsel ilişki sırasında karşı tarafa zarar vermekten ve KOAH’nın belirtilerini kötüleştirmekten korkmaktadırlar. Ancak yakınlıktan uzak durmak, partnerinize karşı hissettiğiniz duyguları koparmaya çalışmak ya da cinsel aktiviteyi bırakmak aradığınız cevap değildir.

KOAH teşhisi konması cinsel hayatınızın bitmesi anlamına gelmez. Birkaç basit kuralı aklınızda tutmanız size ve partnerinize cinsel ilişki sırasında yakınlık kurmanız ve zevk almanız konusunda yardımcı olacaktır.

Cinsel Hayatınızın Kalitesini Artırmak için İpuçları

1 İletişim Kurun

KOAH’nız varsa cinsel hayatınızı geliştirmenin en önemli yolu iletişim kurmaktır. Bu durumu partnerinizle konuşmak zorundasınız. Yeni bir partneriniz varsa KOAH’nın cinsel ilişkiyi nasıl etkileyeceğini anlatın. Her ikinizin de hislerini ifade etmesi ve korkularınızı açıkça belirtmesi bu durumu çözerek karşılıklı tatmin sağlamanıza yardımcı olacaktır.

2 Vücudunuzu Dinleyin

Elden ayaktan düşüren bir yorgunluk KOAH’ya eşlik edebilir ve bu durum cinsel ilişkiyi etkileyebilir. Vücudunuzun verdiği sinyallere dikkat ederek hangi aktivitelerin yorgunluğunuzu artırdığını ve günün hangi saatleri daha yorgun olduğunuzu öğrenin. Cinsel ilişki çok enerji isteyen bir durum olduğundan gün içinde enerji seviyenizin en yüksek olduğu zamanı bulmalısınız. Yatacağınız zamanı beklemeniz gerektiğini düşünmeyin. En iyi dinlendiğiniz zamanlarda cinsel ilişkiye girmek çok daha kolay ve faydalı olacaktır.

3 Enerjinizi Koruyun

Enerjinizi korumanız, KOAH ile mücadele diyorsanız cinsel aktiviteleriniz için çok önemli olacaktır. Alkol ve ağır yemeklerden uzak durmanız cinsel ilişkinin öncesinde yorgunluk yaşamanızı önleyecektir. Cinsel ilişkiye gireceğiniz pozisyon seçimi de enerjinizi etkileyebilir. KOAH’sı olmayan kişinin daha baskın veya daha ağır rolü üstlenmesi daha iyi olacaktır. En az enerji kullanacağınız pozisyonu seçin.

4 Bronkodilatör Kullanın

KOAH’sı olan bazı kişilerde cinsel ilişki sırasında bronşlarda kasılma olur. Bu riski azaltmak için cinsel ilişkinin öncesinde bronkodilatör kullanın. Cinsel ilişki sırasında ihtiyacınız olmasına karşılık bronkodilatörü elinizin altında tutun. Cinsel ilişkiden önce nefessiz kalma ihtimalini en aza indirmek için nefes borularınızı temizleyin.

5 Oksijen Kullanın

Günlük aktiviteleriniz için oksijen kullanıyorsanız, cinsel ilişki sırasında da oksijen kullanmalısınız. Sizin ve tankın arasındaki mesafeyi uzatmak için oksijen tüpünü aldığınız şirkete danışabilirsiniz. Böylece kısa bağlantısı olan tüplerle hareketleriniz kısıtlanmayacak ve rahat bir şekilde nefes almaya devam edebileceksiniz.

KOAH ve Yakınlık

Yakınlığın sadece cinsel ilişkiden ibaret olmadığını hatırlayın. Cinsel ilişki size zor geliyorsa diğer yakınlık kurma yollarını göstermeniz de bir o kadar önemli olacaktır. Öpüşmek, sarılmak, birlikte banyo yapmak, masaj ve dokunuş da cinsel ilişki kadar önemli yakınlık türleridir. Yaratıcı olmak eğlenceli olabilir. Çiftler bu zamanı birbirleriyle bağ kurmak için kullanarak cinsel anlamda ne yapmak istediklerini düşünüp, bu konudan bahsedebilirler. Bazıları oyuncak kullanmaktan büyük haz alabilir.

Cinsel ilişkilerde yaşanan tüm zorlukların KOAH ile alakalı olmayabileceğini aklınızda bulundurun. Bazı zorluklar ilaçların yan etkisi olarak veya yaşınızla birlikte ortaya çıkan değişikliklerden dolayı görülebilir. Cinsel sorunlarla ilgili doktorunuzla konuşmanız da endişelerinize çözüm bulmanız için önemlidir.

Aşkın, ilginin ve cinselliğin ifade edilmesi insanların doğasında vardır. Bu durum, KOAH teşhisiyle değişmek zorunda değil. KOAH hakkında bilgili olmanız cinsel ilişkileri sürdürebilmek için ilk adımdır.

Cinsel ilişkilere hazırlanmak kendinizi daha doğal ve sakinleşmiş hissetmenize yardımcı olur. Vücudunuzu dinleyin, partnerinizle iletişim kurun ve yeni deneyimlere açık olun. Bu adımlar, KOAH ile birlikte doyurucu bir cinsel hayat yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...