Koah ve Nem

Koah ve Nem

Koah ve Nem Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.Yaz aylarında nem ve ozon seviyelerinin yüksek olduğu günlerde dışarı çıkmamaya çalışmalısınız. Bunlar kirlilik seviyelerinin en kötü olduğu gösterir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı, nefes almayı zorlaştıran bir akciğer rahatsızlığıdır. Bu durum sigara dumanı veya hava kirliliği gibi akciğer irritanlarına uzun süre maruz kalmasından kaynaklanır.
KOAH’lı kişiler genellikle öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı yaşarlar. Bu belirtiler şiddetli hava değişikliklerinde daha da kötüleşir.

KOAH İçin Tetikleyiciler

Çok soğuk, sıcak veya kuru olan hava bir KOAH alevlenmesini tetikleyebilir . Solunum sıcaklığı 32°F’ın (0°C) altında veya 90°F’ın (32.2°C) üstünde olduğunda daha zor olabilir. Aşırı rüzgar nefes almayı zorlaştırabilir. Nem, ozon seviyeleri ve polen sayımı da solunumu etkileyebilir.

KOAH’ınızın seviyesine veya şiddetine bakılmaksızın alevlenmelerin önlenmesi için elinizden gelenin yapılması iyi hissetmek için çok önemlidir. Bu, aşağıdaki gibi belirli tetikleyicilere maruz kalmanın ortadan kaldırılması anlamına gelir:

 • sigara içmek
 • toz
 • ev temizleyicilerindeki kimyasallar
 • hava kirliliği

Aşırı havalarda kendinizi mümkün olduğunca kapalı bir yerde saklayarak da korumalısınız.

KOAH ve Açık Hava Etkinliği

Dışarı çıkmanız gerekiyorsa faaliyetlerinizi günün en hafif kısmında planlayın.

Hava soğukken ağzınızı bir fularla kapatabilir ve burnunuzdan nefes alabilirsiniz. Bu, akciğerlerinize girmeden önce havayı ısıtır, semptomlarınızın daha da kötüleşmesine engel olabilir.

Yaz aylarında nem ve ozon seviyelerinin yüksek olduğu günlerde dışarı çıkmamaya çalışmalısınız. Bunlar kirlilik seviyelerinin en kötü olduğu gösterir.

Ozon seviyesi sabah en düşük seviyededir. 50 veya daha düşük bir hava kalite endeksi (AQI), dışarıda olmak için ideal koşullar olduğunu gösterir.

Optimal Nem Seviyeleri

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir akciğer hastalığı uzmanı ve eski tıp profesörü olan Dr. Phillip Factor’a göre KOAH’lı kişilerin nem seviyelerine gösterdiği duyarlılık değişmektedir.

Factor şöyle açıklıyor: “KOAH’lı hastaların çoğunda astım vardır. Bu hastaların bazıları sıcak, kuru iklimi tercih ederken; diğerleri daha nemli ortamları tercih ediyor.”

Genel olarak düşük nem oranları KOAH’lı kişiler için en iyisidir. Mayo Clinic’e göre ideal iç ortam nem oranı %30 ila %50’dir. Özellikle ısıtma sistemlerinin sürekli olarak çalıştığı soğuk iklimlerde kış aylarında kapalı nem seviyelerini korumak zor olabilir.

En uygun iç mekan nem seviyesine ulaşmak için merkezi ısıtma ünitenizle çalışan bir nemlendirici satın alabilirsiniz. Alternatif olarak bir veya iki oda için uygun bağımsız bir birim satın alabilirsiniz .

Seçtiğiniz nemlendirici türünden bağımsız olarak, nemlendiricinizi düzenli olarak temizlediğinizden ve bakımını yaptığınızdan emin olun. Birçok nemlendiricinin rutin olarak yıkanması veya değiştirilmesi gereken hava filtreleri olduğundan üreticinin talimatlarına uyulması önemlidir.

Klima ve ısıtma ünitelerindeki ev hava filtreleri de her üç ayda bir değiştirilmelidir.

Banyo yaparken nem de bir sorun olabilir. Duş alırken banyodaki egzoz fanını her zaman çalıştırmalı ve eğer mümkünse, duş aldıktan sonra bir pencere açmalısınız.

Yüksek İç Mekan Neminin Tehlikeleri

Çok fazla iç ortamdaki nem toz akarları, bakteriler ve virüsler gibi iç mekan hava kirleticilerinin artmasına neden olabilir. Bu irritanlar KOAH semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Yüksek iç nem oranı da ev içinde küf oluşumuna neden olabilir. Küf, KOAH ve astım hastaları için başka bir potansiyel tetikleyicidir. Küfe maruz kalmak boğaz ve akciğerleri tahriş edebilir ve kötüleşen astım semptomlarına yol açar. Bu belirtiler şunlardır:

 • artan öksürük
 • hırıltılı
 • burun tıkanıklığı
 • boğaz ağrısı
 • hapşırma
 • burun iltihabı veya burun mukozası iltihabı nedeniyle burun akıntısı

KOAH hastaları zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip insanlar küf maruziyetine özellikle duyarlıdır.

Küfü Yönetmek

Evinizin küf problemi olmadığından emin olmak için evdeki nemin birikebileceği herhangi bir yeri izlemelisiniz. İşte küfün gelişebileceği ortak alanların listesi:

 • sel veya yağmur suyu sızıntıları olan bir çatı veya bodrum
 • zayıf bağlı borular veya lavaboların altında sızan borular
 • nemli kalan halı
 • kötü havalandırılmış banyolar ve mutfaklar
 • nemlendiriciler, nem gidericiler veya klimalar bulunan odalar
 • buzdolapları ve dondurucular altında damlama tavaları

Potansiyel olarak sorunlu alanları belirledikten sonra, sert yüzeyleri temizlemek için hemen harekete geçin.

Temizlerken burnunuzu ve ağzınızı N95 partikül maskesi gibi bir maske ile kapattığınızdan emin olun. Ayrıca tek kullanımlık eldivenler giymelisiniz.

Sonuç

KOAH tanısı konulduysa ve şu anda yüksek nem seviyesine sahip bir bölgede yaşıyorsanız, daha kuru bir iklime sahip bir bölgeye taşınmayı düşünebilirsiniz. Ülkenin farklı bir yerine geçmek KOAH semptomlarınızdan tamamen kurtulmanızı sağlamayabilir, ancak alevlenmelerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Taşınmadan önce yılın farklı zamanlarında bölgeyi ziyaret edin. Bu, havanın KOAH belirtilerinizi ve genel sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini görmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...