KOAH’yı Kontrol Altına Almak: KOAH Dostu Bir Ev

KOAH’yı Kontrol Altına Almak: KOAH Dostu Bir Ev

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum yolunu engelleyen bir hastalık grubudur. Bu durum nefes almayı zorlaştırabilir, öksürmeye, hırıltılı solunuma ve mukus üretimine neden olabilir. KOAH’sı olan kişilerde KOAH ile alakalı diğer durumlar ve hastalıklar gelişebilir. KOAH’sı olan kişiler için her nefes zorlayıcı olabilir. KOAH’sı olan kişiler, sağlıklarını riske atabilecek ve hatta ölümcül olabilecek komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yazımızda KOAH’nın sebep olabileceği komplikasyonlar ve bu komplikasyonları önlemenin yollarını sizlerle paylaştık.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Eviniz Rahat ve Güvenli Olsun

Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa ya da sevdiğiniz biri bu hastalığa sahipse evdeki havanın kalitesinin KOAH belirtilerini azdırabileceğini anlamanız önemlidir.

Evdeki havanın kalitesi düşündüğünüzden daha kötü olabilir. Havada, KOAH belirtilerini tetikleyebilecek pek çok alerjen ve tahriş edici madde bulunabilir. Hastalığın belirtilerinin alevlenmesini engellemek son derece önemlidir. Hastalığın alevlenmesi akciğer enfeksiyonuna neden olarak akciğer hasarının daha da ilerlemesine yol açabilir.

Enerjinizi korumanızı sağlayacak bir ev ve günlük alışkanlıklar oluşturmanız, daha iyi bir hayatın tadını çıkarmanıza yardımcı olur. Rahat bir şekilde dinlenip kendinizi yormaktan uzak duracağınız bir alan oluşturmak için gerekli adımları atın. Planlama ve bakımla KOAH belirtileriyle başa çıkabilirsiniz.

Hava Kalitesini Artırın

Solunum yolu enfeksiyonundan tamamen uzak durmak mümkün olmayabilir. Ancak, bu ipuçlarını uygulayarak enfeksiyon riskini azaltabilir, KOAH belirtilerini evinizde kontrol altında tutabilirsiniz.

Hayatı Kolaylaştırın

KOAH’nın varlığında sağlıklı kalmak ve solunum yolu enfeksiyonlarından uzak durmak çok önemlidir. Cleveland Clinic, enerjinizi korumak için bazı adımlar önermektedir. Günlük işlerinizi yaparken daha az enerji sarf eder ve evinizdeki işleri halletmek için stratejiler geliştirirseniz gün içinde diğer işleri yapmak için daha fazla enerjiniz olacaktır.

Sağlığınızı Koruyun

Durumunuzu başarılı bir şekilde kontrol altına almanız belirtilerinizi kontrol etmenize, komplikasyon riskinin azalmasına ve hayat kalitenizin artmasına yardımcı olacaktır. Güvenli ve rahat bir evinizin olması çok önemlidir.

Evinizdeki havanın kalitesini artırmak için adım atın. Sigara dumanını, nemi, akciğerleri tahriş edebilecek kimyasalları, evcil hayvan tüylerini ve evde bulunabilecek böcekleri yok etmeye çalışın. Enerjinizi korumanızı ve rahat bir şekilde dinlenmenizi sağlayacak bir ev oluşturun. Biraz planlamayla ve ufak değişikliklerle oluşturacağınız ev ortamının sağlığınızın üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...