Kolda ve Bacakta Doppler Ultrasonu

Kolda ve Bacakta Doppler Ultrasonu

Doppler ultrasonu, genellikle kol ve bacaklardaki kanın atardamarlarda ve toplardamarlardaki akışının miktarını ölçmek için yüksek frekanstaki ses dalgalarını kullanan bir testtir. Kan akışıyla ilgili çalışmalar, atardamarlarda ya da diğer damarlardaki anormal akışı test edebilir. Bu durum, kanda pıhtı oluşumu ya da dolaşımın zayıf olması gibi çeşitli hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde kullanılabilir. Doppler ultrasonu, kan akışı çalışmalarının bir parçası olarak kullanılabilir.

Doppler Ultrasonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Doppler ultrasonu, risksiz ve az hazırlık gerektiren acısız bir işlemdir.

Test Neyi Gösterir?

Bu test, doktorunuza kanın atardamarlardaki ve toplardamarlardaki akışına dair önemli bilgiler verir. Ayrıca, tıkanıklıkların ve inmeye neden olabilecek atardamarların daraldığı yerlerde kan akışında azalma olduğunu gösterir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Doppler ultrasonu için İç Hastalıkları (Dahiliye), Ortopedi Ve Travmatoloji bölümlerine gidilir.

Neden Doppler Ultrasonu Yaptırmalıyım?

Doktorunuz, kollarınızdaki, bacaklarınızdaki ya da boynunuzdaki atardamarlarınızda veya toplardamarlarınızda kan akışının azaldığına dair bir belirti görürse Doppler ultrasonu yapılmasını isteyebilir. Kan akışı; atardamardaki tıkanıklıktan, damarlardaki pıhtı oluşumundan ya da damarın yaralanmasından dolayı azalabilir.

Doktorunuz şu belirtileri gösteriyorsanız Doppler ultrasonu yapılmasını isteyebilir:

Belirtiler: Açıklama:
Derin toplardamar pıhtılaşması:  Bacak ya da kalçadaki toplardamarlarda kan pıhtısı oluştuğunda görülen bir rahatsızlık.
Süperfisiyal tromboflebit:  Cildin hemen altındaki damarlarda kan pıhtısı oluşumundan dolayı iltihaplanmanın olmasına neden olan bir rahatsızlık.
Arterioskleroz (Damar sertliği):  Bacaklara ve ayaklara kan götüren damarlarda sertleşme ya da daralma oluşumuna neden olan bir rahatsızlık.
Burger hastalığı:  Ellerdeki ve ayaklardaki damarların iltihaplanıp şiştiği, nadir görülen bir rahatsızlık.
Kollarda ve bacaklarda damarsal tümör

Doppler ultrasonu, atardamarlara kanın ne kadar baskı uyguladığına karar verilmesine yardımcı olabilir. Bu ultrason, atardamarlarınızdan ve toplardamarlarınızdan ne kadar kanın geçtiğini de gösterebilir.

Doppler Ultrasonuna Nasıl Hazırlanmalıyım?

!Genel olarak bu teste hazırlanmak için yapılması gereken bir şey bulunmamaktadır. Sigara kullanıyorsanız doktorunuz testin öncesindeki birkaç saat boyunca sigara kullanmamanızı isteyebilir. Sigara içmek, damarların daralmasına neden olarak test sonuçlarınızı etkileyebilir.

Doppler Ultrasonu Sırasında Ne Oluyor?

Doppler ultrasonu, noninvaziv yani kesik atılmayan, acı vermeyen ve sizi zararlı radyasyona maruz bırakmayan bir işlemdir. Bu testin herhangi bir riski bulunmaz ve bu testi yaptıran kişiler işlem sırasında çok hafif bir rahatsızlık hissedebilirler. Test genellikle hastanelerin radyoloji bölümünde, doktorun ofisinde ya da periferik vasküler laboratuvarında yapılır.

Testin uygulanışı yapıldığı yere göre çok küçük değişikliklere uğrasa da genel olarak şunları bekleyebilirsiniz:

 • Testin yapılacağı bölgedeki kıyafetlerinizi, mücevherlerinizi ve diğer eşyalarınızı çıkarmalısınız. Ancak, gözlüğünüzü, lenslerinizi, diş tellerinizi ya da işitme cihazınızı çıkarmanıza gerek yoktur. Hastane önlüğü giymeniz istenir.
 • İşlem öncesinde muayene masasına uzanmanız istenir.
 • Doktorunuz, transdüser denilen bir cihaza su bazlı bir jel sürerek test edilecek atardamarlara veya toplardamarlara yüksek frekanstaki dalgaları gönderir.
 • Atardamarları incelemek için testi yapan kişinin vücudunuzun farklı yerlerindeki tansiyon noktalarına manşon yerleştirmesi gerekebilir. Manşonlar genellikle uyluğa, baldıra, bileğe ya da kolun farklı yerlerine yerleştirilebilir. Bu manşonlar, kolunuzun ya da bacağınızın farklı yerlerindeki tansiyonun kıyaslanmasına yardımcı olur.
 • Transdüser, cildinize bastırılıp kolunuzda ve bacağınızda hareket ettirildikçe görüntü oluşur. Transdüser, cildinize ve damarların geçtiği diğer dokularınıza ses dalgalarını gönderir. Ses dalgası damarlarınızda yankılanır ve işlenerek kayıt edilecek bilgisayara bilgileri gönderir. Bilgisayar, grafik ya da resim oluşturarak kanın atardamarlardan ve toplardamarlardan geçişini gösterir. Transdüser, kıyaslama yapmak için vücudun farklı yerlerinde gezdirilir. Kan akışı test edildikçe ses duyabilirsiniz.

Bacaklarınızdaki atardamarlar veya toplardamarlar muayene edilirken doktorunuz damarlardaki daralmayı kontrol eder. Bu durum, cilt renginin değişmesine, yürürken veya dinlenirken ağrı yaşanmasına, ayakta veya ayak bileğinde yara oluşumuna neden olabilir.

Test yaklaşık bir saatte tamamlanır. Belirtilerinize bağlı olarak, işlemden sonra hafif egzersizler yapmanız istenebilir.

Doppler Ultrasonundan Sonra

Genel olarak, Doppler ultrasonundan sonra yapmanız için özel yönergeler bulunmamaktadır. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece normalde yaptığınız aktivitelere hemen dönebilirsiniz.

Test Sonuçlarını Nasıl Yorumlayabilirim?

Normal test sonuçları, atardamarlarınızda veya toplardamarlarınızda tıkanıklığın veya daralmanın olmadığını gösterir. Ayrıca, atardamarlarınızdaki ve toplardamarlarınızdaki tansiyonun da normal olduğunu gösterir.

Anormal kan akışı düzeni ve damarlarda tıkanıklığın ya da kapanmanın olması şu durumlara işaret edebilir:

 • Atardamarlarda kolesterol birikmesinden dolayı tıkanıklık
 • Toplardamarlarda veya atardamarlarda pıhtı oluşumu
 • Damarlardaki hasarın sonucunda oluşabilen dolaşım zayıflığı
 • Damar tıkanıklığı
 • Soğuk havaya ya da strese maruz kalmaktan dolayı oluşan spastik damar hastalığı
 • Bypass greft sırasında tıkanıklık ya da pıhtı oluşumu
Bazı faktörler sonuçlarınızı etkileyebilir. Bu durum, testin tekrar yapılması gerektiği anlamına gelir.

Bu faktörler arasında şunlar bulunur:

 • Testten bir saatten az bir süre önce sigara içmek
 • Aşırı obezite
 • Kalp ritim bozukluğu ve aritmi
 • Kalp damar hastalıkları

Test sonuçları doktorunuza gönderilecektir. Herhangi bir anormallik bulunursa doktorunuz detaylı bir şekilde sonuçlarınızı size açıklayacak ve başka testlere ya da tedaviye ihtiyaç duyuyorsanız sizi bilgilendirecektir. Ultrasonu yapan kişinin neye baktığına dair bir fikri olsa da muayene sırasında testin sonuçlarına dair sizi bilgilendirmeyecektir. Sonuçları doktorunuzun sizinle paylaşması gerekmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...