Kolesterol Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Yüksek Kolestrol Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yüksek kolesterol başta kalp-damar sorunları olmak üzere birçok farklı hastalığa yol açabilir.

Ne Yapmalıyım?

20 yaşını geçen herkes en az her beş yılda bir kolesterol tahlili yaptırmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

LDL kolesterol için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Doktorunuz kolesterolünüzü düşürmenizi mi söyledi? Bunu için bakmanız gereken ilk yer tabağınız. Eğer yağlı hamburgerler ve kızartılmış patates yemeyi seviyorsanız bu öneri hoşunuza gitmeyecektir. İyi haber şu ki daha iyi bir yemek alışkanlığı için tattan vazgeçmeniz gerekmiyor.

Tatlı Soğan

Son yapılan araştırmalara göre soğanın içerisinde bulunan bir madde, kuversetin, yüksek yağ içeren yiyeceklerdeki kolesterol içeriğini azaltmaktadır. Soğanın iltihaplanma engelleyici ve damarları sertleştirici bir etkisi olabilir ve bu yüksek kolesterolü olan kişiler için yararlıdır.

Öneri: Soğan halkalarını es geçin. Onlar kolesterol dostu değildir.

Sarımsak

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre sarımsağın kolesterolü

30 mg/dl azaltma potansiyeli bulunmaktadır.

Bütün sarımsak dişlerini yumuşayana kadar zeytin yağında bekletin ve bunları tadını beğenmediğiniz yiyeceklere ekleyin. Sarımsak yağdan daha iyi tada sahiptir ve daha sağlıklıdır.

Mantar

2016 yılında Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma sonucuna göre şitaki mantarının kolesterol azaltıcı etkisi vardır. Bu çalışma kendisinden önce yapılan ve benzer sonuçlar gösteren çalışmaları doğrulamıştır.

Araştırmalara konu olan şitaki mantarının pek çok çeşidi çiftçi pazarlarında ve süpermarketlerde bulunmaktadır. Bu çeşitler de kolesterol için yararlı olarak kabul edilmektedir.

Avokado

2016 yılında incelenen 10 adet avokado çalışmasının sonucunda diyete eklenen avokadonun toplam kolesterolü azalttığı görülmüştür.

Avokadonun kendisi bir dilim limon ile birlikte mükemmel olmaktadır. Ayrıca soğanın gücünü de avokado ile birlikte ortaya çıkartabilirsiniz.

Biber

Hiçbir şey kan akışını biberin acısı gibi hızlandıramaz. Hayvanlarda yapılan araştırmalarda biberlerde bulunan kapsaisin içeriğinin damar sertleşmesini, obezite ve kan basıncı riskini azaltmaktadır.

İster salata yapın isterseniz çorba üzerine ekleyeceğiniz biraz acı biber tadı güzelleştirecektir. Eğer biberin acısından çekiniyorsanız dolmalık biberler ile başlamayı düşünebilirsiniz.

Pico de Gallo, Salsa Ve Dahası

Mayonez ya da ketçabı unutun. Şef bıçağınızı alın ve doğramaya başlayın. Taze domatesleri, soğanı, sarımsağı, kişnişi ve diğer kalp dostu içerikleri taze atıştırmalıklar yapmak için kesin.

 

Salsa konusunda dikkatli olun, yoğun sodyum içeriği diyetinizi etkileyebilir.

Lezzetli Meyveler

Sebzeler sağlığınıza yararı olan tek yiyecek çeşidi değildir. Meyveler de var.

  • Elma
  • Narenciye
  • Mango
  • Erik
  • Armut
  • Üzüm
  • Dut çeşitleri

Meyveleri isterseniz öğünlerinizde isterseniz de yemek sonrası atıştırmalıklar olarak tüketebilirsiniz. Yaratıcı olmaktan çekinmeyin.

Fındık ve Fıstık Çeşitleri

Harvard Tıp Fakültesi’ne göre fındık içerikli diyet kolesterol ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre ise fındık kalp hastalıklarından kaynaklanan ölüm riskini azaltmaktadır.

Bu çok iyi olsa da uzun süreli olarak tadı sizi çekmeyebilir. Badem ve ceviz salatalara da eklenebilen muhteşem atıştırmalıklardır.

Taze Ürünleri Tercih Edin

Bir yiyeceğin kalbinize iyi olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu taze olup olmadığını bilmektir. Bunun anlamı poşetinizi taze ürünler ile doldurmanız yararlı olacaktır. Marketlerde sağlıklı olarak tanıtılan ürünlerin birçoğu sodyum açısından zengindir, bu sağlığınız içi zararlıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...