Kolesterol Düşürücü Statin Kullanıyorsanız Greyfurt Yemeyin!

Kolesterol Düşürücü Statin Kullanıyorsanız Greyfurt Yemeyin!

Statin Nedir?

Statin, kolesterolü düşürmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Vücudunuzun daha fazla kolesterol yapmasını önleyerek damarlarınızda bulunan kolesterolün geri emilimini sağlar.

Kolesterolü yüksek olan herkesin statin almasına gerek yoktur. Bu ilaç, kalp hastalığı riski yüksek olan kişilere önerilir. Aile geçmişinde kalp hastalığı ve yüksek kolesterol olan kişilerin statin kullanması gerekir.

Statin kullanılması için gereken durumlardan bir diğeri de aşırı kilolu olmak veya diyabet hastası olmaktır.

Greyfurt Statini Nasıl Etkiler?

Greyfurt ve statin arasındaki etkileşimin sırrı furanocoumarin denen organik bir bileşendir.

Tüm statinler, greyfurtla aynı şekilde etkileşime girmezler. Bu etkileşim özellikle simvastatin (Zocor) ve atorvastatinde (Lipitor) bulunur. Farklı bir tür statin kullanıyorsanız etkileşim olup olmayacağını doktorunuza danışabilirsiniz.

Greyfurtla ilaçların etkileşimi sadece ilacı ağızdan aldığınız zaman tehlikeli olur çünkü etkileşim, sindirim yolunda hemen başlayabilir. İlacı iğneyle alıyorsanız bu etkileşimin olma ihtimali çok daha azdır.

Greyfurtla Statinin Etkileşime Girmesinin Riskleri

Greyfurt ve statin karıştığında yan etkilerin artma ihtimali vardır.

65 yaş üstü kadınlarda statinin yan etkilerinin oluşma riski çok daha fazladır. Bu yan etkiler:

 • Kas yıkımı
 • Karaciğer hasarı
 • Sindirim sorunları
 • Kan şekerinin yükselmesi
 • Nörolojik yan etkiler

Daha hafif yan etkilerse kaslarda ve eklemlerde ağrı olmasıdır.

Kas yıkımı ve karaciğer hasarı, böbrek yetmezliğine neden olabilir. Nörolojik yan etkiler arasında kafa karışıklığı ve hafıza kaybı vardır.

Statin Kullanırken Ne Kadar Greyfurt Yenebilir?

Greyfurtun statinle birlikte güvenle yenebilmesi için ne kadar yenilmesi gerektiği bilinmemektedir. Bazı ilaçlarda bir greyfurt ya da bir bardak greyfurt suyu bile etkileşimin olması için yeterli olmaktadır. Taze ve donmuş meyvelerde de etki aynı şekildedir.

Diğer çalışmalar greyfurtun az miktarda tüketilmesinin bir soruna neden olmadığını öne sürmektedir. Rahatsızlığın oluştuğu çoğu vakada greyfurt tüketiminin fazla olduğu da belirtilmektedir.

Kazara az miktarda greyfurt yerseniz, ilacınızı etkilemesi pek mümkün değildir. Ancak, herhangi bir tuhaflık gözlerseniz doktorunuza gitmeniz iyi olacaktır çünkü greyfurt ve statinin bir araya geldiğinde ortaya çıkaracağı belirtiler henüz tam olarak anlaşılmamıştır.

Greyfurt ve statinin etkileşime girdiği durumlarda ortaya çıkan tepkiler farklıdır.

Güvende olmak için greyfurt yemeyi ve greyfurt suyu içmeyi doktorunuzla görüşene kadar sınırlandırmalısınız. Uzmanların çoğu statin kullanılırken greyfurt suyu içilmemesini öneriyor.

Diğer Meyveler

Statini etkileyebilecek pek çok meyve var. Bu listeye tangelo, pomelo ve bazı portakal türleri de dâhildir.

Limon, mandalina ve kan portakalının statinle etkileşime girdiğini gösteren herhangi bir belge yoktur.

Greyfurtla Başka Hangi İlaçlar Etkileşime Girer?

 • Greyfurtla etkileşime sadece statin girmez. Pek çok ilacın greyfurtla bir arada kullanılmaması gerekir. Bu ilaçlar arasında damarları ve kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da vardır.
 • Greyfurt, bulantı ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla, organ reddini önlemek için kullanılan ilaçlarla, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarla ve merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlarla etkileşime girebilir.
 • Alerji ilacı kullanıyorsanız greyfurt vücudunuzu etkileyebilir.
 • Furanocoumarin, önemli enzimlerin işleyişini bozabilir. Bu enzimler, normalde vücudun ilacı işlemesine ve kanınıza giren miktarını dengelemesine yardımcı olur. Furanocoumarin enzimleri bastırır ve kanınıza daha çok ilaç girmesine neden olur.
 • Greyfurt 85’ten fazla ilaçla etkileşime girse de bu etkileşimlerin hepsi ciddi yan etkilere neden olmaz. Bazen greyfurt belli hastalıklar için kullanılan ilaç kategorileri arasından sadece biriyle etkileşime girebilir.
 • Kolesterol için Zocor ya da Lipitor kullanmayı bırakmanız gerekebilir ama greyfurtla birlikte kullanabileceğiniz başka statinler vardır.
 • Doktorunuza aklınıza takılan başka soruları danışabilirsiniz. Greyfurtun sizin için oluşturabileceği zararları da doktorunuzdan öğrenebilir ya da kullandığınız ilacın değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...