Kolonoskopiye Nasıl Hazırlanılır?

Kolonoskopiye Nasıl Hazırlanılır?

Pek çok insanın korktuğu bir muayenedir. Testin kendisi kısa sürmektedir ve kişiler operasyon süresince genel anestezi altındadır. Hiçbir şey görmez ya da hissetmezsiniz ve iyileşme süresi birkaç saattir. Ancak operasyon için hazırlık hoş olmayabilir.

Neden Yapılır?

Kolonoskopi doktorunuzun kalın bağırsakların ve rektumun içini görmesini sağlayan muayenedir. Doktorlar için en efektif olduğu konular:

 • Kalın bağırsak polipleri
 • Alışılmadık belirtilerin kaynağını bulmak
 • Kolon kanseri teşhisi

Kalın bağırsağınızın boş ve pisliklerden arınmış olması gerekmektedir. Bu nedenle operasyondan önceki birkaç saat için güçlü müshil ilaçları almanız gerekmektedir. Saatlerce tuvalette kalmanız gerekir ve ishal gibi muhtemel yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Doktorunuz kolonoskopi istediği zaman size hazırlanmanız için gereken işlemleri, kullanacağınız ilaçları ve ne beklemeniz gerektiğini anlatacaktır. Bu bilgiler operasyon gününe yapmanız gereken şeyleri bozacaktır.

Aşağıda verilen bilgiler genel olarak anlamanızı sağlamasına karşın bir endişeniz ya da sorunuz varsa en iyi bilgi kaynağınız doktorunuzdur.

7 Gün Önce

Hazırlıklarınız için erken bir başlangıç yapın ve işlemden bir hafta önce eczaneye gidin. İhtiyacınız olacak şeyler:

5 Gün Önce

Bu zamanda diyetinizi kolay sindirilen gıdalar için değiştirmelisiniz.

1 Gece Önce

Kalın bağırsaklarınızı kalan yiyeceklerden temizlemeye başlama vakti geldi. Bunu yapmak için doktorunuz güçlü bir müshil verecektir.

Doktorların çoğu ikiye bölünmüş dozlar vermektedir. İlk dozu bir önceki gece alırsınız ve diğer dozu operasyondan 6 saat önce bitirirsiniz. Ayrıca sürecin başlangıcında hap da alırsınız.

Eğer operasyonunuz sabahın erken saatine ayarlanmış ise hazırlıklara 12 saat önceden başlar ve dozu gece yarısında bitirirsiniz.

Müshil acı tadından ötürü yutması zor olabilir. Kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz teknikler:

 • Spor içeceği ile karıştırın.
 • Soğutun; müshili alacağınız saatten 24 saat önce bir içecek ile karıştırın ve buz dolabında soğutun.
 • Pipet kullanın; boğazınızın arkasına doğru yerleştireceğiniz bir pipet sayesinde tadı çok daha az alarak kolaylıkla yutabilirsiniz.
 • Takip edin; müshili yuttuktan sonra kötü tadı alması için bir parça limon ya da limon suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca sert bir şekerde kullanabilirsiniz.
 • Tatlandırıcı ekleyin; zencefil, limon ve diğer aromalı içecekler ekleyin.

Müshili aldıktan sonra ilaç kalın bağırsaklarda kalan pislikleri hızlı bir şekilde çıkmaya zorlayacaktır. Bu sık, güçlü ishale yol açacaktır.

Diğer yan etkileri:

 • Kramp
 • Şişkinlik
 • Karında rahatsızlık
 • Bulantı
 • Kusma

Eğer basurunuz varsa tahriş olabilir ya da iltihaplanabilir.

Bazı ipuçları:

Tuvalete dükkân açın; burada uzun süre geçireceksiniz. Bu yüzden zaman öldürmenize yardımcı olması için yanınıza tablet, bilgisayar, televizyon ya da istediğiniz diğer şeyleri alabilirsiniz.

Rahatlatıcıları kullanın; daha önceden hazırlıklarınız için almış olduğunuz nemli siliciler, kremler ve losyonları burada kullanacaksınız.

2 Saat Önce

Operasyondan iki saat önce su da dahil hiçbir şey içmeyin. Bu adım operasyon sonrası kusmamanız için önemlidir. Operasyonun hemen öncesinde sıvı tüketen kişiler akciğerlerine kusmuk solumaktadır. Bazı hastaneler sıvı tüketilmemesi gereken süreyi daha uzun tutmaktadır, size verilen talimatlara uyun.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...