Konjonktiva Altında Kanama Nedir?

Konjonktiva Altında Kanama Nedir?

Gözünüzü saran şeffaf dokuya konjonktiva denir. Kan, bu şeffaf doku altında toplandığında, konjonktiva altında kanama veya subkonjonktival kanama oluşur. Konjonktivadaki birçok küçük kan damarı, gözün beyazı olan konjonktiva ve altta yatan sklera arasındaki boşlukta bulunur. Skleranın kaplamasına ek olarak konjonktiva ayrıca göz kapaklarınızın iç kısımlarını sıralar. Gözünüzü korumak ve yağlamak için sıvı salgılayan birçok küçük bez içerir.

Konjonktiva Altında Kanama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Konjonktiva Altında Kanama Nedir?

Gözünüzü saran şeffaf dokuya konjonktiva denir. Kan, bu şeffaf doku altında toplandığında, konjonktiva altında kanama veya subkonjonktival kanama oluşur.

Endişelenmeli Miyim?

Bu durum tipik olarak gözlerinizden birinde kızarıklığa neden olur. Etkilenen göz hafifçe tahriş olmuş olabilir. Genellikle başka semptomlar yoktur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Küçük damarlardan biri arada sıra patlayabilir. Küçük miktarda kan bile dar alanda çok fazla yayılabilir. Konjonktiva sadece her gözün beyazını kapladığından, gözün merkezi bölgesi (kornea) etkilenmez. Korneanız görüşünüzden sorumlu olduğundan konjonktiva altındaki kanama görüşünüzü etkilememelidir.

Konjonktiva altındaki kanama tehlikeli bir durum değildir. Genellikle tedavi gerektirmez ve genellikle bir ila iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Konjonktiva Altında Kanama Sebebi?

Birçok subkonjonktival kanamanın nedenleri bilinmemektedir. Nedenler genellikle şunları içerebilir:

 • Kazaen yaralanma
 • Cerrahlık
 • Göz yorgunluğu
 • Öksürük
 • Zor hapşırma
 • Ağır nesneleri kaldırma
 • Göz ovma
 • Yüksek tansiyon
 • Kanama bozuklukları
 • Aspirin (bufferin) ve steroidler dahil olmak üzere bazı ilaçlar
 • Göz enfeksiyonları
 • Grip ve sıtma gibi ateş ile ilişkili enfeksiyonlar
 • Diyabet ve sistemik lupus eritematozus dahil bazı hastalıklar
 • Parazitler
 • C vitamini eksikliği

Yenidoğan bebeklerde zaman zaman doğum sırasında subkonjonktival kanama gelişebilir.

Konjonktiva Altında Kanama Belirtileri

Bu durum tipik olarak gözlerinizden birinde kızarıklığa neden olur. Etkilenen göz hafifçe tahriş olmuş olabilir. Genellikle başka semptomlar yoktur. Görüşünüzde, herhangi bir göz ağrısı veya akıntıda bir değişiklik yaşamamalısınız. Gözünüz muhtemelen parlak kırmızı renkte bir yamaya sahip olacak ve gözünüzün geri kalanı normal bir görünüme sahip olacaktır.

Kafatasınızın yaralanmasından sonra gözünüzde kan varsa, derhal doktorunuzu görmelisiniz. Kanama gözünüzün subkonjonktivasında değil, beyninizde olabilir.

Kimler Konjonktiva Altında Kanama Riski Altındadır?

Konjonktiva altında kanama, her yaşta ortaya çıkabilecek yaygın bir durumdur. Bütün cinsiyetler ve ırklar için aynı derecede yaygın olduğu düşünülmektedir. Bu tür bir kanama yaşama riski yaşlandıkça artar. Kanama bozukluğunuz varsa veya kanınızı inceltmek için ilaç kullanıyorsanız, biraz daha yüksek riskiniz olabilir.

Konjonktiva Altında Kanama Nasıl Teşhis Edilir?

Yakın zamanda olağandışı bir morarma veya kanama veya gözünüzdeki yabancı cisimler gibi başka yaralanmalar yaşadıysanız doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Konjonktiva altında kanama varsa, genellikle testlere ihtiyacınız olmaz. Doktorunuz gözünüzü muayene edecek ve kan basıncınızı kontrol edecektir. Bazı durumlarda, kanama bozukluklarını test etmek için kan örneği vermeniz gerekebilir. Bu, konjonktiva altında bir kereden fazla kanamanız veya başka garip kanamalarınız veya morluklarınız varsa daha olasıdır.

Konjonktiva Altında Kanama Tedavisi Nedir?

Genellikle tedavi gereksizdir. Subkonjonktival kanama 7 ila 14 gün içerisinde kendiliğinden düzelir ve yavaş yavaş daha az fark edilir hale gelir.

Gözünüz tahriş olmuşsa doktorunuz günde birkaç kez yapay gözyaşı (Visine Gözyaşı, Yenileme Gözyaşı, TheraTears) kullanmanızı tavsiye edebilir. Doktorunuz, aspirin veya warfarin (Coumadin) gibi kanama riskinizi artırabilecek herhangi bir ilacı almaktan kaçınmanızı önerebilir.

Doktorunuz, durumunuzun yüksek tansiyon veya kanama bozukluğu nedeniyle olduğunu tespit ederse daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyacaksınız. Doktorunuz kan basıncınızı düşürmek için bir ilaç verebilir.

Konjonktiva Altında Kanama Nasıl Önlenebilir?

Subkonjonktival kanamaları önlemek her zaman mümkün değildir. Kanama riskinizi artıran ilaçları almamaya yardımcı olabilir.

Gözlerini ovmaktan kaçınmalısınız. Gözünüzde bir şey olduğundan şüpheleniyorsanız, parmaklarınızı kullanmak yerine kendi gözlerinizle veya yapay gözyaşlarınızla yıkayın. Gözlerinizdeki parçacıkları önlemek için önerilen durumlarda daima koruyucu gözlük kullanın.

Uzun Vadeli Tahmin Nedir?

Durum düzelirken gözünüzde değişiklikler olduğunu fark edebilirsiniz. Kanama alanının büyüklüğü artabilir. Alan ayrıca sararma veya pembe olabilir. Bu normaldir ve endişe nedeni değildir. Sonunda normale dönmesi gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...