Konserve Ton Balığının Sağlığa Etkileri

Konserve Ton Balığının Sağlığa Etkileri

Balık sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası. Düzenli balık tüketimi birçok sağlık faydası vadediyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, haftada 200 gram balık tüketmek kalp hastalıkları riskini %36 oranında düşürüyor. Konserve ton balığı da bu açıdan uygun bir seçenek olarak görünüyor. Ton balığı birçok yönden sağlığınıza faydalı ama bazı dezavantajları da var.

Konserve Ton Balığının Sağlığa Etkileri

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Besin Değeri

Ton balığı, A ve B grubu vitaminler, protein, folik asit,potasyum, açısından zengindir.

Kaç Kaloridir?

Orta kutu az yağlı ton balığı konservesi 278 kalori yağda ise 298 kaloridir.

Dikkat!

Özellikle bir kalp rahatsızlığınız varsa, ton balığını fazla tüketmemeye özen gösterin.

Sadece Yararlı mı?

Konserve ton balıkları normalin çok üzerinde cıva içermektedir. Fazla cıva sinir sistemini etkileyerek hasara uğratabilir. Ayrıca çocukların zihinsel gelişimini engelleyebilir.

Protein Alımı

Ton balığı ile protein alımını artırabilirsiniz. 100 gramlık süzdürülmüş konserve ton balığının 22.5 gramı proteindir. Bu da 70 kilogram ağırlığındaki bir insanın alması gereken protein miktarının yaklaşık %40’ına eşittir. Ton balığı ayrıca vücudun alması gereken temel aminoasitlerden 10’unu bünyesinde bulundurur. Vücut bu aminoasitleri dokuların sağlığını koruması, beyin fonksiyonlarının çalışması ve hormon dengesinde kullanır.

Omega 3 Yağ Asidi Alımı

Ton balığı yağ içeriği sâyesinde vücudu olumlu etkiler. Omega 3 yağları kardiyovasküler sistemin ve beynin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Vücut omega 3 yağlarını cilt ve saç sağlığı için de kullanmaktadır. Omega 3 yağlarının kandaki kötü kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

100 gram ton balığı 0.15 gram omega 3 yağı içerir. Bu da günlük tavsiye edilen omega 3 miktarının %9’una eşittir.

Diğer Besin Maddeleri

100 gram süzdürülmüş ton balığı 128 kaloridir.

100 gram ton balığı ile günlük:

 • B3 vitamini ihtiyacının %15’ini
 • B12 vitamini ihtiyacının %10’unu
 • B6 vitamini ihtiyacının %7’sini
 • Magnezyum ihtiyacının %6’sını
 • Demir ihtiyacının %3’ünü

karşılayabilirsiniz.

Tuz Alımı

Konserve ton balığının bir negatif etkisi tuz yani sodyum alımını artırmasıdır. Vücudunuzun sıvı dengesi için sodyuma ihtiyaç vardır. Ama aşırı sodyum alımı vücudun su tutmasına, böylece basıncının yükselmesine neden olur. 100 gram ton balığı yaklaşık 400 mg sodyum içerir. Bu da günlük ihtiyacın dörtte birine eşittir. Özellikle bir kalp rahatsızlığınız varsa, ton balığını fazla tüketmemeye özen gösterin.

İlgili Makale: Fazla Tuzun Zararları

Önemli Not: Konserve ton balıkları üzerine ABD’de yapılan araştırmalar, önemli bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu da konserve ton balıklarının normalin çok üzerinde cıva içermesidir. Fazla cıva sinir sistemini etkileyerek hasara uğratabilir. Ayrıca çocukların zihinsel gelişimini engelleyebilir.

Cıvanın deniz ve okyanuslara atmosfer aracılığı ile geldiği düşünülmektedir. Bütün dünyadaki fabrikaların ve santrallerin atmosfere saldığı cıva suların kirlenmesine neden olmaktadır. Bu cıva deniz ürünleri aracılığı ile bize geçmektedir. Bu nedenler aşırı ton balığı tüketiminden kaçınmak gerekir.

Yorumlar (7)

 1. pratik olduğu için fazlaca ton balığı tüketen biri olarak, bu tuz olayını hiçbir zaman anlayabilmiş değilim. deli gibi tuz basıyorlar içine. bu herşeyde böyle. tuzsuz peynir bulamıyorsunuz ülkede. tuzsuz ekmek. bunları bulmak için bütün şehri gezmeniz gerekiyor. tuzsuz yada az tuzlu bir ton balığı sadece hayallerimizde gerçekleşebilir bu ülkede

  • kasım

   aynen kardeşim valla haklısın. herşeyde böyle özellikle peynirde müthiş tuz kullanılıyor hem köy ürünleri hemde market ürünlerinde o yuzden fazla yaşamıyoruz ya

  • Mert

   Tuz kullanmak zorundalar yoksa urunlerin rad omru cok kisa olur,yani bozulmasini onluyorlar.bu sizin icinde iyi cunku zehirlenme riskini azaltiyor.

 2. Bende işimin gereği hazır ve pratik olduğu için genelde konserve ton balığı tüketirim.Yararını'da,Zararınıda çok düşünemiyorum.

 3. Nagihan

  Eee tuzsuz olmasa nasil konservesi yapilcak onu koruyan tuz

 4. ton balıgı magduru

  gecen yedım ton balığı. üst dudağım şişti…. bugün tekrar yedım 2 kucuk konserve bu sefer daha cok sıstı şimdi anladım kı ton balıgından mış…. zararlarına baktım…evinize sokmayın ton balıgını… hamılelerde %5 gıbı bır rakam zıhınsel engellı cocouk dogurma rıskı var 100 hamıle kadında 5 engellı cocukdemek… ayrıca 20 yasına kadar tuketmek aynı sekılde cocuklara zararlı.. denızler piss ton balıgındaaa asırı derece cıva var…uzak durun…

 5. Hahs

  Arkadaşlar eğer kilo vermek isteyenler yemesin çünkü vucuddaki su orani yüksek olan insanlarda tuz orani fazladır eğer vucuddaki tuz oranini atamadaniz kilo veremezsiniz he su olabilir hafta 1 kere yiyebilirsiniz protein acisindan ama kilo vermek isteyenler yemesin salata agirlik basin tavuk felan

Sonraki yazı yükleniyor...