Kornea Nakli: Neden Kornea Nakline İhtiyacım Var?

Kornea Nakli: Neden Kornea Nakline İhtiyacım Var?

Korneaya hasar veren bir hastalık ya da yaralanma olduğunda kornea nakli görüşünüzü düzeltebilir ya da büyük ölçüde geliştirebilir. Kornea nakli, hastanede kalınmasına gerek olmayan bir uygulamadır. Kornea nakli uygulamalarının çoğunda istenen sonuçlar elde edilir ve tekniklerle uygulanan yöntemler geliştikçe başarı oranı da yükselmektedir.

Kornea Nakli Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Kornea nakli, hasar gören ya da hastalıklı bir korneanız varsa görme bozukluğunuzu düzeltebilir ya da büyük ölçüde geliştirebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Doktorunuzun tavsiye ettiği aralıklarla düzenli göz muayenesi olmayı ihmal etmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kornea nakli için Göz Sağlığı Ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Kornea Nakli Nedir?

Kornea, gözün önünde bulunan şeffaf ve kubbe şeklindeki yüzeydir. Kornea gözü tozdan, mikroplardan ve yabancı maddelerden korur. Kornea, gözünüze ışığın girmesine de izin verir.

Korneanın gözü korumasına yardımcı olan kısımlar:
Göz kapakları
Göz yuvası
Gözyaşları
Gözün beyaz kısmı ya da sklera

Kornea dokunuz minik yaralanmaları ve çizikleri herhangi bir enfeksiyon ya da görme bozukluğu yaşamanıza yol açmadan hızlı bir şekilde iyileştirir. Ancak, derin yaralanmalar görme yetinize kalıcı bir şekilde zarar verebilir. Kornea nakli ya da keratoplasti, hasar gören ya da hastalıklı korneanın donörden elde edilen sağlıklı kornea ile değiştirilmesidir.

Ulusal Göz Enstitüsü’ne göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 4000 kornea nakli yapılmaktadır.

Kornea dokusu, doku bağışı yapan yeni ölen birinden alınır. Herkes korneasını öldükten sonra kullanılmak üzere bağışlayabileceğinden kornea nakli için bekleme listesi diğer organlarınki kadar uzun değildir. Doku genellikle göz bankasından gelir ve sizde kullanımının güvenli olduğunun anlaşılması için nakil işleminden önce test yapılır.

Donörün verdiği dokuyla kornea nakli için iyi bir aday değilseniz yapay kornea nakli yapılabilir. Donörün dokusu çoğu kişi için en iyi sonuçları verir. Ancak yapay kornea nakli, şiddetli oküler yüzey hastalığı olan ya da geçmişte birden çok başarısızlıkla sonuçlanan işlem geçiren kişilerde daha başarılı bir uygulamadır.

Neden Kornea Nakline İhtiyacım Var?

Kornea nakli şu durumları tedavi edebilir:
Korneanın en içteki katmanında oluşan bir dejenerasyon olan Fuch distropisi
Keratokon
Lattice dejenerasyonu
Dışarıya doğru tümsek oluşturan kornea
Korneanın incelmesi
Korneada yaralanma, puslanma ve şişlik
Kornea çizilmesi gibi travmalardan dolayı oluşan kornea ülseri

Kornea Nakline Nasıl Hazırlanabilirim?

Kornea nakli için randevu verilmeden önce detaylı bir göz muayenesi yapılması gerekir. Doktorunuz gözünüzle ilgili gerekli ölçümleri alarak ameliyatı etkileyebilecek diğer göz sorunlarını tedavi eder.

!Kullandığınız reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Kanın pıhtılaşmasını etkileyebilecek ilaçları ameliyat öncesinde bırakmanız gerekebilir. Ameliyattan önceki gün doktorunuza işlem için nasıl hazırlanmanız gerektiğini sorun.

Yapmanız gerekenler arasında şunlar bulunabilir:
Ameliyattan önceki gün bir şey yiyip içmeyin.
Ameliyat günü bol ve rahat kıyafetler giyinin.
Yüzünüze makyaj yapmayın, krem ve losyon sürmeyin. Mücevher takmayın.
Ameliyattan sonra sizi eve götürmesi için birini ayarlayın.

Kornea Nakli Sırasında Ne Oluyor?

Nakil sırasında büyük ihtimalle uyanık olursunuz ancak rahatlamanız için yatıştırıcı ilaçlar verilebilir. Doktorunuz gözün etrafında acı hissetmemeniz ve göz kaslarının oynamaması için anestezi uygular.

Ameliyatta mikroskop kullanılır. Doktorunuz trefin denilen bir cihazı kullanarak korneadan küçük ve yuvarlak bir parça alır.

Daha sonra doktor yeni korneayı yerleştirir, uyması için keser ve sonrasında göz tamamen iyileşene kadar yerinde kalması için diker. Doktorunuz daha sonra bu iplikleri alacaktır.

Bu işlem yaklaşık bir veya iki saat sürer. Ameliyattan sonra bir veya iki saat daha beklemeniz gerekir.

Kornea Nakli Sonrasında Ne Olur?

Ameliyat olduğunuz gün eve gidebilirsiniz. Göz bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz ve ameliyat edilen gözün üstünde birkaç gün boyunca gazlı bez veya göz bandı olabilir. Gözlerinizi sakın ovuşturmayın. Doktorunuz, iyileşmeye yardımcı olması için göz damlası ve oral ilaçlar vererek organ naklin reddedilmesini ve enfeksiyon oluşmasını önlemeye çalışır.

!Şu belirtileri yaşarsanız bir an önce acil servise gidin:!
Nefes darlığı
Öksürük
Göğüs ağrısı
Ateş
Titreme
Bulantı
Kusma

Kornea Nakliyle İlişkilendirilen Riskler Nelerdir?

Kornea nakli güvenli olarak düşünülse de bazı riskler bulunur.

Bu riskler:
Kanama
Enfeksiyon
Şişlik
Kararakt (Lenslerde puslanma)
Glakom (Göz tansiyonunun artması)

Korneanın Reddi

Vücudunuz nakledilen bir organı reddedebilir. Ulusal Göz Enstitüsü’ne göre hastaların yaklaşık %20’sinde organ reddi yaşanıyor.

Çoğu vakada steroid göz damlalarıyla organ reddi kontrol edilir. Organ reddi riski zamanla azalsa da tamamen ortadan kalkmaz.

!Organ reddinin uyarıcı belirtileri olan şu durumları yaşıyorsanız acil yardım almalısınız:
Görme bozukluğu
Gözdeki kızarıklığın artması
Acı hissinin artması
Işığa karşı hassasiyet

Kornea Naklinin Uzun Vadede Görünümü

Göz alışana kadar ilk birkaç ay görüşünüzün eskisinden daha kötü olma ihtimali bulunur. Doktorunuz iyileşme tamamlandıktan sonra dikişlerinizi alacaktır. Ameliyat olan gözünüzde yaralanma olmaması için spor veya egzersiz sırasında daha dikkatli olmalısınız.

Çoğu kişinin görüşünde en kötü ihtimalle kısmi bir düzelme yaşanır ve bazılarının dereceli gözlük kullanması gerekebilir. Tamamen iyileşme bir yıl sürebilir ancak kullanılan teknikler geliştikçe iyileşme süresi azalmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...