Kostokondrit (Kaburga Kıkırdağı İltihabı, Tietze Sendromu)

Kostokondrit (Kaburga Kıkırdağı İltihabı, Tietze Sendromu)

Kostokondrit, göğüs kafesi içindeki kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Bu durum genellikle sternuma yani üst kaburga kemiklerinin arasında bulunan göğüs kafesi kemiğine ya da kostosternal eklem veya kostosternal bileşke olarak bilinen alana bağlandığı kıkırdağı etkiler. Kostokondritin neden olduğu göğüs ağrısının şiddeti hafif ila yoğun olabilir. Hafif vakalarda göğüs kıkırdağınızın olduğu bölgeye dokunduğunuzda hassasiyet hissedebilirsiniz veya bastırdığınızda biraz acı oluşabilir. Şiddetli vakalarda, kol ve bacaklarınızdaki ağrılarınız hayatınıza müdahale eden ve gitmeyen bir ağrıya neden olabilir. Bu durum genellikle birkaç hafta içinde geçer, ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir.

Kostokondrit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu durum genellikle kalıcı değildir. Birçok durumda, kostokondrit kendi kendine gider. Birkaç gün sonra hafif kostokondritin vakaları tamamen iyileşebilir. Kronik vakalar haftalarca veya daha uzun sürebilir. Ancak çoğu vaka bir yıldan daha uzun sürmez.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kalıcı ve kronik kostokondrit yaşama ihtimalinizi azaltmak için ağır yükleri uygun şekilde kaldırın ve taşıyın. Çok yoğun olmayan egzersizleri deneyin ve ağır işlerden uzak durun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Nefes almakta zorluk çekiyorsanız, sürekli göğüs ağrınız varsa hemen tıbbi yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kostokondrit ile Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi bölümleri ilgilenir.

Kostokondritin Belirtileri

Kostokondriti olan kişiler genellikle göğüs kemiğinin her iki tarafında üst ve orta kaburga bölgesinde göğüs ağrısı ile karşılaşırlar. Acı, sırta veya karna yayabilir. Hareket ederseniz, esnetirseniz veya derin nefes alırsanız acı daha da kötüleşebilir.

Bu belirtiler kalp krizi de dâhil olmak üzere diğer durumlara işaret edebilir. Sürekli göğüs ağrınız varsa hemen tıbbi yardım almalısınız.

Kostokondritin Nedenleri

Kostokondrit kesin nedeni bilinmemektedir.

Ancak buna neden olabilecek koşullar şunlardır:
Bir trafik kazasında veya düşmeden dolayı sert bir darbe alınmasına neden olan göğüs travmaları
Ağır kaldırma ve yorucu egzersizler gibi fiziksel zorlanmanın olduğu aktiviteler
Eklem iltihabına neden olabilen bazı virüsler veya tüberküloz ve frengi gibi solunum yolları hastalıkları
Bazı artrit türleri
Kostosternal eklem bölgesinde tümörler

Kostokondrit için Kimler Risk Altındadır?

Kostokondrit, kadınlarda ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

Şu durumlarda kostokondrit için daha yüksek risk altında olursunuz:
Yüksek etkili aktiviteler
Beden işçiliği
Sık sık tahriş edici maddelere maruz kalmak veya alerjilerin olması
Şu durumlardan herhangi birine sahipseniz riskiniz artar:
Romatoid artrit
Ankilozan spondilit
Önceden Reiter sendromu olarak bilinen reaktif artrit
Ağır yüklerin yanlış taşınması göğüs kaslarını gerebilir. Gençler ağır çantaları ve sırt çantalarını dikkatli bir şekilde kaldırmalıdır. Yetişkinler ise ağır işleri dikkatli şekilde yapmalıdır.

Kostokondritin Aciliyet Gösteren Belirtileri

Nefes almakta zorluk çekiyorsanız veya yoğun göğüs ağrınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Göğsünüzde anormal ve zayıflatıcı ağrı olduğunda her zaman acil yardım alın. Bu belirtiler, kalp krizi gibi ciddi bir şeyi gösterebilir. Özellikle kostokondritinize neden olan altta yatan bir sorun varsa en kısa zamanda gerekli bakımın alınması komplikasyon olasılığını sınırlandırır.

Kostokondritin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz kostokondriti teşhis etmeden önce fiziksel muayene yapacaktır. Ayrıca belirtilerinizi ve ailenizin tıbbi geçmişini de sorabilir. Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz göğüs kafesinizi kontrol ederek ağrı seviyenizi değerlendirir. Ayrıca enfeksiyon veya iltihap belirtilerini de arayabilir.

Doktorunuz belirtilerinize neden olabilecek diğer durumları elemek için röntgen ve kan testleri gibi testler isteyebilir. Koroner arter hastalığı veya başka bir kalp rahatsızlığınızın olmadığından emin olmak için bir elektrokardiyograma (EKG veya EKG) veya göğüs röntgenine ihtiyacınız olabilir.

Kostokondritin Tedavisi

Kostokondrit çeşitli yollarla tedavi edilebilir:

Kostokondritin Komplikasyonları

Kostokondritin neden olduğu uzun süreli ağrı tedavi edilmezse can sıkıcı olabilir. Normalde, iltihap ve ağrının tedavisi, kostokondritin nihayetinde kendi başına geçmesine neden olur.

Eğer kronik kostokondritiniz varsa, egzersiz yaparken veya belirli aktiviteler sırasında ağrı, tedavi yapılmasına rağmen dönebilir. Bu durumlarda, kostokondritin yaşam kalitenizi etkilemediğinden ve günlük aktivitelere katılabildiğinden emin olmak için uzun süreli bakım almanız gerekebilir.

Kostokondrit ile ilişkili ağrılar diğer sorunlara işaret edebilir. Göğüs ağrıları genellikle kalp sorunları yaşayacağınız anlamına gelebilir. Bu nedenle kalp krizi geçirmediğinizden veya zatürreniz olmadığından emin olmak için göğsünüzde ağrı hissettiğinizde hemen doktorunuza danışın.

Kostokondrit ile ilişkili göğüs ağrısı, fibromiyaljinin sık görülen bir belirtisidir.

Fibromiyalji ile birlikte göğsünüzde ağrı ve şunlar gibi diğer belirtileri yaşayabilirsiniz:
Vücudunuzda acı
Yorgunluk ve ağrı nedeniyle dinlenememe
Odaklanma veya konsantre olma zorluğu
Depresyon duyguları
Baş ağrısı

Bu diğer belirtilerle birlikte göğüs ağrıları yaşarsanız, fibromiyalji için test yaptırmak konusunda doktorunuzla konuşun. Bu durumu anlamak, belirtileri ele almanıza ve kostokondritin günlük yaşamınızı kesintiye uğratmamasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...