Koşuya Alternatif Yüksek Etkili Egzersizler

Koşuya Alternatif Yüksek Etkili Egzersizler

Dillere destan olan ve özellikle maraton koşucularının yarışın sonuna doğru hissettikleri coşkuyu (Runner’s High) yaşayanlar size hiçbir aktivitenin koşu ile kıyaslanamayacağını söyleyecektir. Yapılan son araştırmalar dizinizde kireçlenme olması durumunda koşmanın sizin için kötü olacağı bildirisini rafa kaldırmıştır ve hatta kireçlenme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ancak ağrıdan dolayı ya da sadece önlem olarak koşuya alternatif arıyor olabilirsiniz. Yapılan çalışmalar çapraz antrenmanın aerobik performansınızı koruyacağını ve genel sağlığınıza yüksek oranda yararlı olacağını ortaya koymuştur. Bu durum bütün egzersiz yapanlar ve sporcular -sakatlık nedeniyle ara vermeyi düşünenler- için etkili bir alternatif sunmaktadır.

Egzersiz Yapmak Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Egzersiz Yapmalıyım?

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmek, daha sağlıklı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yol. Düzenli egzersiz sizi mutlu edecektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

Ne Kadar Yapmalıyım?

Genel bir amaç olarak, günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin. Kilo vermek veya kaslı görünmek istiyorsanız daha fazla egzersiz yapmalısınız.

Koşmanın Alternatifleri

1 Bisiklet

Bisiklet koşucular için mükemmel alternatiftir. Bisiklette koşu gibi hem içeride hem de dışarıda gerçekleştirilebilir. Bisiklette formunuzu aynı şekilde koruyabilir ve gelişmenizi sağlayabilir. Bunu yaparken eklem ve bacaklarınızın aynı stresi yaşamasını da engeller. Bisikleti tercih etmek istiyorsanız hemen bir bisiklete atlayıpyollara düşün ya da evinize bir egzersiz bisikleti alın.

2 Eliptik Bisiklet

Sevin ya da nefret edin, eliptik bisiklet sakatlanmış ya da eklemlerini dinlendirmek isteyen kişiler için mükemmel alternatiftir. Eliptik bisiklet koşu hareketlerini taklit etmenizi sağlar, eklemlerdeki etkiyi azaltır kır koşusu ile kıyaslandığı zaman eklemlere daha az baskı uygular. Koşuya benzer hareketlere odaklanmak ve benzer programlara sadık kalmak form düzeyinizi korumanıza ve geliştirmenize yardım eder.

3 Su Koşusu

Değişime ihtiyacı olan anca fazla gönüllü olmayan koşucular büyük ihtimalle su koşusu ya da havuz koşusu ile karşılaşacaktır. Adının da söylediği su koşusu suyun içerisinde yapılır, genellikle havuzun derin noktasında. Bu mükemmel alternatif koşunun sağladığı faydaları sağlar ve su sayesinde eklemlerdeki etkileri azaltır. Koşu programınıza benzer bir programı takip etmek formunuzu koruyacaktır ve eklemleriniz için eşsiz bir alternatif olacaktır.

4 Yürüme

Genel inanışın aksine yürüyüş koşu ile benzer özelliklere sahiptir ve eklemlerdeki baskısı ise daha azdır. Amerikan Kalp Birliği’nin yayınladığı bir araştırmaya göre yürüme, hipertansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol için koşma kadar etkilidir. Yürümenin kilit noktası toplam mesafedir, genellikle 2 kat daha fazla mesafe gerektirir. Sağlık faydalarının yanında yürüyüş sırasında temiz havanın da tadını çıkartırsınız.

5 Basamak Aerobiği

Basamak aerobiği dersine katılmak ya da yüksek ve düşük yoğunluktaki basamak aerobiği videolarını izledikten sonra uygulamak koşu kadar etkili ve eklemler için daha az yorucudur. Koşuda olduğu gibi kas ve kalp damar dayanıklılığında gelişme sağlar. Bu egzersizin anahtarı hareketleri güvenli ve sakatlık kaçınacak şekilde yapmaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...