Kreatinin Nedir? Yükseliği Nasıl Önlenir?

Kreatinin Nedir? Yükseliği Nasıl Önlenir?

Kreatinin vücudun (özellikle kaslar) ürettiği atık bir üründür. Böbreklerden süzülüp, idrar yoluyla atılır ve herhangi bir işlevi yoktur. Kan testindeki kreatinin değerleri böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını anlamaya yarar. Kanda kreatinin yüksekliği genelde böbrekte bir sorun olduğu anlamına gelir.

Kreatinin Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Kreatinin Nedir?

Kreatinin kas metabolizmasının ürettiği bir vücut atığıdır. Böbrekler sayesinde idrarla atılır.

Kreatinin Testi Neden Yapılır?

Kreatinin testi böbrekler hakkında önemli bilgiler verir. Böbreklerin normal çalışıp çalışmadığı bu testle anlaşılır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kreatinin düşüklüğü yada yüksekliği durumlarında İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Kreatinin Normal Değeri

Kanda bulunan kreatinin seviyesi yetişkin erkeklerde 1 desilitrede 0.6 ile 1.2 miligram arasındadır. Yetişkin kadınlarda ise 1 desilitrede 0.5 ile 1.1 miligram arasındadır. Tek böbreği olan bir yetişkinde1.8 veya 1.9 dolaylarındadır. Bebeklerde 2.0, yetişkinlerde ise 5,0 seviyesini geçerse ciddi bir böbrek rahatsızlığı olduğunu gösterebilir.

Hamilelikte Kreatinin Seviyesi

Hamilelik kadınlarda böbreklerin çalışma sistemini değiştirmektedir. Hamilelik sırasında kadınların GFR’ı %50 oranında yükselir ve kreatinin seviyesi 0.5mg/dl olur.

Kreatinin Yüksekliği Belirtileri

Aşırı yüksek kreatinin değerlerine sahip, birçok kişi daha önce herhangi bir belirtiyle karşılaşmadığını belirtmektedir. Ama şu belirtiler bazı insanlarda görülebilir:

 • Güçsüzlük, yorgunluk
 • Vücudun susuz kalması
 • Mental bulanıklık
 • Nefes darlığı

Kreatinin Klirensi

Böbreklerin kanda bulunan kreatinini temizlemesi için gereken kan miktarına kreatinin klirensi denir. Genç kadınlarda bu miktar 95mm/dakika, erkeklerde ise 120mm/dakikadır. Bu rakamlar böbreklerin bir dakikada 95/120 kreatinini kandan temizlediğini gösterir.

Kreatinin Klirens Testi

Kreatinin klirens testi kanda ve idrarda bulunan kreatinin seviyesini ölçer. Bu ölçüm 24 saat içerisinde alınan idrar örnekleri ile hesaplanır. Bu test ayrıca 24 saat içerinde böbreklerin temizlediği kan miktarını da gösterir.

Böbreklerde bir dakika içerisinde temizlenen kan miktarına GFR denir. Eğer böbrekler iflas etmişse ya da kan dolaşımı yavaşlamışsa GFR ve kandan temizlenip idrara gönderilen kreatinin seviyesi düşer.

Bu test belirlenen 24 saat içerisinde toplanan idrar örnekleri ve bu sürenin başında veya sonunda alınan kan örneği ile ölçülebilir.

Bu test yapılmadan bir gece önce yemek kesilmelidir.

Kreatinin Yüksekliği Nedenleri

Bazı ilaçlar, çok fazla et yemek ve ağırlık antrenmanları aracılığı ile kas yapmak kreatinin yüksekliğine neden olsa da, bir soruna işaret etmez. Ama şu durumlar ciddiye alınmalıdır:

 • Böbrek hasarı, böbrek yetmezliği, böbrek enfeksiyonu, böbreklere kan akışının azalması
 • İdrar yolunun tıkanması
 • Vücudun susuz kalması
 • Kas hastalıkları (rabdomiyoliz gibi)
 • Hamilelik sırasındaki problemler (eklampsi veya preeklampsi)

Kreatinin yüksekliği sık sık yüksek tansiyon ve diyabete bağlı olarak böbreklerde gelişen hasar sonucu ortaya çıktığı için doktorunuz bunlarla ilgili ek testler isteyebilir.

Kreatinin Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Kreatinin yüksekliği tek başına fazla bilgi vermez. Doktorunuz, diğer kan testi ve idrar testi sonuçlarına bakacaktır. Ayrıca röntgen veya diğer görüntüleme testlerini isteyebilir. Nadiren de olsa böbreklere biyopsi yapılması da gerekebilir.

Ama genel anlamda, kreatinin yüksekliği böbreklerin yeterince iyi çalışmadığını göstermektedir. Bu durumda böbrekte bir hasar olup, olmadığı doktorunuz tarafından kontrol edilecektir. Tedavi süreci konulan teşhise göre şekillenecektir.

Yüksek Kreatinin Seviyesinde Nasıl Beslenmeliyim?

Kreatinin seviyesinin yüksek olduğu bireylerde beslenme böbrekleri korumak için önemlidir. Bu nedenle:

Tuz ve tuzlu ürünler azaltılmalıdır. Tuz ve içerisinde sodyum bulunan yiyecekler vücutta bulunan su miktarının azalmasına sebep olur. Bu nedenle böbreklere daha fazla zarar vermemek için bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yüksek protein içeren öğünler de böbreklerin çalışmasını zorlaştırır. Bunun önüne geçmek için bir doktora ya da diyetisyene ihtiyaç duyulan protein miktarını hesaplaması için başvurulmalıdır.

Potasyum kreatinin seviyesi yükseldiği zaman böbreklerde temizlenmesi zorlaşan bir maddedir. Potasyum kaslar için çok önemli olmasına rağmen kreatinin seviyesine bağlı olarak yaradan çok zarar verebilir. Kasların erimesine ve düzensiz kalp ritmine sebep olabilir.

– Böbreklerimiz aynı zamanda fosforu da temizlemekle görevlidirler. Böbrekler düzgün çalışmadığı zaman yüksek fosfor miktarı kasların kalsiyumu sızdırmasına sebep olur. Bu durumda kaslar zayıflamaya başlar. Protein de olduğu gibi fosforda da bir doktor ya da diyetisyen ihtiyacınız olan miktarı hesaplamalıdır.

Yorumlar (3)

 1. müslüm

  bun nedir,kretinin nedir,yardımcı olabilirmisisniz.

 2. Barbaros Kemer

  Merhaba,

  02.02.2017’de Uludağ Ün.,Tıp Fak.Hastanesi’nde yaptırdığım kan ve idrar tahlil sonuçlarım şöyle:

  Hb A1c : 6,4
  Total Kolesterol : 180
  HDL Kolesterol : 62
  LDL Kolesterol : 108
  Trigliserid : 46
  İdrar Volümü : 0 ml
  İdrarda Kreatinin : 99,97 mg/dL
  Mikroalbumin : 15 ug/mL
  Mikroalbumin (spot idrarda) : 15 mg/g Kr

  Bu sonuçlar ne anlama geliyor?
  Teşekkür ederim.

 3. Ülkü sudağıdan

  Nakil vericisiyim tiroit ilacı kullanıyorum ürik asit yüksek ilaca başladım kreatin 1.13 çıktı idrarda protein kaçağı çıktı tahlil vermeden bir gün önce et tüketimi yapmıştım nefroloji doktorum endokrin bölümüne gitmem gerektiğini söyledi bunu yendiğim yiyecekler yapabilir mi yoksa böbreklerimde bir sıkıntı mı var

Sonraki yazı yükleniyor...