Kriptokokal Menenjit: Ölümcül Olabilir!

Kriptokokal Menenjit: Ölümcül Olabilir!

Kriptokokal Menenjit Nedir? Menenjit, beyin ve omuriliği örten zarların, menenjlerin, enfeksiyonu ve iltihaplanmasıdır. Menenjit; bakteriler, mantarlar ve virüsler de dahil olmak üzere farklı mikroplardan kaynaklanabilir. İki tür mantar kriptokokal menenjite (CM) neden olabilir. Bunar Cryptococcus neoformans (C. neoformans) ve Cryptococcus gattii (C. gattii) olarak adlandırılır. Bu hastalık sağlıklı insanlarda nadirdir. CM, AIDS'e sahip insanlar gibi bağışıklık sistemleri bozulmuş kişilerde daha yaygındır.

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı) hastalığın kaynağına göre değişmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı) asla ihmal edilmemelidir. Yapılacak en doğru karar herhangi bir belirti görüldüğünde tıbbi yardım almak olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Menenjit için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Kriptokokal Menenjit Belirtileri Nedir?

CM belirtileri genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar.

Tedavi edilmeyen CM özellikle HIV veya AIDS hastalarında ölümcül bir durumdur. İngiliz Tıp Bülteni’ne göre HIV ile ilişkili CM’li kişilerin %10 ila %30’u hastalıktan ölmektedir.

Kriptokokal Menenjit Sebepleri Nelerdir?

  1. Neoformansadı verilen bir mantar CM vakalarının çoğuna neden olur.Bu mantar tüm dünyada toprakta bulunur. Genellikle kuş pisliği içeren toprakta da bulunur.
  2. Gattiide CM’ye neden olur. Kuş pisliğinde bulunmaz. En yaygın okaliptüs ağaçları ile ilişkilidir. Okaliptüs ağacının tabanındaki enkazda yetişir.
CM genellikle bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde görülür. C. gattii’nin C. neoformans’dan daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan birisine bulaşma olasılığı daha yüksektir. Ancak şartlı olarak, normal bir bağışıklık sistemine sahip olan bir hastada nadiren görülür.

Kriptokokal Menenjit Nasıl Tespit Edilir?

Doktorunuz CM’niz olup olmadığını anlamaya çalışırken fiziksel muayene de yapacaktır. Bu hastalık ile ilişkili semptomları ararlar.

Doktorunuz CM’niz olduğundan şüphelenirse, omurga musluğu testi isteyecektir. Bu prosedür sırasında dizlerinizi göğsünüzüne çekerek uzanacaksınız. Doktorunuz omurganızdaki bir bölgeyi temizler ve daha sonra uyuşturucu ilacı enjekte eder.

Doktorunuz bir iğne yerleştirecek ve omurilik sıvınızın bir örneğini toplayacaktır. Bir laboratuvar CM’niz olup olmadığını öğrenmek için bu sıvıyı test edecektir. Doktorunuz ayrıca kanınızı da test edebilir.

Kriptokokal Menenjit Nasıl Tedavi Edilir?

CM’niz varsa mantar karşıtı ilaçlar alacaksınız. En yaygın seçenek amfoterisin B’dir. Her gün ilacı almanız gerekir. Nefrotoksisite (ilacın böbrekleriniz için toksik olabileceği anlamına gelir) ilacı kullanırken doktorunuz sizi yakından izleyecektir. Genellikle damarlarınızda doğrudan intravenöz olarak amfoterisin B alırsınız.

Amfoterisin B’yi alırken muhtemelen başka bir mantar karşıtı ilaç olan flusitosin de alacaksınız. Bu kombinasyon hastalığın daha hızlı tedavisine yardımcı olur.

Tedavi sırasında tekrar tekrar omurilik sıvısı testi yapmalısınız. Eğer testleriniz iki hafta boyunca CM için negatif olursa, doktorunuz muhtemelen amfoterisin B ve flusitozin almayı bırakmanızı isteyecektir. Muhtemelen ardından sekiz hafta sadece flukonazol almaya başlayacaksınız.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

CM geliştiren kişilerin çoğu zaten ciddi bağışıklık sistemine sahip. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre ABD’de C. neoformans enfeksiyonları genel sağlıklı popülasyonda 100.000 kişi başına yaklaşık %0.4 ila %1.3’ünde görülür.

Bununla birlikte HIV veya AIDS hastalarında yıllık insidans hızı 1.000 kişi başına 2 ila 7 vaka arasındadır. Bu hastalığa sahip insanların %50 ila %70  bir ölüm oranına sahip olduğu tahmin edilir. Sahra Çölü’nün güneyindeki Afrika’da HIV veya AIDS hastaları olan kişilerde çok daha yaygındır.

Birçok durumda insanlar süresiz olarak flukonazol almaya devam etmelidir. Bu özellikle AIDS olanlarda geçerlidir. Bu ilacı almak hastalığın tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...