Kriyocerrahi (Kar Cerrahisi): Hangi Durumlar İçin Yapılır?

Kriyocerrahi (Kar Cerrahisi): Hangi Durumlar İçin Yapılır?

Kriyocerrahi Nedir? Kriyocerrahi, tümör gibi anormal dokuları yok etmek için aşırı soğuğun kullanılmasıdır. Ameliyatta genellikle sıvı nitrojen kullanılsa da karbon dioksit ve argon da kullanılabilir. Sıvı nitrojenin -210 ile -195oC arasında bir sıcaklığı bulunur ve kendisine temas eden her şeyi anında dondurur. İnsan dokuları söz konusu olduğunda yaklaşan hücreleri anında öldürüp yok edebilir. Bu durum kanserli hücreler öldürülmek istendiğinde önem taşır. Kriyocerrahi genellikle cildinizde bulunan tümörler ve prekanseröz lezyonlarda kullanılır. Ancak, vücudun içindeki bazı tümörler de bu yöntemle tedavi edilebilir. Kriyocerrahi teknolojisindeki gelişmeler, tedavinin yol açtığı uzun vadedeki etkileri önemli ölçüde azaltmıştır. Kriyocerrahinin uzun vadede oluşturacağı yan etkiler ve işlemin etkisi üzerine daha fazla çalışma yapılması gerekir. Kriyocerrahi ya da kriyoterapi, doktorların sıvı nitrojen spreyi kullanarak hücreleri dondurduğu tekniğe benzer.

Kriyocerrahi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Kriyocerrahi bazen "kriyo" ya da "kriyoterapi" olarak da adlandırılır, ayrıca genital siğiller veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları (STD) tedavi etmek için kullanılır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem sonrası baş dönmesi yaşanabilir bu tür durumlarda yada farklı herhangi bir durumda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kriyocerrahi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Üroloji, Dermatoloji, Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Jinekoloji gibi bölümlerin doktorları tarafından uygun görüldüğünde yapılır.

Kriyocerrahi Neden Yapılır?

Kriyocerrahi, vücuttaki sorunlu dokuları yok etmek için kullanılır. Çoğu kanser türünde, uygulanan ilk işlem değildir. Ancak, diğer tedavilerin başarısız olduğu kanıtlandığında özellikle diğer tedavilerden sonra kanser geri döndüyse kriyocerrahi uygulanır.

Kriyocerrahi çoğu zaman cilt üzerinde kanserleri ve prekanseröz lezyonları tedavi etmek için uygulanır. Ancak bazen karaciğer gibi iç organlarda hastalığın ve diğer sorunların ameliyatı çok zor ya da riskli yaptığı durumlarda kullanılır.

Kriyocerrahi, prostatta görülen erken prostat kanserinin ilk tedavisi olarak kullanılabilir. Diğer tedaviler uygulandıktan kanser geri döndüyse kriyocerrahi uygulanır.

Kriyocerrahiyle İlişkilendirilen Riskler

Kriyocerrahinin riskleri bulunur ancak ameliyat ya da radyasyon tedavisi gibi diğer kanser tedavilerine göre bu riskler daha azdır.

Kriyocerrahiyle ilişkilendirilen riskler:
Su toplanması
Yakınlardaki sağlıklı dokulara ve damarlara zarar verilmesi
Enfeksiyon
Sinirler etkilenirse his kaybı
Acı
Yaralanma
Cinsel işlev bozukluğu
Ülser
Ameliyatın yapıldığı yerde cildin beyazlaması

Kriyocerrahiye Nasıl Hazırlanılır?

Kriyocerrahiye hazırlanmanız ne tür bir ameliyat yapılacağına bağlıdır. Kriyocerrahinin temel uygulanma nedeni olan cilt kanseri için uygulanacak kriyocerrahi için çok az hazırlık gerekir.

Doktorunuz kriyocerrahiyle iç organlardan birini tedavi edecekse normal bir ameliyattan önce yapılacak hazırlıklar yapılacaktır. Operasyondan önceki 12 saat içerisinde bir şey yiyip içmemeniz ve sizi eve götürmesi için birini ayarlamanız gerekir.

Operasyondan önce anesteziye karşı alerjiniz varsa doktorunuza belirtin. Kullandığınız tüm ilaçları ve aldığınız takviyeleri de doktorunuza belirtin. Doktorunuz ameliyata hazırlanmanız için gerekli her şeyi size anlatacaktır. Doktorunuzun anlattığı şeyleri uygulamanız önemlidir.

Kriyocerrahi Nasıl Uygulanır?

Doktorunuz pamukla ya da spreyle sıvı nitrojeni cildinize uygular. Herhangi bir acı ya da rahatsızlık hissetmemeniz için uyuşturucu bir ilaç uygulanır.

İç organlardan biri tedavi ediliyorsa doktorunuz üretra, rektum ya da diğer ameliyat kesiklerindeki açıklıklara uyaracak esnek bir tüp kullanacaktır. Sıvı nitrojen hedeflenen bölgeye verilir ve hücre donarak ölür. Daha sonra vücuttan yavaşça emilir.

Doktorunuz ultrason gibi görüntüleme ekipmanlarını rehber olarak kullanarak işlemi sürdürür.

Kriyocerrahiden Sonra

Kriyocerrahi operasyonlarının çoğundan sonra aynı gün eve gidilebilir. Ancak, iç organlarda ameliyat yapıldığında hastanede kalmanız gerekebilir.

Kriyocerrahi işleminden sonra cildin dondurulduğu yerlerdeki kesiklere ve yaralara güzelce bakım yapılması gerekir. Bunun için bölgeyi temiz tutmanız ve enfeksiyonu önlemek için bandajları doktorunuzun yönergesine göre değiştirmeniz gerekir.

Tedavinin ne kadar başarılı olduğunun anlaşılabilmesi için doktorunuza tekrar görünmeniz gerekir. Komplikasyon oluştuysa tekrar kriyocerrahi geçirmeniz gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...