Kronik Larenjit: Nasıl Önlerim?

Kronik Larenjit: Nasıl Önlerim?

Larenjit, ses telleri olarak da bilinen boğazda, ses telleri iltihaplanıp, şişip, tahriş olduğunda ortaya çıkar.

Akut Larenjit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Larenjit genellikle ses boğulması ya da ses kısılması olarak bilinir ve genellikle geçicidir.

Kaç Günde İyileşir?

Akut larenjit, genellikle 2 hafta içinde tamamen iyileşir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Belirtileriniz iki haftadan uzun süredir devam ediyorsa belirtilerinizi doktorunuz incelemelidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Larenjit için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Larenjite Ne Neden Olur?

Çok çeşitli durumlar larenjite neden olabilir:
Uzun süreli sigara kullanımı
Midede reflü
Sesi çok fazla kullanmak
Grip ya da soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar

Alerjiniz veya zatürreniz varsa ya da sürekli olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalıyorsanız risk artar.

Tedavi genellikle yeterince dinlenmeyi ve bol sıvı tüketimini kapsar ancak bazı durumlarda ilaç tedavisine ihtiyacınız olabilir. Çok şiddetli bir hastalığınız varsa ameliyat olmanız gerekebilir.

İyileşme genellikle durumunuzun nedenine ve şiddetine bağlıdır. Çoğu zaman 14 günden daha kısa sürede, evde iyileştirilebilir.

Akut Larenjitle Kronik Larenjit Arasındaki Fark

Larenjit akut veya kronik olabilir. Kronik larenjit, birkaç hafta veya birkaç ay gibi çok uzun süre görülen bir durumdur. Akut larenjitse aniden oluşur ve 14 günden kısa bir süre içinde tamamen geçer.

Kronik Larenjitin Nedenleri

Kronik larenjite çok çeşitli nedenler yol açabilir. Uzun süreli sigara kullanımı, ses tellerini tahriş ederek boğazınızın şişmesine yol açabilir.

Gastroözofageal reflü, midenin içindekilerin yutağa kadar çıkmasına neden olur. Bu durum, zamanla boğazı tahriş edebilir. Zehirli kimyasallara aşırı fazla maruz kalmak, kronik larenjite neden olabilir.

Bu durumla ilgisi olabilecek ya da kronik larenjite yol açabilecek diğer durumlar:
Bronşit
Alerji
Ses tellerinde polip ya da kist olması
Zatürre

Kronik Larenjit için Kimler Risk Altında?

Kronik larenjit için yüksek risk altında olan kişiler, tütün ürünleri kullananlarla, tahriş edici maddeleri ya da zehirli kimyasalları soluyan kişilerdir.

Şu durumlarda da kronik larenjit için yüksek risk altında olabilirsiniz:
Sesin düzenli olarak çok fazla kullanılması
Kronik sinüs iltihaplanmasının olması
Çok fazla alkol tüketimi
Alerji

Çok fazla konuşuyorsanız ya da çok fazla şarkı söylüyorsanız polip ya da kist gibi yaralar veya bezeler de oluşabilir. Ses telleri, yaşlandıkça titreme yetisini kaybeder. Bu durum, kronik larenjite daha yatkın olmanıza neden olabilir.

Larenjitin Belirtileri

Kronik larenjitin yaygın belirtileri arasında şunlar bulunur:
Ses boğukluğu
Ses kısıklığı
Boğazın acıması ya da tahriş olması
Kuru öksürük
Ateş
Boğazdaki lenf nodüllerinin şişmesi
Yutmada güçlük çekilmesi

Kronik Larenjitin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz kronik larenjiti teşhis edebilir. Sesiniz çatallanmaya başladıysa ya da diğer larenjit belirtilerini 14 günden uzun süredir yaşıyorsanız doktora görünmek isteyebilirsiniz.

Larenjitin nedeninin bir an önce belirlenip tedavi edilmesi en iyisi olacaktır. 3 haftadan uzun süredir devam eden larenjit, kronik larenjit olarak bilinir.

Doktorunuz, laringoskopi ile boğazınıza bakmak isteyecektir. Herhangi bir şey anormal görünürse doktorunuz boğazınızdan biyopsi almak isteyebilir.

Çocuğunuz, iki haftadan uzun süredir bu belirtileri yaşıyorsa doktora götürmeniz önemlidir. Çocuğunuz nefes almakta ya da yutkunmakta zorluk çekiyorsa bir an önce doktora götürmelisiniz.

Çocuğunuzda şu belirtilerle birlikte ses tellerinde şişme varsa çocuğunuzun doktorunu arayın:
Öksürük
Ateş
Nefes almada zorlanma
Yutkunmada zorlanma

Bu belirtiler, ses tellerinin etrafında şişliğe neden olan krup hastalığının belirtileri olabilir. Bu hastalık, bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygın olarak görülür.

Kronik Larenjitin Tedavisi

Doktorunuz, boğazınızı muayene ederek larenjitin nedenini belirlemeyecektir. Tedavi, durumunuzun ortaya çıkmasına neden olan faktöre bağlıdır.

Larenjit belirtilerine solunum yolunda oluşan bir enfeksiyon neden olmuş olabilir. Sigara içiyorsanız ve bir aydan uzun süredir larenjit belirtileri yaşıyorsanız kulak, burun, boğaz uzmanına görünmeniz gerekebilir.

Kronik Larenjitin Önlenmesi

  1. Genel olarak sağlığınıza dikkat etmeniz kronik larenjitten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ellerinizi yıkamanız ve grip ya da soğuk algınlığı geçiren kişilerle temasınızı engellemeniz virüsün bulaşma riskini kısıtlayacaktır.
  2. Mesleki anlamda sesini kullanan insanların sık sık mola vermesi gerekir. İltihaplanma olasılığını azaltmanın diğer yollarını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
  3. Ağır kimyasallara maruz kalacağınız yerlerde çalışmaktan kaçının. Sigara içen kişilerin, sigarayı bırakmaları iltihaplanma riskini hızlı bir şekilde azaltacaktır.
  4. Midedeki reflüyü düzgün bir şekilde tedavi etmek de kişinin kronik larenjit yaşama riskini azaltabilir. Çok fazla alkol tüketiminden de uzak durulması önerilmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...