Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Hastalığı: Ne Yapmalıyım?

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Hastalığı: Ne Yapmalıyım?

Kronik lyme hastalığı, lyme hastalığı için antibiyotik tedavisi gören bir kişinin belirtileri yaşamaya devam etmesidir. Bu hastalık aynı zamanda lyme hastalığı sonrası sendromu olarak da bilinir. New England Tıp Dergisi’ne göre hastalık için antibiyotik tedavi alan kişilerin %10 ile 20 aralığında bir kesimi ısrarcı belirtiler ile karşılaşmaktadır. Bu belirtiler yorgunluk, eklem ya da kas ağrıları ve bilişsel bozukluklardır. Bu 6 ay ya da daha uzun süre devam edebilir. Bu belirtiler kişinin gündelik hayatına müdahale ederek duygusal stres yaşamasına neden olabilir. Hastaların belirtileri genel olarak 6’ncı ay ile bir yıl aralığında iyileşmeye başlar. Kişilerin neden kronik lyme hastalığına yakalandığı bilinmemektedir. Ayrıca kronik belirtilere neyin neden olduğu da bilinmemektedir. Columbia Üniversitesi Tıp Merkezine göre doktorlar sorunları kişisel bazlı olarak tedavi etmelidir. Kişinin özel belirtileri ve medikal geçmişi tedavi için göz önünde bulundurulmalıdır.

Kronik Lyme Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kronik llyme nedeni ve belirtilerinin nedeni bilinmemektir. Bu nedenle kişilerin yaşadığı belirtilerin giderilmesine odaklanılır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kronik lyme hasatlığı engellenemez ancak böcekler ile temas etmekten kaçınmanızda fayda vardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kronik lyme hastalığı durumunda Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne gidilir.

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Nedenleri

Lyme hastalığı Borellia burgdorferi adlı bakterinin yol açtığı bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu bakteriyi taşıyan bir böcek tarafından ısırılırsanız enfeksiyona maruz kalırsınız. Bu hastalığı tipik olarak siyah bacaklı böcekler ve geyik böceği taşır. Bu böcekler bakteriyi diğer fare ve kuşları ısırmaları sonucu kaparlar. Lyme hastalığı aynı zamanda borelyoz olarak da bilinir. Eğer belirtiler nörolojik ise Bannwarth sendromu olarak adlandırılır.

Lyme hastalığına yakalanan kişilerin çoğu uygun antibiyotik tedavisi ile sağlığına kavuşur. lyme hastaları tipik olarak hızlı ve tam iyileşme gösterirler.

Uzmanlar bazı kişilerin neden tam olarak iyileşebilirken diğer kişilerin kronik hastalığa yakalandığı konusunda belirsizdir. Bazı uzmanlar sorunun antibiyotik ile tam olarak öldürülemeyen ısrarcı bakterilerden kaynaklandığını düşünmektedir. Diğer uzmanlar ise sorunun zarar görmüş bağışıklık sistemi ve dokular olduğunu düşünmektedir. Zarar gören bağışıklık sistemi bakteri öldükten sonra da vücutta bakteri varmış gibi saldırıya devam eder.

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Risk Faktörleri

Eğer hasta bir böcek tarafından ısırılırsanız kronik lyme hastalığı için yüksek risk grubuna girersiniz. Eğer hastalık kronik aşamaya girerse belirtileriniz haftalar hatta yıllar boyunca devam edebilir.

Ayrıca tavsiye edilen antibiyotikler ile tedavi olmamanız da uzun süreli belirtiler yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca kronik lyme hastalığının nedeni bilinmediği için kronik aşamaya geçip geçmediği tam olarak anlaşılamaz.

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Belirtileri

Kronik lyme hastalığının belirtileri normal hastalığın erken aşaması ile aynıdır.

 • Yoğunluk
 • Huzursuz uyku
 • Ağrı
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Dizlerde, omuzlarda, dirseklerde ve diğer eklemlerde ağrı ve şişme
 • Kısa süreli hafızada azalma ya da odaklanamama sorunu
 • Konuşma sorunları

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Karmaşıklıkları

Kronik lyme  hastalığı ile yaşamak hareketliliğinizi ve bilişsel yetenekleriniz etkileyebilir. Ayrıca ekstrem yaşam şekli değişikliklerine ve duygusal strese de yol açabilir.

Uzun süreli olarak elden ayaktan düşüren belirtiler ile yaşayan kişiler kesinliği kanıtlanmamış olan alternatif tedavileri kullanmaya yatkın olmaktadır. Yeni bir tedavi ya da terapiye başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca özünde zehirli olan ve sağlığınızı daha fazla bozabilecek olan yöntemleri çare olarak size sunmayı deneyebilirler.

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Teşhisi

Doktorunuz kronik lyme hastalığını kanınızda bulunan antikorları ve hastalık nedeni bakterileri test ederek belirler. lyme hastalığı teşhisi için en çok kullanılan yöntem eliza testidir. Western blot testi eliza testinin sonuçlarını onaylamak için kullanılır.

Doktorunuz belirtilerinize bağlı olarak vücutta etkilenen bölgelere özel testleri belirleyebilir.

 • EKG ya da ekokardiyogram
 • Omurilik sıvısı testi
 • Beyin MRI

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) Tedavisi

Erken teşhis sağlandığı zaman lyme hastalığı tedavisi 2-3 haftalık oral antibiyotik tedavisini içerir. En yaygın reçete edilen antibiyotikleri amoksisilin, doksisilin ve sefuroksimdir. Belirtilerinize bağlı olarak başka antibiyotikler ya da damar yolu antibiyotikleri kullanılabilir.

Kronik lyme hasatlığının tedavisi bilinmemektedir bu nedenle uygun tedavi seçenekleri hakkında tartışmalar devam etmektedir. Bazı uzmanlar antibiyotik tedavisinin devam etmesini savunmaktadır. Ancak uzun süreli antibiyotik tedavisi iyileşme şansını arttırmamaktadır. Ulusal Alerji Ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne göre uzun süreli antibiyotik kullanımı karmaşıklıklara neden olmaktadır.

Kronik lyme hastalığının tedavisi ağrı ve rahatsızlığın azaltılmasına odaklanmaktadır. Eklem ağrıları için reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. NASID ilaçlar eklem şişlikleri için kullanılabilmektedir.

Kronik Lyme Hastalığı (Borreliosis) İle Yaşamak

Kronik lyme hastalığının belirtileri zamanla iyileşmektedir nacak bu süre aylar ya da yıllar sürebilir. Mayo Klinikleri ’ne göre hastaların bir kısmı yorgunluk ve kas ya da eklem ağrılarını yaşamaya devam etmektedir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...