Kronik Motor Tik Bozukluğu

Kronik Motor Tik Bozukluğu

Kronik Motor Tik Bozukluğu Nedir? Kronik motor tik bozukluğu, kısa ve kontrol edilemeyen spazm benzeri hareketler içeren ya da ses patlamasının olduğu tiklerdir. Bazı durumlarda hem hareketten hem sesten oluşan tikler görülebilir. Her iki tikin birlikte görüldüğü duruma Tourette sendromu denir. Kronik motor tik bozukluğu Tourette sendromundan daha yaygındır ancak geçici tik bozukluğundan daha az görülür. Bu, geçici ve tiklerle ifade edilen kendi kendini sınırlandıran bir durumdur. Bir başka tür ise distonik tiklerdir. Bu tikler sürekli bir daralma izleyen ani hareket patlamaları şeklinde görülür.

Kronik Motor Tik Bozukluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kronik motor tik bozukluğu genellikle iyileşen bir hastalık olmasına karşın 18 yaşın üzerinde bu sorunu halen yaşamaya devam eden çocuklarda hayat boyu sürebilmektedir.

Kaç Günde İyileşir?

Kronik motor tik bozukluğu 18 yaşından önce başlar ve genellikle 4 ila 6 yıl içerisinde geçer. Tedavi, tikin okul ve iş hayatı üzerindeki etkisini azaltmaya çalışır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kronik motor tik bozukluğu için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Kronik Motor Tik Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Doktorlar, motor tik bozukluğuna neyin neden olduğunu ya da neden bazı kişilerde diğerlerine göre daha erken yaşta görüldüğünü tam olarak açıklayamamaktadırlar. Bazıları kronik motor tik bozukluğunun beyindeki fiziksel ve kimyasal anormalliklerin sonucunda ortaya çıktığını düşünmektedir.

Beyindeki sinyalleri ileten nörotransmitter denilen kimyasallar yanlış bir şekilde salgılanıyor ya da düzgün bir şekilde iletişim kuramıyor olabilir. Bu durum aynı mesajın tekrar gönderilmesine yol açabilir. Bunun sonucunda ise fiziksel tik ortaya çıkar.

Kronik Motor Tik Bozukluğu için Kimler Risk Altındadır?

Ailesinde kronik tik ya da kasılmaların olduğu çocuklarda kronik motor tik bozukluğu görülme ihtimali daha yüksektir. Erkeklerde, kadınlara göre kronik motor tik bozukluğunun görülme ihtimali daha yüksektir.

Kronik Motor Tik Bozukluğunun Belirtileri

Kronik motor tik bozukluğu olan kişiler şu belirtileri gösterebilir:
Yüz buruşturma
Aşırı göz kırpma, seğirme, titreme ya da omuz silkme
Bacaklarda, kollarda ya da vücutta ani ve kontrol edilemeyen hareketler
Boğaz temizleme, homurdanma ya da inleme gibi ani sesler çıkarma

Bazı kişilerin vücutlarında tik oluşmadan önce tuhaf bir his oluşabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler genellikle kısa süreliğine belirtilerini kısıtlayabilirler ancak bu çok çaba ister. Tikin oluşmasına izin vermek kişiye rahatlama sağlar.

Tikler şu durumlarda daha da kötüleşebilir:
Heyecanlanma ya da uyarılma
Yorgunluk ya da uyku eksikliği
Stres
Aşırı sıcak havalar

Kronik Motor Tik Bozukluğunun Teşhis Edilmesi

Tikler genellikle doktor randevuları sırasında teşhis edilebilirler. Sizde ya da çocuğunuzda kronik motor tik bozukluğu teşhisinin konulabilmesi için bazı durumlardan iki tanesinin olması gerekir.

Bu durumlar:
Tikler bir yıldır neredeyse her gün devam etmelidir.
3 aydan daha uzun süre tik olmadan geçirilen bir dönem olmadan tik yaşanmalıdır.
Tikler 18 yaştan önce başlamış olmalıdır.

Bu durumun teşhis edilmesi için herhangi bir test yapılmaz.

Kronik Motor Tik Bozukluğunun Tedavi Edilmesi

Kronik motor tik bozukluğunun tedavisi durumun ciddiyetine ve hayatınızı ne kadar etkilediğine bağlıdır.

Uzun Vadede Ne Beklenmeli?

Kronik motor tik bozukluğunu 6 ile 8 yaş arasında yaşamaya başlayan çocuklar genellikle iyileşir. Belirtiler tedavi olmadan 4 ila 6 yıl içerisinde kaybolur.

Bu durumu daha ileri yaşlarda yaşayan ve belirtileri 20’li yaşlara kadar devam eden çocuklarda tik geçmeyebilir. Bu nedenle tikler hayat boyu devam edecek bir duruma dönüşebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...