Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)  Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Anlarım?

Ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde hastalıkla birlikte akciğerleriniz hasar gördüğünden şişme yaşayabilirsiniz. Bu durum, kalbiniz hasar gören akciğerlerinize kan pompalamak için daha fazla çalıştığından görülür. Bunun sonucunda konjestif kalp yetersizliği yaşayabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ya da KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir. Bu belirtinin yanı sıra, akciğerde hasara neden olabilecek daha başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerin pek çoğu ağır bir şekilde gelişir. Belirtiler büyüdükçe akciğerdeki hasar da büyür. Belirtiler, nöbet şeklinde olabilir ve yoğunlukları değişkenlik gösterir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa ya da bu hastalıktan dolayı endişeleniyorsanız KOAH hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Kronik Öksürük İlk Belirtidir!

Öksürük, genellikle KOAH’nın ilk belirtisidir. Öksürük, üç aydan uzun süredir devam ediyorsa ve bir yıldan uzun süredir bu sorunu yaşıyorsanız KOAH’nın kronik bronşit aşaması teşhis edilir. Öksürük, hastalığa dair bir belirti yaşamasınız bile her gün olabilir.

Öksürük, vücudun mukusu, toz ve polen gibi maddeleri atabilmesinin bir yöntemidir. Öksürdüğünüzde gelen mukus genellikle temizdir ama KOAH hastalığınız varsa sarı renk görülebilir. Öksürük sabahları çok daha kötü bir hâl alır ve fiziksel olarak aktifseniz ya da sigara içiyorsanız daha çok öksürebilirsiniz.

KOAH’nın Belirtileri

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ilerledikçe öksürüğün dışında başka belirtiler de yaşamaya başlarsınız. Bu belirtiler, hastalığın erken aşamalarında görülebileceği gibi orta aşamasında da görülebilir.

KOAH Belirtilerinin İlerlemesi

KOAH belirtileri hastalığın çok erken aşamalarında ortaya çıkabilir. Bu hastalık ilerledikçe başka belirtiler de ortaya çıkar. Bu durum, hiçbir belirti olmadan yaşandığında KOAH’nın şiddetlenmesi denilen durum oluşur. Bunun sonucunda, belirtilerin en az birkaç gün boyunca çok kötüleşmesi olarak tanımlanır.

Bu belirtileri yaşıyorsanız acilen doktorunuza görünmelisiniz:

KOAH, akciğerlerinizde geri dönüşü olmayan hasarlar oluşturur. Yine de, KOAH belirtileriyle baş edebilirsiniz. Düzgün tedaviyle akciğerlerinizin daha fazla hasar görmesini engelleyebilirsiniz. Belirtiler düzelmezse ve hastalığınız daha fazla ilerliyorsa tedavi işe yaramıyor demektir.

Belirtilerin ilaçlarla veya oksijen tedavisiyle değişmediğini görürseniz hemen doktorunuzu arayın. Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu hayat tarzınızda değişiklikler yapmaktır.

Yapabileceğiniz değişiklikler:

1. Sigara İçmeyi Bırakın

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişilerin yapabileceği en önemli şey sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa sigara bıraktırma merkezlerine başvurabilirsiniz.

2. Pulmoner Rehabilitasyon

Bu rehabilitasyon programıyla kişinin fiziksel aktiviteleri artırılmaya çalışılır. Nefes alma egzersizleriyle hayat kalitesi artırılır.

3. Sosyal Destek

Arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım almanız son derece önemlidir. Sosyal olarak aktif kalmanız yalnız hissetmemeniz için önemli bir adımdır.

4. Doktorlarınızla İyi Bir İlişki Kurun

KOAH belirtileriyle baş etmeye çalışırken sizinle ilgilenen doktorlarınızla iyi bir ilişki içinde olmanız önemlidir. Hastalığınızla ilgili açık bir şekilde konuşmanız endişelerinizi gidermeye yardımcı olur.

5. İlaçlarınızı Düzgün Kullanın

İlaçlar, KOAH belirtilerini geçirmek için çok etkilidirler fakat bu etki sadece ilaçlar düzgün bir şekilde kullanıldığında ortaya çıkar. Belirtileri kontrol altına almak istiyorsanız bu duruma dikkat etmeniz gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...