Kronik Prostat İltihabı

Kronik Prostat İltihabı

Kronik Prostat İltihabı Nedir? Kronik prostat iltihabı, prostat bezinde oluşan bir iltihaplanmadır. Prostat, erkeklerin mesanesinin hemen altında bulunan küçük bir bezdir. İdrar yolunu çevreler ve meninin büyük çoğunluğunu oluşturur. Prostat iltihabına genellikle bakteriler neden olsa da çoğu vakada kesin neden bilinmemektedir. İdrar sırasında yanma, sık sık idrara çıkma ve bel ağrısı gibi rahatsızlık veren belirtilere yol açar. Kronik prostat iltihabına bakteriyel enfeksiyon neden olduysa antibiyotikle tedavi edilebilir. Nedeni bilinmediğinde belirtilerin tedavi edilmesi yapılacak en iyi şey olur. Hastalık iyileştirilemese bile kronik prostat iltihabında tedavi genellikle belirtilerin rahatlatılmasını sağlar.

Prostat İltihabı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Prostat iltihabı çok ağrılı olabilir fakat çoğu zaman geçici bir sorundur.

Tıbbi Adı Nedir?

Prostat iltihabının tıbbi adı "Prostatit"dir.

Ne Yapmalıyım?

Prostat iltihabını bol sıvı içip düzenli idrara çıkarak ve idrar yolu ile mesane enfeksiyonlarını bir an önce tedavi ederek önleyebilirsiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kronik prostat iltihabının bakteriyel türleri, hijyene dikkat edilerek önlenebilir. Penisin temiz tutulması, idrar yolundan bakteri girme riskini düşürür.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Prostat iltihabı durumunda Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Kronik Prostat İltihabı Türleri

İki tür kronik prostat iltihabı bulunur ve hastalığa neden olan etkenler bakımından farklılık gösterirler.

1 Kronik Bakteriyel Prostat İltihabı

Kronik bakteriyel prostat iltihabında prostatın iltihaplanmasına bakteriler neden olur. Bu prostat iltihabı türü her yaştan erkeği etkileyebilse de genellikle genç ve orta yaşlı erkeklerde rastlanır.

2 Kronik Prostat İltihabı ya da Kronik Pelvik Ağrı Sendromu

Kronik prostat iltihabı ya da kronik pelvik ağrı sendromunun belirtileri bakteriyel prostat iltihabıyla benzer olsa da nedeni bilinmemektedir. Bu rahatsızlık prostat iltihabının en yaygın türüdür ve bakteriyel iltihapla benzer belirtilere yol açar.

Kronik Prostat İltihabının Belirtileri

Kronik bakteriyel prostat iltihabının da kronik pelvik ağrı sendromunun da belirtileri oldukça benzerdir. Genellikle hafif başlayıp zamanla şiddetlenir. Ateş ya da titreme de bu hastalıklara eşlik edebilir.

Belirtiler arasında şunlar bulunur:
Sürekli idrara çıkma isteği
İdrar sırasında yanma
İdrarın çıkmaya başlamasında zorluk ve akışın düzenli olmaması
İdrara çıkıldıktan sonra mesanenin tamamen boşaltılmamış gibi hissedilmesi
Belde, karnın alt kısmında, kasıklarda ve anüsle testislerin arasında ağrı
Boşalma sırasında acı hissi

Kronik Prostat İltihabının Nedenleri

Kronik bakteriyel prostat iltihabına bakteriyel enfeksiyon neden olur. Bakteriler, idrar yolu aracılığıyla prostata girer. İdrar yolu, vücuttan idrarın atılmasını sağlayan tüplerdir.

Enfeksiyon, mesanede başlayabilir ya da sonda kullanılması sonucunda mesaneye enfeksiyon bulaşabilir. Sonda, mesaneden idrarın atılması için yerleştirilen küçük ve esnek tüptür.

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar idrarla atılamayan prostat taşlarını oluşturabilir. Prostat taşları, haşhaş tohumu kadardır ve çoğu zaman fiziksel muayeneyle fark edilmez. Enfeksiyonun olduğu prostat taşları genellikle tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının nedenidir ve kronik bakteriyel prostat iltihabının iyileşmesini zorlaştırır.

Kronik prostat iltihabının ve pelvik ağrı sendromunun nedenleri çoğu zaman bulunamaz ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir.

Muhtemel nedenler arasında şunlar bulunur:
İdrar akışında tıkanıklık
Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan mikroorganizmalar
Bağışıklık sisteminin prostata saldırması
İdrarda bulunan ürik asitin prostatı tahriş etmesi
Sinirlerin ya da kasların anormal bir şekilde işlemesi

Kronik Prostat İltihabının Teşhis Edilmesi

Kronik prostat iltihabının teşhis edilmesi için doktorunuz belirtilerinizi araştırmaya başlar. Belirtileriniz kronik prostat iltihabını işaret ediyorsa dijital rektal muayene yapılması gerekir. Prostatın hissedilmesi için doktorunuz muayene eldiveni giydiği ve kayganlaştırıcı sürdüğü parmağını rektumdan sokar. Bunun yapılması doktorunuzun prostatınızın büyüdüğünü ve hassaslaştığını söyleyebilmesini sağlar. Bu muayene genellikle erkeklerin prostatlarında geçici bir acıya ya da hassasiyete neden olabilir.

Muayene doktorunuza herhangi bir bilgi vermezse doktorunuz prostatınızı görebilmek için ultrason yapabilir. Kronik prostat iltihabı teşhis edildikten sonra doktorunuz prostatın türünü ve nedenini belirlemek için başka testler de yapmak isteyebilir.

İdrar tahlili, kronik bakteriyel prostat iltihabının teşhis edilebilir. Bakterilerin varlığı belirleyici olarak düşünülür. İdrarda bakteri olmasa da kronik prostat iltihabınız olabilir. Doktorunuz yaşadığınız rahatsızlığın nedenini anlamak için başka testler yapabilir ya da sizi idrar yolu konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirebilir.

Yapılacak diğer testler arasında prostattan sıvı alınması, kan tahlili ya da mesanenin, prostatın ve idrar yolunun incelenmesi için sistoskopi yapılması bulunur.

Kronik Prostat İltihabının Tedavisi

Tedavi, konulan teşhise bağlıdır. Kronik bakteriyel prostat iltihabı için genellikle uzun süre antibiyotik kullanılması gerekir. Antibiyotikleri 12 haftaya kadar kullanmanız gerekebilir. Kronik bakteriyel prostat iltihabı hastalıklarının %75’i antibiyotik tedavisiyle temizlenir.

Kronik prostat iltihabı ya da kronik pelvik ağrı sendromu vakalarının çoğunda hastalığa neden olan durum bilinmemektedir. Bu nedenle tedavide, belirtilerin geçirilmesine ya da hafifletilmesine yardımcı olacak ilaçların kullanılır. Kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve antianksiyete ilaçları ağrı için yaygın olarak verilen ilaçlardandır.

Bazı durumlarda prostat masajı, iltihaplanmaya neden olan sıvı birikiminin atılmasına yardımcı olabilir. Sıcak banyo ve sıcak su torbası gibi ısı tedavileri rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olur. Doktorunuz baharatlı yiyecekleri ve asitli içecekleri belirtilerinizin kötüleşmemesi için diyetinizden çıkarmanızı isteyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...