Kronik Subdural Hematom – Ölümcül Olabiliyor

Kronik Subdural Hematom – Ölümcül Olabiliyor

Kronik bir subdural hematom, beynin dış yüzeyi olan duranın altında, beyin yüzeyinde bir kan toplanmasıdır. Genellikle başlangıçta kanama başladıktan birkaç gün veya birkaç hafta sonra oluşur. Kanama genellikle kafa travmasından kaynaklanır.

Subdural Hematom Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kronik subdural hematom her zaman belirtilere neden olmaz. Belirtilere neden olduğunda, genellikle cerrahi tedavi gerektirir.

Tedavi Edilmediğinde...

Bazı durumlarda, baskıyı gidermek için cerrahi olarak alınması gerekir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Subdural hematom için Beyin Cerrahisi bölümüne gidilir.

Kronik Subdural Hematomun Belirtileri

Büyük veya küçük travma sonucunda beynin hasar alması kronik subdural hematomun en yaygın nedenidir. Nadir durumlarda yaralanmanın dışında bilinmeyen sebeplerden dolayı olabilir.

Kronik subdural hematoma yol açan kanama, beyin yüzeyi ve dura arasında bulunan küçük damarlarda ortaya çıkar. Bu damarlar hasar aldıklarında, kan uzun bir süre sızar ve bir pıhtı oluşturur. Pıhtı, beyninizdeki baskıyı artırır.

60 yaş ve üzerindeyseniz, bu tip hematomların yaşanma riski daha yüksektir. Beyin dokusu normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak küçülür. Küçülme, damarları gerer ve zayıflatır, bu nedenle küçük bir kafa yaralanması bile kronik subdural hematoma neden olabilir.

Birkaç yıldır ağır bir şekilde alkol tüketilmesi, kronik subdural hematom için riskinizi artıran diğer bir faktördür. Diğer faktörler arasında uzun süre kan inceltici ilaçlar, aspirin ve antienflamatuar ilaçlar kullanılması yer alır.

Kronik Subdural Hematomun Belirtileri

Bu durumun belirtileri şunlardır:
Baş ağrısı
Mide bulantısı
Kusma
Yürüme zorluğu
Zayıf bellek
Görüş sorunları
Nöbetler
Konuşma ile ilgili sorunlar
Yutma sıkıntısı
Kafa karışıklığı
Yüz, kol veya bacakların uyuşması ya da zayıflaması
Letarji
Zayıflık veya felç
Koma

Yaşadığınız belirtiler, hematomunuzun bulunduğu yere ve büyüklüğüne bağlıdır. Bazı belirtiler diğerlerine göre daha sık görülür. Bu hematom türünü gören kişilerin %80’inde baş ağrısı vardır.

Pıhtılarınız büyükse, hareket etme yeteneği kaybolarak felç meydana gelebilir. Ayrıca bilinçsiz hale gelebilir ve komaya girebilirsiniz. Beyne ciddi baskı uygulayan kronik subdural hematom, kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Siz veya tanıdığınız birisi bu durumun belirtilerini gösterirse, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir. Nöbet geçiren veya bilinç kaybına uğrayan kişilerin acil bakıma ihtiyacı vardır.

Kronik Subdural Hematomun Teşhis Edilmesi

Doktorunuz aşağıdaki durumlar da dâhil olmak üzere sinir sisteminizdeki hasar belirtilerini bulmak için fiziksel bir muayene yapacaktır:

  • Koordinasyon zayıflığı
  • Yürüme sorunları
  • Zihinsel bozukluk
  • Denge kurmada zorluk

Doktorunuz kronik subdural hematomunuzun olduğundan şüphelenirse, daha fazla test yaptırmanız gerekir. Bu durumun belirtileri, beynini etkileyen diğer bazı rahatsızlıkların ve hastalıkların belirtileri gibidir.

Örneğin:

  • Bunaklık
  • Lezyonlar
  • Beyin iltihabı
  • İnme

Manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi testler daha doğru bir tanının yapılmasını sağlar.

MR, organlarınızın görüntülerini üretmek için radyo dalgaları ve manyetik alan kullanır. Tomografi ise vücudunuzdaki kemiklerin ve yumuşak yapıların kesit görüntülerini yapmak için röntgen ışınlarını kullanır.

Kronik Subdural Hematomanın Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz beyninizi kalıcı hasarlardan korumaya ve belirtileri kontrol altına almaya odaklanacaktır. Antikonvülsan ilaçlar, nöbetlerin şiddetini azaltmaya veya ortaya çıkmalarını önlemeye yardımcı olabilir. Kortikosteroidler olarak bilinen ilaçlar iltihabı hafifletir ve bazen beyinde şişmeyi hafifletmek için kullanılır.

Kronik subdural hematom, cerrahi olarak tedavi edilebilir. Prosedür, kanın akabilmesi için kafatasında küçük delikler açılmasını gerektirir. Bu yapılarak, beynin üzerindeki baskı azaltılır.

Büyük veya kalın bir pıhtı varsa doktorunuz kafatasının küçük bir parçasını geçici olarak çıkararak pıhtıyı alabilir. Bu prosedüre kraniyotomi denir.

Kronik Subdural Hematomun İlerleyişi

Kronik subdural hematom ile ilişkili belirtileriniz varsa muhtemelen ameliyat olmanız gerekecektir. Hematomun cerrahi olarak alınmasıyla, hastalığa sahip insanların %80 ila 90’ı başarılı bir şekilde tedavi olmuştur. Bazı durumlarda, hematom ameliyattan sonra tekrar oluşur. Bu nedenle yeniden alınması gerekir.

Kronik Subdural Hematomun Önlenmesi

Kafanızı koruyarak kronik subdural hematom riskinizi azaltabilirsiniz:
Bisiklet veya motosiklet sürerken kask takın. Kaza sırasında kafa travma riskinizi azaltmak için her zaman emniyet kemerinizi bağlayın.
İnşaat gibi tehlikeli bir işte çalışıyorsanız, kask takın ve güvenlik ekipmanı kullanın.
60 yaşın üstündeyseniz, düşmeyi önlemek için günlük aktiviteleriniz sırasında ekstra dikkat gösterin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...