Krup Hastalığı: Neden olur? Nasıl Atlatılır?

Krup Hastalığı: Neden olur? Nasıl Atlatılır?

Krup hastalığı bebeklik ve çocukluk çağlarında görülen, solunum yollarını etkileyen bir hastalıktır. Çoğu zaman evde tedavi edilebilir, ancak nefes darlığı şiddetlenirse hastane koşullarında acil müdahale gerekli olabilir.

Krup Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Krup Hastalığı Nedir?

Krup hastalığı bebeklik ve çocukluk çağlarında görülen, solunum yollarını etkileyen bir hastalıktır.

Endişelenmeli miyim?

Nefes darlığı şiddetlenirse veya ateş çok fazla yükselirse acil tıbbi destek gerekli hale gelebilir. Bu durumda hastahane koşullarında tedavi gerekli olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Krup hastalığı için Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları (KBB) bölümüne gidilir.

Krup Hastalığı Belirtileri

Krup hastalığının temel belirtileri şunlardır:

 • Havlama sesine benzeyen öksürük
 • Seste çatallaşma, ses kısıklığı
 • Nefes almada zorluk
 • Nefes alırken ortaya çıkan hırıltılı ses (bu hırıltı çocuk ağladığında veya öksürdüğünde daha belirgindir, ancak şiddetli vakalarda uyku halinde bile ortaya çıkabilir)

Krup hastalığı belirtilerinin bazı özellikleri şunlardır:

 • Geceleri kötüleşir.
 • Genellikle birkaç gün içinde geçer. Ancak bazı nadir vakalarda bu süre iki haftayı bulabilir.
 • Bazı vakalarda krup hastalığı belirtilerinden önce burun akması, boğaz iltihabı, yüksek ateş gibi grip benzeri belirtiler ortaya çıkabilir.

Nefes darlığı şiddetlenirse veya ateş çok fazla yükselirse acil tıbbi destek gerekli hale gelebilir.

Krup Hastalığı Neden Olur?

Krup Hastalığı Tedavisi

Krup hastalığının tedavisi, belirti şiddetine göre değişkenlik gösterir. Belirtiler çoğu zaman evde tedavi edilebilecek kadar hafif seyreder.

Krup Hastalığı Nasıl Önlenir

Krup hastalığına sıradan soğuk algınlığı virüsleri neden olduğu için farklı bir korunma yöntemine gerek yoktur. Ellerin düzenli olarak yıkanması, ağıza yabancı madde alınmamasına dikkat etmek ve kendisini iyi hissetmeyen kişilere çocuğunuzu fazla yaklaştırmamanız uygulayabileceğiniz stratejilerdir.

Kızamık nedeniyle oluşan krup hastalığını engellemek için çocuğunuzun aşılarını düzenli olarak yaptırınız.

Krup Hastalığına Ne İyi Gelir

Krup Hastalığında Kullanılan İlaçlar

Sıradan soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar yararsızdır. Eğer etkili olacağını düşünerek soğuk algınlığı ilaçlarının kombinasyonlarını denerseniz hastanın durumu kötüleşebilir. Bu neden soğuk algınlığı ilaçlarından kaçının. Krup hastalığında ağrıya yardım etmesi ve ateşi düşürmesi için:

 • Tylenol
 • Motrin
 • Advil ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Krup Hastalığı Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Krup Hastalığı

 • Krup hastalığı 6 ay- 3 yaş aralığındaki çocuklarda ani bir şekilde ortaya çıkar ve hızla ilerler. Belirtileri klasik krup hastalığı belirtileri ile aynıdır. Tedavisi için ise çocuğunuzun bol su içmesini sağlayın. Eğer kontrol altına alamazsanız en yakında bulunan sağlık kuruluşundan yardım alın.
 • Özellikle geceleri şiddetini arttıran krup hastalığında belirtilerin birkaç gün içerisinde hafiflemesi gerekir. Eğer herhangi bir değişim olmuyor ise sorun bir başka solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle doktora gidilmesi önemlidir.
12 yaşın altında olan hiçbir çocuğa kür önerisinde bulunmuyorum. 12 yaş altındaki çocukların pediatriye götürülmesi gerekir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...