Ksantom Nedir? Nasıl Kurtulurum?

Ksantom Nedir? Nasıl Kurtulurum?

Ksantom, cildin altında yağ bezelerinin büyümesiyle ortaya çıkar. Bu bezeler vücudun her yerinde görülebilir ancak çoğu zaman özellikle dizler ve dirsekler başta olmak üzere eklemlerde görülür. Vücudun farklı yerlerinde görülen ksantomlar boyut olarak farklılık gösterebilir.

Ksantoma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ksantom Nedir?

Deride meydana gelen keskin kenarlı, sarı renkli plaklar vücutta ve özellikle göz kapaklarında sarı lekeler meydana gelen hastalık, ksantom.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ksantomanız var ise, sağlığınıza ve kandaki kolesterol düzeyine de dikkat etmeniz gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ksantoma için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Ksantomun Nerelerde Görülür?

Ksantom, cildin altında yağ dokusunun birikmesinden oluşan bezelerdir.

Vücutta her yerde görülebilse de en sık şuralarda görülür:
Özellikle diz ve dirsekler başta olmak üzere eklemlerde
Ayaklarda
Ellerde
Kalçada

Ksantomların boyutları değişebilir. Bu bezeler iğne ucu kadar küçük ya da bir üzüm tanesi kadar büyük olabilir. Genellikle cildin altından düz bir şişlik olarak görünseler de bazen sarı ya da turuncu renkli olabilirler. Herhangi bir acıya neden olmazlar. Ancak, hassasiyete ya da kaşıntıya neden olabilirler. Aynı bölgede ya da farklı bölgelerde birden çok beze oluşumu görülebilir.

Ksantomlar genellikle kandaki lipidlerin ve yağların yüksek seviyede bulunmasından kaynaklanır. Bu durum altta yatan sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Bu sorunlar arasında şunlar bulunur:
Hiperlipidemi ya da kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olması
Kandaki şekerin yükselmesine neden olan bir hastalık grubu olan diyabet
Tiroit hormonunun yeterli üretilemediği hipotiroidi
Karaciğerdeki safra kanalının yavaşça parçalandığı bir hastalık olan primer biliyer siroz
Karaciğerden safra akışının durduğu ya da yavaşladığı kolestazis
Böbreklerdeki damarların hasar gördüğü nefrotik sendrom
Monoklonal gamopati metabolik lipid bozukluğu gibi hematolojik hastalıklar (Bu hastalıklar genetik olup vücudun yağları parçalamasını ve vücut fonksiyonlarını sürdürmesini etkiler.)
Kötü huylu hücrelerin hızlı ve kontrol edilemez bir şekilde büyüdüğü kanser
Tamoksifen, prednizon ve siklosporin gibi bazı ilaçların yan etkileri

Ksantom zararlı değildir ancak buna neden olan sağlık sorunlarının kontrol edilmesi gerekir. Ksantomun göz kapaklarını etkilediği türüne ise ksantelazma denir.

Ksantom için Kimler Risk Altındadır?

Yukarıdaki hastalıkları geçiriyorsanız ksantomun oluşma riski artış gösterir. Ayrıca, kandaki kolesterol seviyeniz ya da trigliserit seviyeniz yüksekse ksantom geliştirme olasılığınız yükselir. Risklerinizle ve bu riski en aza indirmek için yapabileceklerinizle ilgili doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Ksantom Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz ya da dermatoloğunuz ksantomu teşhis edebilir. Bu teşhis, cildiniz muayene edilerek basitçe konulabilir. Cilt biyopsisi alınması cildin altındaki yağlı dokunun varlığını kanıtlar. Bu işlem sırasında doktorunuz cildinizden bir doku örneği alarak analiz yapılması için laboratuvara gönderir. Laboratuvardan gelen sonuçları doktorunuz sizinle paylaşacaktır. Diyabetle karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve yağ seviyelerinin kontrol edilmesi için kan tahlili yapılır.

Ksantom Nasıl Tedavi Edilir?

Ksantom, tıbbi bir rahatsızlığın belirtisidir. Bu nedenle tedavi için ksantoma neden olan durum tedavi edilmelidir. Sağlık sorununun tedavi edilmesi ksantomları geçirir ve ksantomların geri gelme ihtimallerini azaltır. Kolesterol seviyesi ve diyabet iyi bir şekilde kontrol altına alındığında ksantoma neden olma ihtimali azalır.

Ksantom için diğer tedavi seçenekleri arasında ksantomun ameliyatla alınması, lazer ameliyat ya da trikloroasetik asit kullanarak kimyasal tedaviden faydalanılması bulunur. Ksantom büyümeleri tedaviden sonra geri gelebilir ancak bu tedaviler ksantoma neden olan durumu iyileştirmezler. Hangi tedavinin size uygun olduğunu doktorunuzla konuşarak öğrenebilirsiniz. Doktorunuz, ksantoma neden olan sağlık sorununun tıbbi tedaviyle düzeltilip düzeltilmeyeceğine karar verecektir.

Ksantom Önlenebilir mi?

Ksantom tamamen önlenemeyebilir. Ancak bu durumun oluşmaması için alabileceğiniz önlemler bulunur. Hiperlipidemi ya da diyabetiniz varsa hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve nasıl kontrol altına alınacağını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, düzenli olarak doktorunuzdan randevu alarak muayene olmanız gerekir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza belirtin.

Kanınızdaki lipid ve kolesterol seviyesini uygun bir düzeye çekmeniz gerekir. Bunu yapmak için sağlıklı beslenin, düzenli olarak spor yapın ve gerekli ilaçları kullanın. Düzenli olarak kan tahlili yaptırmak kanınızdaki lipid ve kolesterol seviyesini kontrol altında tutar.

Ksantoma Neden Olabilecek 7 Durum hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...