Ksantoma Neden Olabilecek 7 Durum

Ksantoma Neden Olabilecek 7 Durum

Ksantom, cildin altında yağ bezelerinin büyümesiyle ortaya çıkar. Bu bezeler vücudun her yerinde görülebilir ancak çoğu zaman özellikle dizler ve dirsekler başta olmak üzere eklemlerde görülür. Vücudun farklı yerlerinde görülen ksantomlar boyut olarak farklılık gösterebilir.

Ksantoma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ksantom Nedir?

Deride meydana gelen keskin kenarlı, sarı renkli plaklar vücutta ve özellikle göz kapaklarında sarı lekeler meydana gelen hastalık, ksantom.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ksantomanız var ise, sağlığınıza ve kandaki kolesterol düzeyine de dikkat etmeniz gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ksantoma için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Ksantoma Neden Olabilecek 7 Durum

1Ailesel Hiperkolesterolemi

Ailesel hiperkolesterolemi, kolesterol seviyesinin yüksel olmasıyla nitelendirilen genetik bir hastalıktır. Kolesterol seviyesinin yüksek olmasına bağlı olarak cildin altında ksantom oluşabilir.

2Lipoprotein Seviyesinde Yükseklik

Lipoprotein seviyesinde yükselme, vücudun özellikle kolesterol ve trigliseritler başta olmak üzere lipidleri ve yağları parçalayamamasından kaynaklanır. Ailesel hiperkolesterolemide olduğu gibi kandaki yağ seviyesinin yüksek olmasından dolayı ksantom oluşabilir.

3Hiperlipoproteinemi Tip 4

Hiperlipoproteinemi tip 4, genetik kusurlardan dolayı normalden daha yüksek trigliserit seviyesinin görülmesine neden olur. Buna bağlı olarak cildin altında ksantom oluşur.

4Ailesel Kombine Hiperlipidemi

Ailesel kombine hiperlipidemi kandaki kolesterolün ve yağın yükselmesine neden olan genetik bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu bilinse de tam olarak hangi genin bu hastalığa neden olduğu henüz bilinmemektedir. Kandaki kolesterol ve yağ seviyesinin yüksek olmasının sonucunda cilt altında ksantom oluşumu gözlenebilir.

5Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı olan bazı kişilerde kanda aşırı lipid ve özellikle trigliserid bulunursa buna bağlı olarak dirsek, kalça ve uyluk derisinde ksantomlar oluşabilir. Bu tür ksantomlar, diyabetik ksantom olarak da bilinir.

6Hipotiroidi

Tiroit bezi, hücrelerin enerjiyi kullanmayı kontrol etmesine yardımcı olan bir hormon üretir. Hipotiroidi, vücut bu hormonu yeterince üretmediğinde yaşanır. Hipotiroidi hastalığı olan kişiler, sağlıklı tiroidi olan kişilere göre kalorileri etkili bir şekilde yakamaz. Buna bağlı olarak hasta kişilerin kanlarındaki kolesterol, lipid ve trigliserid seviyesi artarak ksantom oluşumuna yol açabilir.

7Pankreatit

Pankreatit, pankreas iltihaplanmasıdır ve karında hassasiyetle ağrıya yol açar. Uygulanacak tedavi pankreatitin akut veya kronik olmasına bağlıdır. Pankreatitin trigliserid seviyesinin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıktığına inanılmaktadır. Ayrıca, trigliserid seviyesi yüksek olan ve diyabetini kontrol altına almamış kişilerde pankreatite daha sık rastlanır. Kandaki trigliserid seviyesinin yüksek olması ise ksantoma neden olur.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...