Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: Sigara İçiyor Musun?

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: Sigara İçiyor Musun?

İki ana tip akciğer kanseri vardır: küçük hücreli akciğer kanseri (SCLC) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC). SCLC tüm akciğer kanserlerinin %10 ila %15'ini oluşturur. NSCLC'den daha az yaygındır. Bununla birlikte, SCLC akciğer kanserinin daha agresif bir şeklidir. SCLC ile kanser hücreleri hızla büyümeye ve vücudun diğer bölgelerine veya daha kolay metastaz yapmaya eğilimlidir. Sonuç olarak bu durum genellikle yalnızca kanserin tüm vücuda yayılmasından ve iyileşmenin daha az olası hale gelmesinden sonra teşhis edilir. SCLC ayrıca yulaf hücresi kanseri, yulaf hücresi karsinoması ve küçük hücreli farklılaşmamış karsinom olarak da ifade edilebilir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

SCLC kanserin vücuda yayıldığını gösterir. SCLC erken saptanırsa, kanser ilerlemeden önce etkin bir şekilde tedavi edilebilir.

Ne Yapmalıyım?

SCLC tanısı kapsamlı bir fizik muayene ve tıbbi geçmiş ile başlar. Sigara içiyorsanız doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Akciğer kanseri için Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları (Dahiliye), Göğüs Cerrahisi bölümlerine gidilir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

SCLC genellikle asemptomatiktir, yani semptomlara neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, çoğu zaman kanserin vücudun diğer kısımlarını işgal ettiğini gösterir. Semptomların şiddeti genellikle artan kanser büyümesi ve yayılması ile artar.
Semptomlar şunları içerebilir:
Akciğerlerden kanlı mukus
Nefes darlığı
Hırıltılı
Göğüs ağrısı veya rahatsızlık
Kalıcı öksürük veya ses kısıklığı
İştah kaybı
Kilo kaybı
Yorgunluk
Yüzün şişmesi

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın. SCLC olmayabilir, ancak öyle olması durumunda ne kadar erken bulunursa o kadar iyidir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir ve Evrelenir?

SCLC’den şüphelenilirse, doktorunuz SCLC’yi doğru bir şekilde teşhis etmek için çeşitli testler kullanacaktır. SCLC tanısı doğrulandıktan sonra, doktorunuz kanseri kontrol edecektir.

Evreleme, kanserin şiddetini veya derecesini tanımlar. Doktorunuzun tedavi seçeneklerinizi ve bakış açınızı belirlemesine yardımcı olabilir.

1 Kanseri Teşhis

SCLC belirtileri genellikle kanser daha ileri bir aşamaya ilerleyene kadar ortaya çıkmaz. Bununla birlikte, SCLC bazen farklı bir tıbbi durum için tanı testi yapılırken bulunabilir.

2 Kanseri Evreleme

Kesin bir SCLC tanısı varsa, doktorunuz kanserin evresini belirleyecektir. SCLC genellikle iki aşamaya ayrılır.

I Sınırlı Evre Akciğer Kanseri

Sınırlı aşamada kanser göğsünüzün bir tarafıyla sınırlıdır. Lenf düğümleriniz de etkilenebilir.

IIGeniş Evre Akciğer Kanseri

Geniş aşamada, kanser diğer ciğerlerinizi etkileyerek göğsünüzün diğer tarafına yayıldı. Kanser ayrıca lenf düğümlerini ve vücudunuzun diğer kısımlarını da işgal etti.

Kanser hücreleri akciğerleri çevreleyen sıvıda bulunursa, kanserin de geniş bir aşamada olduğu düşünülecektir. Bu aşamada, kanser tedavi edilemez. Göre Amerikan Kanser Derneği, iki üç kişiden onların teşhis sırasında yaygın evre küçük hücreli akciğer kanserinin var.

Küçük Hücreli Akciğer Kanserine Ne Sebep Olur?

Akciğer kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte akciğerlerdeki prekanseröz değişikliklerin kansere yol açabileceğine inanılmaktadır. Bu değişiklikler akciğer içindeki hücrelerin DNA’larını etkiler ve akciğer hücrelerinin daha hızlı büyümesine neden olur.

Çok fazla değişiklik hücrelerin kansere dönüşmesine neden olabilir. Kan damarları kanser hücrelerini besler ve tümörlere dönüşmelerine izin verir. Zamanla kanser hücreleri primer tümörden uzaklaşabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Uygun bir sonuç elde etme olasılığını arttırmak için hızlı tedavi almak kritik öneme sahiptir. Bununla birlikte kanser daha gelişmiş hale geldiğinde tedavi artık etkili olmayacaktır.

SCLC geniş çaplı aşamaya ulaştığında, tedavi, hastalığın iyileştirilmesine değil, semptomların giderilmesine odaklanılacaktır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri İçin Kimler Risk Altındadır?

!Sigara kullanan kişiler SCLC için en yüksek risk altındadır. SCLC tanısı konan neredeyse tüm insanlar sigara içmektedir. Sigara içmeyenlerde durum nadiren bulunur.

!SCLC’yi geliştirme riski, her gün kullandığınız sigaraların sayısı ve sigara içen olduğunuz yılların sayısına tekabül eder. Bu, her gün büyük miktarlarda sigara içen uzun süreli sigara içenlerin SCLC geliştirme riski taşıdığı anlamına gelmektedir.

!Popüler inanışın aksine, düşük katranlı veya “hafif” sigara içilmesi akciğer kanseri gelişme riskinizi azaltmaz. Mentollü sigaraları, sigara dumanının daha derinden solunmasına izin verebileceğinden mentollü sigaralar, akciğer kanseri riskinizi daha da arttırabilir.

!Sigara puroları ve pipolar da tehlikelidir, sizi akciğer kanseri için risk altında tutar.

!Sık sık pasif sigara dumanına maruz kalıyorsanız da akciğer kanseri riskinde olabilirsiniz. Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, pasif duman neredeyse %30 oranında akciğer kanseri gelişme riskini artırabilir. Pasif sigara dumanı her yıl akciğer kanserinden 7000’den fazla ölüme neden olur.

Çevrenizdeki belirli maddelerle temas halinde olmanız akciğer kanseri riskini de beraberinde getirebilir.

Bu kansere neden olan karsinojen olarak bilinen maddeler şunlardır:

 • Bazı evlerin bodrumlarında bulunan radyoaktif bir gaz olan radon
 • Eski binalarda ve evlerde bulunabilecek bir malzeme olan asbest
 • Uranyum ve diğer radyoaktif metal cevherleri
 • Arsenik, silika ve kömür ürünleri gibi inhale kimyasallar
 • Dizel egzoz ve dış hava kirliliği
 • Arsenik ile kontamine içme suyu
 • Beta karoten gibi bazı besin takviyeleri

Araştırmacılar şu anda marihuana, talk ve talk pudrasının kullanımının akciğer kanseri riskini artırıp artırmadığını değerlendirmek için çalışmalar yürütmektedir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri İçin Görüşler Nelerdir?

SCLC, daha ilerlemiş olana kadar sıklıkla teşhis edilmeyen çok agresif bir kanser türüdür, bu yüzden hayatta kalma oranı düşük olma eğilimindedir. Ancak, kanser erken evrelerinde tespit edilirse, iyileşme şansı çok daha yüksektir.

Doktorunuz ve tedavi ekibinizle kanserinizin detayları ve sizin için en uygun tedavi seçenekleri hakkında konuşun. Her kişi farklıdır ve tedaviniz ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde uyarlanacaktır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri İle Yaşamak

Kanser teşhisi ile baş etmek zor olabilir. Keder ve anksiyetenin yanı sıra SCLC’li kişiler fiziksel olarak zorlayıcı olabilecek uzun bir tedavi ve iyileşme sürecinden geçmelidir.

SCLC teşhisi konmuş kişiler durumları ile birçok farklı şekilde baş edebilirler. İleriye doğru ilerlemek ve tam ve mutlu bir yaşam sürmenin anahtarı, uyum sağlayabilir ve iyimser olmaktır.

İşte size yardımcı olabilecek bazı adımlar şunlardır:

 • Doktorunuzla konuşarak durumunuz ve olası tedavileriniz hakkında daha fazla bilgi edinin. Bilginizi artırmak ve durumunuz üzerinde bir kontrol hissi kazanmak için çevrimiçi kaynakları da kullanabilirsiniz.
 • Duygularınızı ifade etmek için sağlıklı bir yol bulun. Bir terapist, sanat ya da müzik terapisi veya düşüncelerinizi yazdığınız bir günlük. Birçok insan da kanser destek gruplarına katılarak yaşadıkları şeyle ilgili olan diğer insanlarla yaşadıkları deneyimler hakkında konuşabilirler. Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın veya internetten araştırın.
 • Zevk aldığınız aktiviteler yaparak, iyi yiyerek, egzersiz yapara zihninizi ve vücudunuzu beslediğinizden emin olun. Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirmeniz, tedavi sırasında ruh halinizi ve enerjinizi artırabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...