Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Nedir?

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Nedir?

Kanser, anormal hücreler hızla çoğaldığında ve üremeyi durdurmadığında oluşur. Hastalık vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Tedavi hastalığın lokasyonuna dayanır. Akciğerlerde ortaya çıktığı zaman buna akciğer kanseri denir. Orada iki ana türü vardır: küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK).

KHDAK Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Bir dizi faktör, akciğer kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak hastalık için birincil risk faktörüdür. Asbest ve belirli boya veya kimyasallara maruz kalmak da riskinizi artırabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göğüs Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

KHDAK, akciğer kanseri tanılarının %80 ila %85’ini içeren en yaygın akciğer kanseri türüdür. Küçük hücreli akciğer kanseri kadar hızlı büyümez.

Üç temel KHDAK türü vardır:

 • Adenokarsinoma
 • Skuamöz hücreli karsinom
 • Büyük hücreli karsinom

KHDAK Belirtileri

Erken evrelerinde, KHDAK genellikle herhangi bir semptoma neden olmaz. Semptomlar gelişmeye başladığında şunları içerebilir:

 • İnatçı öksürük
 • Yorgunluk
 • Göğüs ağrısı
 • Kasıtsız ve açıklanamayan kilo kaybı
 • Solunum problemleri
 • Eklem veya kemik ağrıları
 • Zayıflık
 • Kan tükürme

KHDAK Sebepleri

Bir dizi faktör, akciğer kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak hastalık için birincil risk faktörüdür. Asbest ve belirli boya veya kimyasallara maruz kalmak da riskinizi artırabilir.

KHDAK’yi tamamen önleyemeyebilirsiniz, ancak hastalığın gelişme riskini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Sigara içiyorsanız, bırakınız. Sigarayı bırakmanıza ve var olan destek grupları hakkında yardımcı olabilecek araçlarla ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Hastalığınızın riskini artırdığından, kimyasal radona maruz kalmanızı önleyin veya sınırlayın. Evinizin radon için test edilmesini ve gerekirse tedavi edilmesini sağlayın.

KHDAK Nasıl Teşhis Edilir?

Fizik muayene ve tıbbi geçmiş ile birlikte, çeşitli testler doktorunuzun akciğer kanserini teşhis etmesine yardımcı olabilir. Doktorunuzun sipariş verebileceği testler:

 • Kemik taraması
 • MRG, BT taraması ve göğüste PET taraması gibi görüntüleme testleri
 • Kanser hücrelerini kontrol etmek için balgamın mikroskopik muayenesi (balgam)
 • Akciğer biyopsisi (test için akciğer dokusunun bir kısmı çıkarılır)

Kanser tanısı doğrulandıktan sonra kanser evrelenir. Evreleme doktorların kanseri vücuttaki yayılımına göre sınıflandırmasıdır. KHDAK şiddetine göre evre 0’dan evre 4’e kadar beş aşamaya sahiptir.

Prognoz ve tedavi, evreye göre değişmekteir. Evre 4 kanser tipik olarak tedavi edilemez, bu nedenle tedavi genellikle semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır.

KHDAK Tedavisi

KHDAK tedavisi hastalığın evresine, sağlığınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Sizin için en iyi tedavi seçeneği ve olası yan etkiler hakkında doktorunuzla konuşun. En iyi sonuçları vermek için farklı tedavi yöntemlerini birleştirilebilir.

KHDAK’nin erken evreleri ameliyatla tedavi edilebilir. Bir lobun veya akciğerlerin daha büyük bir kısmının çıkarılması gerekli olabilir ve bazı durumlarda tüm akciğerin çıkarılması gerekebilir.

Kemoterapide kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olmaları için ilaçlar kullanılır. Ağız yoluyla alınır veya damardan verilir. Bu, ilaçların kan dolaşımı boyunca seyahat etmesine ve vücut boyunca kanser hücrelerini öldürmesine izin verir.

Radyasyon, kanser hücrelerini öldürmek ve ağrı ve diğer semptomları hafifletmek için bir makineden yüksek enerjili ışınlar kullanır.

Hedefe yönelik terapiler, tümörün beslendiği büyüme faktörleri veya kan damarları gibi kanser hücresinin belirli yönlerini hedef alan ilaçlardır. Genellikle daha gelişmiş kanserlerle kullanılırlar ve herkes için uygun olmayabilirler.

KHDAK için Prognoz

Prognozunuz çeşitli faktörlere bağlıdır. KHDAK tanısı konan bazı kişiler başarılı bir şekilde tedavi edilir ve normal yaşamaya devam eder. Erken teşhis ve tedavi, KHDAK’den kurtulmanın en iyi yollarından biridir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...