Kulak İrrigasyonu Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kulak İrrigasyonu Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kulak, özellikle kulak kanalı ve zarı, oldukça hassastır. Kulak kiri birikmesi zaman içerisinde bu yapılara zarar verebilir. Bu durum duymanızı etkiler. kulak kirinin alınması bu riskleri azaltır. Bazen yabancı maddeler, böcekler ya da ufak taşlar kulağımıza kaçabilir. Bu durumlarda ilk amaç bu madde ve canlılar hassas kanala ulaşmadan önce ilerleyişlerini durdurmaktır. Kulak irrigasyonu bu maddelerin çıkartılmasında etkilidir. Kulak kiri irrigasyonu evde irrigasyon aletleri ile yapılabilir.

Kulak İrrigasyonu İşlemi

Kulak irrigasyonu öncesinde doktorunuz kulağın içerisine bakarak sorunun kulak kiri birikmesinden ya da yabancı madde bulunmasından kaynaklı olduğunu ya da ciddi bir sorun olmadığını kontrol eder.

Doktorunuz kulak kirini kulak açıklığından otoskop adı verilen bir cihaz ile teşhis eder. Otoskop kulağa ışık tutar ve görüntüyü büyütür.

Eğer sorun kulak kiri birikmesi ise doktorunuz kendi ofisinde gerekli malzemeler ile irrigasyon işlemini gerçekleştirir. Bu alet kulağa su ya da su ve salin karışımı vererek kulak kirini dışarı çıkartır.
 Evde gerçekleşecek irrigasyon için gerekli materyalleri almanız gerekir. En yaygın metot bebek yağı, mineral yağı ya da özel ilaç ile kulak kirini temizlemektir.

  1. Birkaç gün süresince günde iki ya da üç defa olmak üzere kulağa özel damladan birkaç damla damlatın.
  2. Kulak kiri yumuşadıktan sonra dışarı çıkartmak için şırıngaya oda sıcaklığında su ya da su ve tuz karışımını dökün.

Kulak İrrigasyonu Riskleri

Eğer kulak zarına, kulak tüplerine zarar verdiyseniz ya da bağışıklık sisteminiz zayıf ise kulak irrigasyonu yaptırmayın. Ayrıca kulak kanalında aktif enfeksiyon bulunması da irrigasyona engel olur. Kulak irrigasyonu genel olarak güvenli olsa da buna bağlı riskler de mevcuttur.

Kulak İrrigasyonu Yan Etkileri

Kişilerin çoğu irrigasyon nedeniyle yan etkiler yaşamaktadır. Bu yan etkiler yukarıda yazılan karmaşıklıklar kadar ciddi değildir.

Yaygın yan etkiler:

  • Geçici sersemlik
  • Kulak kanalı rahatsızlığı ya da ağrısı
  • Kulak çınlaması

Yan etkiler genellikle kısa sürelidir ve bir gün içerisinde geçerler. Eğer hissettiğiniz rahatsızlık ya da ağrı kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

Kulak İrrigasyonu Alternatif Çözümler

Kulak İrrigasyonunun alternatif çözümleri de bulunmaktadır. Eğer yukarıda bahsedilen riskleri taşıyorsanız bunları kullanmayın.

1 Doğal Yağlar

Zeytin yağı, bebek yağı ve mineral yağları alternatif çözüm için kullanılan en yaygın ürünlerdir. Etkilenen kulak kanalına birkaç damla damlatın ve kulak kirinin yumuşamasını bekleyin. Bu yağlar tahril edici değildir. Kulak kiri yumuşadıktan sonra kulak aşağı bakacak şekilde temiz bir bezin üzerine gelecek şekilde yüz üstü uzanın ve kirin akmasını bekleyin.

2 Tuzlu Su

Tuzlu su da kulak damlası olarak kullanılabilir. Birkaç dakika tuzlu suyun yerleşmesini bekleyin ve yüz üstü yere uzanarak kirin akmasını bekleyin.

3 Karışım ve Solüsyonlar

Hidrojen peroksit ve elma sirkesi kulak kiri temizliği için alternatif çözümlerdir. Kulak kirini yumuşatabilirler. Kulak zarı sağlam olduğu sürece güvenli olarak geçerler.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...