Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak kireçlenmesi, kulak zarı ile iç kulağın bağlantısını sağlayan üzengi kemiğinin sertleşmesi hastalığıdır. Bu hastalıkla birlikte oradaki kemiklerin tamamı veya bir kısmı elastik yapılarını kaybederek sesi eskisi kadar iyi iletemez hale gelirler.

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri

Hastalarca bu hastalığın varlığına dair ilk bulgu işitme kaybı olmaktadır. Hasta zamanla fısıltıları duyamadığını fark eder veya gürültülü ortamlarda karşısında yüksek sesle konuşan kişiyi daha net duymaya başlar. Bu durum genelde bir kulakta başlar, sonrasında diğer kulakta da kendisini gösterir.

İşitme kaybı, ilerleyen bir süreç gösterir ve sağırlığa kadar gidebilir. Bu süreç zamana yayılmış olarak yavaş yavaş işleyebilir.

Kulakta kireçlenme işitme kaybının haricinde şu belirtilerle de kendini gösterebilir:

  • Denge kaybı
  • Kulak çınlaması
  • Baş dönmesi

Kulak Kireçlenmesinin Nedenleri

Tıp sahasında gelinen bugünkü aşamada kulak kireçlenmesinin kesin nedeni ne yazık ki belirsizdir.

Bununla birlikte genetik faktörlerin hastalığa yatkın hâle getirebildiği bilinmektedir. Yani anne veya babadan biri bu hastalığa yakalandı ise, çocukta hastalık geninin bulunma riski 50%’dir. Hastalık genine sahip olmak, hastalığın ortaya çıkacağını garanti etmez.

Bilim adamları, kulak kireçlenmesi neden araştırmalarını şu ihtimaller üzerinde yapıyor:

  • Kızamık hastalığı
  • İç kulağı çevreleyen kemiksi dokudaki gerilim kaynaklı kırıklar
  • Bağışıklık sistemi sorunları

Aşırı D Vitamini Takviyesi Kullanılması
Yeterince araştırılmamış olmasına rağmen, fazla D vitamini kullanılması sonucu ortaya çıkan kulak kireçlenmesi vakaları mevcut.

Kulak Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Şu an için kesin sonuç veren bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır; ümitler, modellenen kemikçiklerin hastalıklı kulağa yerleştirilmesi çalışmalarına odaklanmıştır. Bununla birlikte, şu tedavi yöntemleri hastalık belirtilerini azaltacaktır:

1 Vitamin ve Mineral Desteği

Henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte; magnezyum ve K2 içerikli ilaçların işitme kaybını yavaşlattığı düşünülüyor.

2 Gingko Biloba

Gingko biloba kulak içine kan akışını artırarak kulak kireçlenmesine iyi gelebilir.

3 İşitme Cihazı

Bu cihaz, kulak kireçlenmesi rahatsızlığını yok etmez veya ilerlemesini durdurmaz. Ancak işitme kaybının idare edilebilir seviyeyi aşması halinde duyma yeteneğinin geri kazanılmasını sağlayabilir.

4 Cerrahi Operasyon

İlerlemiş kulak kireçlenmesi rahatsızlıklarında üzengi kemikçiği cerrahi bir müdahale ile çıkarılarak yerine protez üzengi kemikçiği konulmaktadır. Bu operasyonda üzenginin tamamı da çıkarılabilir, sadece bir parçası kesilerek alınabilir de. Operasyon esnasında lazer ışınlarından faydalanılabilmektedir.

Yorumlar (0)