Kulak Mantarı: Doğal Ve Tıbbı Yöntemler

Kulak Mantarı: Doğal Ve Tıbbı Yöntemler

Kulak mantarı birçok çeşit mantarın neden olduğu bir kulak enfeksiyonudur. Kulak mantarı özellikle kulağın dış kısmını etkileyen bir enfeksiyondur.

Kulak Mantarı Nedir?

Kulak mantarına genellikle Aspergillus veya Candida gibi mantarlar neden olurlar. Actinomyces, Phycomycetes ve Rhizopus mantarları da nadiren de olsa bu enfeksiyona neden olabilirler.

Bu mantarların çoğu çevremizde veya etrafımızda bulunurlar ve kolayca insanlara temas edebilirler fakat herkes kulak mantarı olmaz. Enfeksiyonlara karşı hassas olan insanlar özellikle de zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlar ya da diyabetle mücadele eden hastalar kolayca kulak mantarı kapabilirler.

Kulak Mantarının Nedenleri

Kulak mantarının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Kirli su (özellikle kirli sularda yüzmek)
 • Uzun süreli tropikal antibakteriyel maddeler kullanmak
 • Özellikle nemli yaz aylarında fazla yüzmeyle ve çok sık duş almayla
 • Tropikal iklim (sıcak ve nemli iklim kulak mantarlarının büyümesini hızlandırır)
 • Kulağı temizlemek için kulak içine sokulan çeşitli maddeler
 • Kulak kanalında görülen sakatlıklar

Kulak Mantarı Belirtileri

Kulakta mantar birkaç belirti ile kendini belli eder:

 • Kulak ağrısı
 • Dış kulak yolunda kızarma
 • Kulak kaşıntısı
 • Kulakta şişme
 • Kulaktan siyah, beyaz ya da sarı bir sıvı akışı
 • Kulakta dolgunluk ya da tıkanma hissi
 • Kulak yolunun tıkanması
 • Dış kulak yolunun daralması

Kulak Mantarının Tedavisi

1) Kulağı Temizlemek
Kulak mantarını tedavi etmek için ilk adım her zaman kulağı temizlemek olmalıdır. Bu işlem için kulak temizleme çubuğu ile birlikte küçük bir bez parçasıyla kulaktan çıkarılacak kirli mukusu silmek için kullanılabilir. Ayrıca doktora giderseniz doktor kulak içindeki bu kirli birikintiyi temizlemek için bir şırınga ya da emme cihazı kullanabilir. Temizleme kullanılacak ilaçların enfekte olmuş kısımlara etki etmesine yardımcı olacağı için oldukça önemlidir.

2) Kulağı Kuru Tutmak
Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kulak kuru tutulmalıdır. Kulak kanalına su kaçırılmamalı ve kulak mantarı enfeksiyonu sırasında yüzülmemelidir. Vazelinli küçük bir pamuk yumağı duş ve banyo sırasında kulağa tıkanmalıdır. Ayrıca kulak mantarı esnasında saç spreyleri de spreyin kulağa da gelme ihtimaline karşı kullanılmamalıdır.

3) Asidik Damlalar
Asetik asit gibi asit içeren damlalar antibiyotik etkisi nedeniyle kulak mantarının tedavisi sırasında doktorlarca sık sık yazılır. Örneğin, alüminyum asetat solüsyonlu damlalar hem şişmeyi azaltır hem de kulak kirini söker. Bu tür ilaçlar kulak dışı bakteri ve mantar enfeksiyonları için oldukça etkili olsa da sadece bu amaç için kullanılır. Asidik solüsyonlar diğer kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaz.

4) Steroid Damlalar
Kortikosteroidler mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için sık sık doktorlarca tavsiye edilir. Steroidler vücutta şişmeye, ağrıya ve enflamasyona neden olan hareketleri önlerler.

5) Mantar Önleyici Damlalar
Mantar önleyici ilaçlar dış kulak yolunda enflamasyona neden olan enfeksiyonları tedavi etmek için bazen diğer kulak damlaları ile beraber kullanılır. Bu ilaçlar kulaktaki ağrıyı ve kaşıntıyı geçici olarak yok ederler.

6) Hidrojen Peroksit
Kulaktaki katılaşmış birikinti hem kulak yolunda tıkanmaya hem de kulak içindeki pH’ı düşürerek kullanılan kulak damlalarının fonksiyonunu ve etkisini azalttığı için bir an önce kulaktan alınmalıdır. İşte hidrojen peroksit hem bu katılaşmış birikintiyi yumuşatır hem de kulak damlalarının en iyi etkiyi sağlaması için kulak içi pH seviyesinin gerekli seviyelere çeker. Hidrojen peroksitten kulak mantarı enfeksiyonu sırsında günde 2 defa birkaç damla kulağınıza damlatabilirsiniz.

7) Doğal Tedavi Çeşitleri

 • Sirke ve AlkolMantarlar genellikle sıcak ve nemli kulak kanalında çoğalır. Alkol uygulaması sadece kulaktaki nemi almakla kalmaz ayrıca kulağı kurutur ve deriyi dezenfekte eder. Sirkedeki asit de aynı şekilde mantarın büyümesini engeller. Sirke ve alkolden eşit oranda alınarak hazırlanan bir solüsyon başlangıç aşamasındaki kulak mantarı semptomlarının ilerlemesini engeller.
 • SarımsakSarımsak antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri bir arada bulunduran doğadaki en etkili bitkilerden biridir. Sarımsaktaki sülfür ve hidrojenin kombine etkileri de antioksidan özellikler barındırır. Sarımsağı kulak mantarı tedavisinde kullanmak için öncelikle sarımsağı ezin ve mümkünse üzerine birkaç damla karanfil yağı, lavanta yağı ya da keklik otu yağı damlatın ve 2 saat bekleyin. Daha sonra bu yağı şırıngaya alarak birkaç damla kulağınıza damlatın. Bu işlemi günde 3-4 kez uygulamak kulak mantarının ölmesini ve ağrının dinmesini sağlar.
 • Çay Çiçeği YağıSarımsakla yaptığınız işlemleri çay çiçeği yağı kullanarak da yapabilirsiniz. Çay çiçeği yağı da tıpkı sarımsak gibi antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Fakat bir tür alerjiniz varsa çay çiçeğinin bazı bileşenleri bu alerjiler için yan etki gösterebilir. Bu nedenle çay çiçeği yağını böyle durumlarda kullanmayınız.
 • Vitamin TakviyesiA, C ve E Vitaminlerinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır ve bu vitaminler mantar enfeksiyonlarını engellemede çok etkilidirler. Bu nedenle kulak mantarı esnasında bu vitaminlerin yoğun takviyesi mantar enfeksiyonun iyileşmesini hızlandırır.

Yorumlar (3)

 1. Selda

  Kulakzarim delik olan kulağım kulak mantarı oldu ne yapabilirim

 2. Deniz toy

  Ayni dertten bende muzdaribim kaç sefer doktora gittim temizliyor krem damla ama bir hafta sonra yine aynı deliği yama yapmamız gerekiyor diyor ama hiç guvenemiyorum Allah sifamizi versin

 3. Ayse c.

  Kulağımda peynir kokusu gibi koku vardı bu mantar sorunu kulağı yıkama işleminde su ile yıkanıyor bu mantara sebep oluyor sirke denedim geçmedi , h.cevizi yağı geçici oldu ceviz yaprağını kurutup yarısını kulağıma tıktım 36 saat veya 40 saat kadar kulağımda kaldı şimdilik o peynir kokusu yok

Sonraki yazı yükleniyor...