Kulak Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kulak şişmesinin birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle kulak şişmesinin nedenini anlamak tedavi için en etkin yolu bulmanızı sağlamak gerekir.

Başlıca Belirtileri:

Kulak şişmesine neden olan etkenler kulağın farklı bölgelerine etki edebilir ve bu şişkinlikle birlikte zaman zaman ağrı ve kızarıklık da görülebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kulak Şişmesi için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Kulak Şişmesinin Nedenleri

Kıkırdak İltihabı
Şişkinlik kulağın görünür kısmında, kulak memesinin üst tarafında ise, en olası neden kulakta bulunan kıkırdak dokunun iltihap kapmış olmasıdır. Bu duruma neden olan hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kulak memesine değil de daha üst kısımlara takılan küpe ve piercing gibi delici takılar
 • Kulakta oluşan kesik ve yırtıklar
 • Kulak dışı estetik veya iç kulağın görünmeyen kısımlarına dair yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan kontrol dışı gelişmeler

Dış Kulak İltihabı

Kulak kanalının kulak zarına kadar olan kısmı iltihap kaparsa, kulak kanalının derisi ve bazen de kulak dışı şişer ve kızarır. Dış Kulak iltihabına neden olan hususlar:

 • Yeterince temiz olmayan bir suda yüzmek, bu su ile yıkanmak
 • Egzama benzeri deri hastalıkları
 • Kulak çöplerinin, saç kurutucularının klorlu suyun özensiz kullanılması sonucu kulağın tahriş olması

Alerjik Reaksiyonlar
Vücudunuz herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde kulağınızda alerjik tepkiye neden olursa kulakta şişme rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kulak memesi şişmesi genelde alerjik reaksiyon nedeniyle olur.

Böcek Isırıkları
Yukarıda sayılan nedenlerden sonra kulak şişmesinin en sık karşılaşılan nedeni böcek ısırıklarıdır. Özellikle uykuya dalmadan önce herhangi bir şişkinlik yokken uyandığınızda kulağınız şişmişse böcek ısırığından şüphelenebilirsiniz.

Kulak şişmesinin diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kulağa alınan bir darbe sonucu deri ve kıkırdak tabaka arasında kan toplanması
 • Kulağın yanması (kimyasal yanık da söz konusu olabilir)

Kulak Şişmesinin Tedavi Yöntemleri

Şişkinliğe Neden Olan İçeriğin Boşaltılması
Şişkinlik sebebi eğer iltihap toplanması ise, doktorunuz vakanın ciddiyetine göre sadece antibiyotik verebilir; veya önce fiziksel müdahale ile sıkarak veya delerek iltihabı akıtabilir. Bazı ciddi ve uzun süre tedavi edilmemiş vakalarda kulak kıkırdak dokusunun bir kısmı ölebilir. Bu durumda doktorunuz ölü dokuyu cerrahi müdahale ile çıkaracaktır.

Şişkinlik sebebi kan toplanması ise, benzer şekilde kanın dışarı akması için doktorunuz kulağınıza bir delik açmak durumunda kalabilir. Sonrasında kanın durması için bandaj kullanmanız ve enfeksiyon kapmamak için antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Her halükârda o bölgeyi temiz tutmalısınız.

İltihap Tedavisi
Kulak şişmesinin sebebi dış kulak iltihabı ise iki farklı tür kulak damlası kullanılır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik damlalar, mantar kaynaklı enfeksiyonlarda antimikotikler kullanılır.

Böcek Isırıkları Tedavisi
Isırılan yerde böceğe ait bir parça kaldı ise (örneğin bir arı iğnesi olabilir) ısırılan bölgeyi tahriş etmeden parçayı tırnaklarınızla dikkatlice çıkarın. Etkilenen bölgeyi sabun ve su ile yıkayın, sonrasında buz ile soğuk uygulama yapın. Enfeksiyon kapmaması için kaşınsa bile o bölgeye dokunmayın.

Bu tedavilerin haricinde şişkinlik belirtilerinin azaltılması için:

 • Buz ile soğuk uygulama yapılabilir.
 • Ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Sodyum miktarı düşük diyetler uygulanabilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...