Kulak Uğultusu – Nedenleri ve Tedavisi

Kulak UğultusuKulak uğultusu insanların sürekli ya da periyodik olarak dış kaynaklı olmayan sesler duymasıdır. Kulak uğultusu bir ya da iki kulakta birden değişen tonlarda olabilir.

Kulak Uğultusunun Nedenleri

Yüksek Şiddette Ses
Yüksek şiddette bir gürültüye maruz kalmak insanda kulak uğultusuna neden olabilir. Bu şiddette sesler insanların çevrede var olmayan sesleri duymasına neden olabilir. Kulak uğultusuna neden olabilen gürültü bir konser, ateşli silahlar, gürültülü mekanik aletler ya da patlamalardan kaynaklanabilir. Anlık bir patlama sesi ya da sürekli bir mekanik cihaz kaynaklı bu sesler saç hücrelerine ve kulak sinirlerine hasar verir.

Hastalıklar
Kulak enfeksiyonları ve bazı alerjiler gibi sağlık durumları da kulak uğultusuna neden olabilir. Kulak içinde mum birikimi, enfeksiyon, kulak zarında yırtığın yanı sıra kalp durumları, alerjiler, tümörler ve kafa ya da başta görülen sakatlıklar da kulak uğultusuna neden olabilir. Ayrıca kulak uğultusu tümör ya da anevrizma gibi ciddi durumların da habercisi olabilir. Bu nedenle kulak uğultusunun nedenini doğru bir şekilde tespit etmek çok önemlidir.

İlaçlar
Kulak uğultusu bazı ilaçların ve alkol kullanımının da yan etkisi olabilir. Ayrıca alkol, aspirin, sakinleştiriciler, antibiyotikler, antidepresanlar, uyarıcılar ve antienflamatuarlar gibi ilaçların da yan etkisi olarak kulak uğultusu ortaya çıkabilir.

Kulak uğultusunun nedenleri tablo içinde şu şekilde sıralanabilir:

Çevresel Etkenler

 • İnşaat makineleri
 • Elektrikli aletler
 • Çim makineleri
 • Ağaç makineleri
 • Patlamalar
 • Ateşli silahlar
 • Silah sesleri
 • Yüksek sesli müzik

Sağlık Koşulları

 • Alerjiler
 • Tümörler
 • Anksiyete/stres
 • Diyabet
 • Kulak rahatsızlıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Kafa/boyun travmaları
 • Tiroit

İlaçlar

 • Alkol
 • Antidepresanlar
 • Antienflamatuarlar
 • Aspirin
 • Sakinleştiriciler
 • Uyarıcılar
 • Fazla tuz

Kulak Uğultusu Tedavisi

Tuzu Azaltın
Tuz alımını azaltınız. Tuz kan sirkülasyonunu azaltır ve orta kulakta sıvı birikimine neden olur. Kahve, çay, kola ve sigara da kulak uğultusunun belirtilerini artırır.

Spor Yapın
Günlük egzersiz yapın ve yeterli miktarda dinlenin. Günlük düzenli egzersiz kan sirkülasyonunu artırır, stresi azaltır ve kulak uğultusu semptomlarını azaltır.

Yüksek Sesli Ortamlarda Kulaklarınızı Tıkayın
Yüksek gürültülü ortamlara maruz kaldığınız yerlerde kulak koruyucu aletler kullanınız. Böyle ortamlarda kulaklık, kulak tıkacı gibi kulak koruyucu aletler kullanılırsa kulak hasarları engellenebilir. Fakat pamuk tıkaçlar kulağı sesten korumadığı için ve kulak kanalına yapışabileceği için kullanılmamalıdır.

İlaçlara Dikkat
Kulak uğultusu belirtilerini ortaya çıkarabilecek ilaçlardan uzak durulmalıdır. (kafein, sigara, aspirin gibi bazı ilaçlar). Kulak uğultusuna neden olabilecek diğer ilaçlar şunlardır: antienflamatuarlar (aspirin ve steroit olmayan ağrı kesiciler) antidepresanlar, antibiyotikler, ve sakinleştiriciler. Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız ve kulak çınlamaları ve uğultuları görülürse doktorunuza danışın. Doktor kullandığınız bu ilaçların dozunu tekrar ayarlayacaktır.

İşitme Cihazı Gerekebilir
Kulak uğultusu bazı durumlarda işitme kaybına da neden olabilir. Bu durumdaki hastalar için işitme cihazı kullanmak kulak uğultusunu azaltabilir ya da geçici olarak ortadan kaldırabilir. Fakat işitme cihazını yüksek seviyede ayarlamak kulak uğultusunu daha da şiddetlendirebilir.

Psikolojik Destek
Kulak uğultusu olanlar dış destek de alabilir. Bir danışman veya kişisel yardım grubu sayesinde kişi kulak uğultusunu tolere etmeyi ve belirtilerin hayatı üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi öğrenir.

Nöroterapi
Nöroterapi ve rahatlama terapileri de kulak uğultusunu tedavi etmede kullanılmaktadır. Nöroterapide hastanın bir uyarana karşı tepkileri (kasların gerginliği vb.) gözlenir ve gevşeme yoluyla tepkiler değiştirilir. Nöroterapide kan basıncı düşürülerek ve gergin kaslar gevşetilerek hastanın sirkülasyon ve kas gruplarını kontrol etmesine yardımcı olunur. Nöroterapi özellikle kalıcı kulak uğultusu ya da hastaların duygusal olarak stresli olduğu durumlarda uygulanır. Ayrıca yeniden eğitim tedavisi adlı bir tedavi yöntemi de kronik kulak uğultusu vakalarında uygulanabilir. Bu terapide beynin kulak uğultusu seslerini işleyiş şeklinin yeniden eğitilmesi üzerine odaklanılır. Bu terapide hastanın kulak uğultusuna karşı tepkilerinin azaltılması ve genel kulak uğultusu algısının azaltılması amaçlanır.

Ginkgo Biloba ve A Vitamini
Gingkgo biloba bitkisi ve A vitamini de kulak uğultusunun belirtilerini azaltmada etkilidir.

Doktora Danışarak Nedenini Tespit Edin
Bazı durumlarda kulak uğultusuna neden olan problem ortadan kaldırarak rahatsızlığa çözüm bulunur. Kulak uğultusu sürekli ve şiddetli olursa günlük hayatı oldukça zorlaştırabilir. Kulak uğultusuna neden olan durumu ortadan kaldırmak için doktor tarafından bazı ilaçlar da verilebilir.

Hayat Tarzında Değişiklikler
Hayat tarzında yapılan bazı değişiklikler de belirtileri azaltmada yardımcı olabilir. Tedavinin şekli hastanın yaşına, sağlık durumuna ve semptomların şiddetine göre farklılık gösterebilir. Rahatsızlık çok şiddetli olursa günlük aktiviteleri zorlaştırabilir ve uyku düzenini bozabilir.

Yorumlar

 1. yasemin der ki

  1 senedir kulagim da ugultu var cok rahatsizim kafayi yiyecek gibi oluyorum bazen ne yapmaliyim lutfen yardimci olun

 2. sibel der ki

  Kulak uğultum var bazen azalıyor ama bende çok şiddetli oluyor geçmek bilniyor ama bizde genetik ailemde var ama gecmesini istiyorum nolur bi çare bulun

 3. Yasin der ki

  Kulagimda 4 senedir uğultu var yanı bi tur ses insanların söylediklerini konuşmalarını anlamıyorum duyma anlama yeteneğinin çoğunu kaybettim buna nasıl bir çözüm bulabilirim cihaz kullanmak istemiyorum nasıl duzelirim

  • Yasin der ki

   Günde iki paket sigara iciyorum bütün bunlar yüksek sesle müzik dinlemem yüzünden oldu az cekmedim ALLAH RİZASİ için nolur bu nasıl geçer düzeltmek istiyorum eski yaşantısı özledim çok kötüyüm ameliyatlik bir çözüm yolu varmıdır acaba nasıl duzelicem

 4. Eren der ki

  Slm lar Ben eren 1 Senedir kulam da irenc bi seswar öldürüyor beni bazen intari bile düşünüyorum Allah rizasi icin yardim edin bana tedavisini bilenler lütfen Doktor lara gidiyorum bişeyin yok diyorlar 😢😢??!!!

 5. VOLKAN der ki

  Sonunda sanırım bu illet hastalığa çare bulduk.. Şöyle ki;

  2 yıldır tinnitus hastasıyım, acıbadem, amerikan özelde ve devlette neredeyse tüm ünlü profösörlere muayne oldum, çok çare aradım, bulamadım.

  Girdiğim testler ve sonuçlarında uğultumun çok şiddetli olduğu söylendi ki 2 yıldır cehennem hayatı yaşıyordum.

  Sizlerin şu an yaptığı gibi saatlerce gecelerce formları makaleleri araştırdım. BU SON OKUDUĞUNUZ YAZI OLACAK. KURTULACAKSINIZ İNŞALLAH.

  2 hafta önce bir tanıdığım vasıtasıyla Tacikistanlı bir iş adamıyla tanıştım. Bu adam zamanında Rus ülkelerine ilaç distribütörlüğü yapmış ve eşi de bu hastalığa sahipmiş. Bir ilaç önerdi 2 yıldır susmayan o illet sustu kardeşim. Türkiye de yoktu ilaç Özbekistan’dan getirttim. 2. günün akşamı hayal gerçek oldu.

  Aklınıza kötü şeyler gelmesin kötü niyetli bir mail değil bu ÇAREYİ BULDUK ! Amacım Allah’ın rızası ve bu çektiğimiz laneti çekenlere yardım etmek.

  Biliyorum bu hastalık çok kişisel ve bu ilaç herkeste aynı etkiyi yapmayabilir ama ben iyi sonuç alınca çalıştığım şirkette 6 yıldır meniere ve uğultusu olan bir işçiye denettim ondada olumlu sonuçlar hemen geldi. Yan etkisi yok. (İlk 3 gün azıcık miğde bulantısı) Ayrıca bu iş adamının eşide bu ilaçla kurtulmuş ki o sadece 2 ay kullanmış. Extra B1 ve B6 vitaminlerini iğne şeklinde almış. Haptan çok daha hızlı ve etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

  İLACIN İSMİ Kavinton forte 10 MG..

  Telefon numaram 0532 06 23 688.

  LÜTFEN İLACI DOKTORUNUZA DANIŞARAK ALIN. İŞİNİZİ ŞANSA BIRAKMAYIN.

  Saygılarımla..

  • Muhittin der ki

   Merhabalar ben bu ilaci Kazakistan Moğolistan da bulunan arkadaşlarima sordum bakacaklar. Ayrica bnm kulağımda ki ugultu böyle kesik kesik, önce den sadece sessiz ortamda duyarken simdi sesli ortamda bile duyuyorum. Sol taraftan geliyor sanki makine çalışır gibi vuuu vuuu vuuuu devamli. Dr gttm bsy yok ddi. Kulağımda bir dolgun hissj var. Sizde ki durumlar da bnle aynimi. Vr suan hala iyimisiniz.bunlara cvb yazarsaniz cok sevinirim

 6. Erkan Acar der ki

  Kulaklarım uğurluyor ayriyetten sol yerinden çıkacakmış gibi arıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen bana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir