Kulak Zarı Delinmesi: Nadiren İşitme Kaybına Yol Açıyor

Kulak Zarı Delinmesi: Nadiren İşitme Kaybına Yol Açıyor

Kulak zarı, kulağınıza gelen ses dalgaları ile titreyerek sesleri beyninizin algılayabileceği forma dönüştürür. Bazı durumlarda bu zar delinebilir veya yırtılabilir. Kulak zarı delinmesi, nadiren işitme kaybına yol açabilir.

Kulak Zarı Delinmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neye Dikkat Etmeliyim?

Çoğu kulak zarı delinmesi vakası kendi kendine iyileşir. İyileşmeyen durumlarda cerrahi yöntemler uygulanır. Her durumda tedavi sürecinde burnunuzu sümkürmemeli ve havuza girmemelisiniz. Bu sayede hem basınç farkından kaynaklanabilecek sorunlar hem de iltihap kapma riski azalacaktır.

Kaç Günde İyileşir?

Gerekli tedavilerin uygulanmasından sonra kulak zarının iyileşmesi sekiz haftadan az sürecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kulak zarı delinmesi için Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) bölümüne gidilir.

Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri

  • En temel belirti ağrıdır. Şiddeti kişiden kişiye değişebilir, gün içerisinde artıp azalabilir.
  • Ağrı kaybolmaya yüz tutunca kulaktan su, iltihap ve kan ile karışmış sıvı gelebilir.
  • Tamamen veya kısmi işitme kaybı yaşanabilir. Çınlama veya uğultu duyulabilir.
  • Ciddi delinmelerde baş dönmesi ve yüzün diğer kısımlarında hissizlik oluşabilir.

Kulak Zarı Delinmesinin Nedenleri

Enfeksiyon
Kulak enfeksiyonlarının kulak zarını delme olasılığı yüksektir, özellikle çocuklarda. Kulak enfeksiyon kaptığı zaman içeride iltihap ve benzeri sıvılar birikerek kulak zarına basınç yapar. Bu basınç miktarı artarsa kulak zarını delebilir.

Basınç Değişiklikleri
Kulak zarının arka tarafındaki vücut basıncı ile ön tarafındaki hava basıncı (su altında iseniz su basıncı) birbirine eşit olmalıdır. Bu eşitliğin ani değişimi kulak zarı delinmesi ile sonuçlanabilir. Uçak yolculukları, su dalışı sporları ve kara yolculuklarında ani rakım değişiklikleri bu durumu tetikleyebilir.

Yaralanma ve Darbeler
Kulağınıza gelen herhangi bir aşırı fiziksel etki kulak zarınızı delebilir:

  • Çarpma veya darbeler
  • Kulak çöpünün dikkatsiz kullanımı
  • Temizlerken çok sert hareket etmek
  • Çok gürültülü ortamlar

Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviler temel olarak ağrıyı azaltmaya ve iltihap kapma riskini ortadan kaldırmaya odaklanır. Ağrıyı evde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanarak azaltabilirsiniz. Ayrıca sıcak ve kuru bir bezi günde birkaç defa kulağınıza uygulamak da iyi gelecektir.

Antibiyotikler
Bu ilaçlar hem kulak zarının delinmesine yol açan kulak içi enfeksiyonları iyileştirir hem de kulak zarının delinmesi sonucu yaralanma ile birlikte gelme riski bulunan enfeksiyonları önler.

Kulak Zarının Dikilmesi
Delik kulak zarı kendini yeniler mi? Kulak zarınız kendi kendine iyileşmezse doktorunuz kulak zarınızı dikmeye karar verebilir. Bu işlemde doktor sıhhi özel bir kâğıdı kulak zarınıza yamar. Bu kâğıt kulak zarının iyileşmesi sürecini hızlandırır.

Kulak Zarı Delinmesi Ameliyatı (Cerrahi Müdahale)
Nadir vakalarda doktorunuz vücudunuzun başka bir bölümünden uygun bir doku parçası alarak kulak zarınızı bu parça ile yamar.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...