Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı

Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı

Kulak zarı onarımı ameliyatı, timpan zarı olarak da bilinen kulak zarındaki delinmeyi ya da parçalanmayı düzeltmek için yapılan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat, kulak zarının içindeki üç küçük kemiği düzeltmek ya da değiştirmek için de yapılabilir. Kulak zarı, dış kulak ve orta kulak arasında bulunan, ses dalgaları çarptığında titreyen ince bir zardır. Sürekli kulak enfeksiyonlarının yaşanması, ameliyat ya da travma kulak zarında ya da orta kulakta ameliyatla düzeltilmesi gereken hasara neden olabilir.

Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kulak zarında ya da orta kulakta hasarın olması duyma kaybı veya kulak enfeksiyonu risklerinin artmasına neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kulak zarı ameliyatı sonrası kulak enfeksiyonu yaşama riskiniz artacaktır. Bu nedenle makalemizde dikkat etmeniz gereken hususlara bakabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kulak zarı sıkıntıları için ilk olarak Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) bölümüne gidilir.

Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı Türleri

Kulak Zarı Onarımı Ameliyatlarının Komplikasyonları

Her türlü ameliyatta risk bulunur. Riskler arasında kanama, ameliyat kesiklerinin olduğu bölgelerde enfeksiyon ve kullanılan ilaçlarla anesteziye karşı alerji bulunur. Kulak zarı onarımı ameliyatlarında nadir olsa da komplikasyonlar görülebilir.
Görülebilecek komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Yüzdeki ve tat alma duyunuzu kontrol eden sinirlerde hasar
Orta kulaktaki kemiklerde hasar olmasının sonucunda duyma kaybının oluşması
Sersemlik
Kulak zarındaki deliğin tam olarak iyileşememesi
Orta veya yoğun duyma kaybı
Kulak zarında anormal büyüme

Kulak Zarı Onarımı Ameliyatına Hazırlık

Doktorunuza kullandığınız ilaçlardan ve takviyelerden bahsedin. Herhangi bir ilaca, latekse veya anesteziye karşı alerjiniz varsa doktorunuza belirtin. Kendinizi hasta hissediyorsanız bu durumu doktorunuza anlattığınızdan emin olun. Bu durumda, ameliyatın ertelenmesi gerekebilir.

Ameliyattan önceki gece yemek yememeniz veya bir şeyler içmemeniz gerekebilir. İlaç kullanmanız gerekiyorsa az su içerek ilaçlarınızı yutun. Doktorunuz ameliyat olacağınız gün hangi saatte hastaneye gelmeniz gerektiğini belirtecektir.

Kulak Zarı Onarımı Ameliyatından Sonra

Ameliyattan sonra doktorunuz kulağınızı pamukla dolduracaktır. Bu dolgu ameliyattan sonraki beş ila yedi gün boyunca kulağınızda kalmalıdır. Tüm kulağın korunması için genellikle kulağın tamamı kapatılır. Kulak zarı onarımı ameliyatına giren kişiler genellikle kısa süre içinde taburcu edilirler.

Ameliyattan sonra doktorunuz size kulak damlası verebilir. Damlayı kullanmak için kulağınızdaki pamuğu nazikçe çıkarmanız ve damlayı kulağınıza damlatmanız gerekmektedir. Daha sonra kulağınıza tekrar pamuk koymanız gerekir.

İyileşme sırasında kulağınıza su kaçmasını engellemeye çalışın. Yüzme gibi suda yapılan sporlar sırasında ve banyo yaparken bone kullanın. Kulaklarınızdaki tıkanıklığı açmaya ya da burnunuzu temizlemeye çalışmayın. Hapşırmanız gerekiyorsa bunu ağzınızı açarak, kulaklarınıza baskı olmayacak şekilde yapın.

Kalabalık yerlerden ve hasta olabilecek kişilerden uzak durun. Ameliyattan sonra soğuk algınlığına yakalanırsanız kulak enfeksiyonu yaşama riskiniz artacaktır.

Ameliyattan sonra, kulaklarınızda keskin bir ağrı oluşabilir ya da kulaklarınız suyla doluymuş gibi hissedebilirsiniz. Kulaklarınızda sesler duyabilirsiniz. Bu belirtiler genellikle önemsizdir ve birkaç gün içinde geçer.

Çoğu vakada kulak zarı onarımı ameliyatı başarılıdır. Hastaların %90’ından fazlası timpanoplasti uygulamasından sonra herhangi bir komplikasyon yaşanmaz. Hem kulak zarının hem de orta kulaktaki kemiklerin düzeltilmesi gerekiyorsa ameliyat iyi bir seçenek olmayabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...