Küme Baş Ağrısı: Şiddetli Ağrılar Nasıl Geçer?

Küme Baş Ağrısı: Şiddetli Ağrılar Nasıl Geçer?

Küme baş ağrıları, kümelerde meydana gelen şiddetli ağrılı baş ağrılarıdır. Baş ağrısını atak döngüleri şeklinde yaşarsınız ve ardından baş ağrısız dönemler gelir. Bu döngülerde baş ağrılarınızın sıklığı her gün, günde bir baş ağrısı ila birkaç baş ağrısı arasında değişebilir. Küme baş ağrısından kaynaklanan ağrı aşırı şiddetli olabilir. Küme baş ağrıları en sık ergenlik ve orta yaş arasında görülür, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Küme Baş Ağrıları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Küme Baş Ağrıları Nedir?

Küme baş ağrıları, kümelerde meydana gelen şiddetli ağrılı baş ağrılarıdır. Baş ağrısını atak döngüleri şeklinde yaşarsınız ve ardından baş ağrısız dönemler gelir.

Ağrı Nasıl Hissedilir?

Baş ağrısı, baş ağrısı başladıktan 5-10 dakika sonra şiddetli hale gelir. Her baş ağrısı genellikle birkaç saat sürer ve en şiddetli ağrı 30 dakika ile 2 saat arasındadır

Endişelenmeli Miyim?

Küme baş ağrıları hayatı tehdit edici değildir, ancak bunlar için bir tedavi yoktur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Daha eski çalışmalar küme baş ağrısının, erkekler tarafından daha yaygın olarak rapor edildiğini gösterdi. Örneğin Cephalagia’da yayınlanan 1998’deki bir çalışma, 1960’tan önce erkeklerin kadınlardan altı kat daha fazla küme baş ağrısı rapor ettiklerini göstermektedir. Ancak zamanla, bu boşluk azaldı ve 1990’lı yıllara kadar küme baş ağrıları kadınlardan sadece iki kat daha fazla bulundu.

Küme Baş Ağrısı Çeşitleri

İki tür küme baş ağrısı vardır: epizodik ve kronik.

Epizodik küme baş ağrıları bir hafta ile bir yıl arasında düzenli olarak meydana gelir, ardından bir ay veya daha fazla baş ağrısız bir dönem izlenir.

Kronik küme baş ağrıları bir yıldan daha uzun süre düzenli olarak gerçekleşir, ardından bir aydan az süren baş ağrısız bir süre izlenir.

Epizodik küme baş ağrısı olan bir kişi kronik küme baş ağrısı geliştirebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Küme Baş Ağrısının Diğer Baş Ağrısı Türlerinden Ayrılması

Küme baş ağrıları genellikle aniden başlar. İnsanların küçük bir yüzdesi, baş ağrısı başlamadan önce, ışık parlamaları gibi aura benzeri görsel rahatsızlıklar yaşar.

En sık olarak baş ağrıları uykuya daldıktan birkaç saat sonra başlar ve sizi uyandıracak kadar acı verir; ancak uyanık olduğunuzda da başlayabilir.

Baş ağrısı, baş ağrısı başladıktan 5-10 dakika sonra şiddetli hale gelir. Her baş ağrısı genellikle birkaç saat sürer ve en şiddetli ağrı 30 dakika ile 2 saat arasındadır.

Küme baş ağrısı ağrısı, başın bir tarafında meydana gelir, ancak bazı kişilerde tarafşar değişebilir ve genellikle gözün arkasında veya çevresinde bulunur. Sabit ve derin yanma veya delici bir ağrı olarak tanımlanır. Bu ağrıyı çeken insanlar, gözünüze sıkışmış sıcak bir ocak demiri gibi olduğunu söyler. Ağrı alın, şakaklar, dişler, burun, boyun veya aynı taraftaki omuzlara yayılabilir.

Aşağıdakiler dahil, başın ağrılı tarafında diğer belirti ve semptomlar görülebilir:

Düşen bir göz kapağı

 • Daralmış bir gözbebeğ
 • Gözünüzden aşırı yırtılma
 • Göz kızarıklığı
 • Işığa duyarlılık
 • Gözlerinin birinin veya her ikisinin altında veya çevresinde şişme
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Yüz kızarıklığı veya kızarma
 • Mide bulantısı
 • Ajitasyon veya huzursuzluk

Küme Baş Ağrısı Sebepleri Nedir?

Küme baş ağrısından kaynaklanan ağrı, beyninize ve yüzünüze kan sağlayan kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanır. Bu genişleme, yüzdeki beyne duyumları ileten trigeminal sinire baskı uygular. Bu genişlemenin neden gerçekleştiği bilinmemektedir.

Araştırmacılar beynin vücut ısısını, kan basıncını, uykuyu ve hormon salınımını düzenleyen beynin küçük bir bölgesi olan hipotalamustaki anormalliklerin küme baş ağrılarından sorumlu olabileceğine inanıyor.

Küme baş ağrıları, alerjenlerle savaşan ani kimyasalların veya ruh halini düzenleyen serotonin salınımından da kaynaklanabilir.

Küme Baş Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz size belirtileriniz hakkında sorular soracak ve size fiziksel ve nörolojik bir muayene yapacak. Bu, beyin tümörü gibi baş ağrılarının diğer nedenlerini dışlamak için beyninizin MRI veya tomografisini içerebilir.

Küme Baş Ağrıları Tedavisi

Tedavi, ilaç kullanarak baş ağrısı semptomlarınızın giderilmesini ve önlenmesini içerir. Nadir durumlarda, ağrı kesici ve önleyici tedavi işe yaramazsa, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Küme Baş Ağrısını Önlemenin İpuçları

Aşağıdakilerden kaçınarak küme baş ağrısını önleyebilirsiniz:

 • Alkol
 • Tütün
 • Kokain
 • Yüksek irtifalar
 • Yorucu faaliyetler
 • Sıcak hava
 • Sıcak banyolar
 • Büyük miktarda nitrat içeren yiyecekler, örneğin: Domuz pastırması, Sosisli, Korunmuş etler

Küme baş ağrıları hayatı tehdit edici değildir, ancak bunlar için bir tedavi yoktur. Bu ipuçlarıyla ve tedavilerle, baş ağrılarınız zamanla daha az sıklıkta ve daha az ağrılı olabilir veya sonunda tamamen yok olabilirler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...