Kurdeşen (Ürtiker) ve Etkileri

Kurdeşen (Ürtiker) ve Etkileri

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen, ciltte bulunan kaşıntılı, kabarık şeritlerdir. Genellikle kırmızı, pembe veya ten rengindedir ve bazen batar veya acıtır. Çoğu durumda, Kurdeşenlera bir ilaca veya yiyeceğe alerjik reaksiyon veya çevrede tahriş edici reaksiyona neden olur.

Kurdeşen Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Kurdeşen Nedir?

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen, ciltte bulunan kaşıntılı, kabarık şeritlerdir.

Endişelenmeli Miyim?

Kurdeşen, alerjilerin yanı sıra şartlardan da kaynaklanabilir. Stres, sıkı kıyafetler, egzersiz, hastalıklar veya enfeksiyonların bir sonucu olarak insanların Kurdeşenlerı deneyimlemesi nadir değildir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) Bölümüne başvurabilirsiniz.

Çoğu durumda, kurdeşen alerji ilaçlarıyla hafifletilebilecek akut (geçici) bir problemdir. Döküntülerin çoğu kendi başlarına gider. Bununla birlikte, kronik (devam eden) vakalar ve şiddetli alerjik reaksiyonların eşlik ettiği kurdeşen, daha büyük tıbbi kaygılardır.

Kurdeşenlera Ne Sebep Olur?

Kurdeşene genellikle karşılaştığınız veya yuttuğunuz bir şeye karşı alerjik reaksiyonlar neden olur. Alerjik reaksiyonunuz olduğunda vücudunuz kanınıza histamini salmaya başlar. Histaminler, vücudunuzun enfeksiyona ve diğer yabancı davetsiz misafirlere karşı kendini savunmak amacıyla ürettiği kimyasallardır. Ne yazık ki bazı insanlarda, histaminler şişlik, kaşıntı ve kurdeşende yaşanan semptomların çoğuna neden olabilir. Alerjenler açısından kurdeşene polen, ilaçlar, yiyecek, hayvan kılıcı ve böcek ısırığı gibi faktörler neden olabilir.

Kurdeşen, alerjilerin yanı sıra şartlardan da kaynaklanabilir. Stres, sıkı kıyafetler, egzersiz, hastalıklar veya enfeksiyonların bir sonucu olarak insanların Kurdeşenlerı deneyimlemesi nadir değildir. Ayrıca, sıcak veya soğuklara aşırı derecede maruz kalmak veya aşırı terleme nedeniyle tahrişe maruz kalmaktan dolayı Kurdeşenlerı geliştirmek de mümkündür. Birkaç potansiyel tetikleyici bulunduğundan, çoğu zaman Kurdeşenlerın gerçek nedeni belirlenemez.

Kimler Risk Altında?

Alerjisi olduğu bilinen kişilerin kurdeşen edinme olasılığı daha yüksektir. İlaç kullanıyorsanız veya yiyecek veya polen gibi alerjiniz olabilecek şeylere bilmeden maruz kalıyorsanız, kurdeşen geliştirme riski de olabilir. Zaten bir enfeksiyon veya sağlık sorunu olan bir hastaysanız, gelişmekte olan Kurdeşenlera karşı daha savunmasız olabilirsiniz.

Kurdeşen Neye Benzer?

Kurdeşenlerla ilgili en göze çarpan semptom, ciltte görünen kaynaklardır. Kaynaklar kırmızı olabilir, ancak cildinizle aynı renkte olabilir. Küçük ve yuvarlak, halka şeklinde veya büyük ve rastgele şekilde olabilirler. Kurdeşen kaşıntılı ve vücudun etkilenen bölümündeki gruplar halinde ortaya çıkma eğilimindedir. Büyüyebilir, şekil değiştirebilir ve yayılabilirler.

Kurdeşen, salgın süresince kaybolabilir veya tekrar görünebilir. Bireysel kurdeşenler yarım saatten bir güne kadar sürebilir. Basıldığında Kurdeşenler beyaz olabilir. Bazen kurdeşenler şekil değiştirebilir veya biçimlendirebilir ve daha büyük, yükseltilmiş bir alan yaratabilir.

Kurdeşen vücutta çeşitli yerlerde oluşabilir. Boğazınızın etrafında veya dilinizde bir kurdeşen patlaması geliştirirseniz nefes almakta zorlanırsanız hemen 112’yi arayın veya tıbbi yardım isteyin.

Kurdeşen Çeşitleri

Teselli: Tedavi seçenekleri

Tedavi almadaki ilk adım gerçekten de kurdeşenleriniz olup olmadığını anlamaktır. Çoğu durumda doktorunuz, fiziksel bir muayeneden kurdeşen olup olmadığınızı belirleyebilecektir. Cildiniz, kurdeşenlerle ilişkilendirilen kabarcıkların belirtilerini gösterecektir. Doktorunuz ayrıca kurdeşenlerinize neyin sebep olabileceğini belirlemek için kan veya cilt testleri yapabilir, özellikle de alerjik bir reaksiyon sonucu olduysa.

Alerjiler veya diğer sağlık koşulları ile ilgili olmayan hafif bir kurdeşen vakası yaşıyorsanız, reçeteli tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuz geçici olarak aşağıdaki rahatlamaları almanızı önerebilir:

  • Difenhidramin veya setirizin gibi antihistaminlerin alınması
  • Alanı tahriş etmekten kaçınmak
  • Kurdeşenleri ağırlaştırabilecek sıcak sudan kaçınmak
  • Kolloidal yulaf ezmesi veya kabartma tozu ile serin veya ılık bir banyo yapmak

Anafilaksi, hemen bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken tıbbi bir acil durumdur.

Kurdeşen Önlenebilir mi?

Yaşam tarzınızdaki basit değişiklikler kurdeşenlerin gelecekte tekrar oluşmasını önlemenize yardımcı olabilir. Alerjiniz varsa ve hangi maddelerin alerjik reaksiyona neden olabileceğini biliyorsanız, doktorunuz bu faktörlere maruz kalmaktan kaçınmanızı önerecektir. Alerji aşıları yeniden kurdeşen yaşama riskini azaltmanıza yardımcı olabilecek başka bir seçenektir.

Son zamanlarda kurdeşen salgını olmuşsa, yüksek nemli alanlarda olmaktan veya sıkı kıyafetler kullanmaktan kaçının.

Ne Beklenebilir?

Kurdeşen kaşıntılı ve rahatsız edici olsa da, genellikle şiddetli değildir ve bir süre sonra kaybolacaktır. Bununla birlikte, bazı kurdeşenler ortadan kalktıkça yenilerinin açılabileceğini unutmayın.

Hafif kurdeşen vakaları zararsız olarak kabul edilir. Ciddi bir alerjik reaksiyon yaşıyorsanız ve boğazınız şişiyorsa, kurdeşen tehlikeli olabilir. Ciddi bir kurdeşen vakası için hızlı tedavi, iyi bir tahmin için önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...