Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu AğrısıKuyruk sokumu kemiği ağrısı genelde incinmeler, yaralanmalar ve zorlamalar nedeniyle ortaya çıkar. Nadir durumlarda kuyruk sokumunda ağrı ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Kuyruk sokumu kemiği küçük olmasına rağmen ideal duruşunun devamı, sırt kemiğinin ve ilişkili yapının sabitlenmesi, lif ve bağları güçlendirme, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma vb. gibi birçok işlevi vardır. Bütün bu işlevler omurga kemiğinin ucunda, kalçaların hemen üstünde bulunan kuyruk sokumunun anatomik konumuna bağlıdır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

İncinme
Omurga ya da kuyruk sokumunun doğrudan veya dolaylı olarak incinmesi kuyruk sokumunda ağrıyla sonuçlanabilir. Bu incinme şunlardan kaynaklanabilir:

 • Bir spor etkinliği sırasında bel kemiğinin alt tarafının darbe alması
 • Buz pateni gibi temas sporları esnasında ani düşme
 • Attan düşme (Özellikle kuyruk sokumu ya da sırt üzerine)
 • Kaza durumlarında kuyruk sokumunun bir kısmının yerinden çıkması ya da sırtın alt tarafındaki daralmalar

Sürekli Zorlama
Omurga bölgesinde rahatsızlığa sebep olan durumlar aynı hareketlerin tekrarlandığı etkinlikler ve spor etkinlikleridir (örneğin bisiklet sürme). Kuyruk sokumu bölgesi üzerindeki sürekli hareket kuyruk sokumunun esnemesine neden olan sırt kas sistemi üzerinde aşırı baskıya sebep olabilir. Eğer zamanında fark edilmezse bu sürekli zorlama kuyruk sokumu kemiğini ciddi bir şekilde zedeler, kuyruk sokumu etrafında kronik ağrıya neden olur.

Aşırı Baskı
Uzun süre devam ettirilen yanlış veya anormal duruş. (Örneğin ara vermeden uzun süre araba kullanmak) ya da uygunsuz bir pozisyonda oturmak kuyruk sokumu üzerindeki baskıyı ciddi bir şekilde arttırır, kuyruk sokumu bölgesinde kronik ağrıya yol açar.

Obezite
Kuyruk sokumu veya kuyruk kemiğine çok baskı yapan diğer faktörlerden biri de obezitedir. Obezlik, bel kemiğindeki fazla yükü sıkıştırır bu da kuyruk kemiği veya kuyruk sokumu ağrısıyla sonuçlanır.

Tümör
Nadir durumlarda, kuyruk kemiği bölgesindeki ağrı şiddetli kabızlık, uzun süren pelvik enfeksiyonun ya da büyüyen tümör kütlesinin sonucu olabilir.

Yaş
Yaşın ilerlemesiyle kaslarda ve iskelet dokusunun bileşenlerindeki yıpranma ve aşınma değişimleri belirgin bir şekilde artar. Bu da kıkırdak ve kemikleri zarar ve tahribata daha meyilli yapar. Kuyruk kemiği ağrısı yaşın ilerlemesinden kaynaklanabilir.

Kemik Kanseri
Kemik kanseri de kuyruk sokumunda ağrı yapabilir.(Meta statik olmadan ve kemiğe yayılmadan önce başka bir dokuda ilk olarak başlar.)

Kemik Çıkıntısı
Kemik çıkıntısı, kemikte dışa doğru büyüme olarak nitelendirilir. Eğer kemik çıkıntısı omurga bölgesinde görülürse kuyruk kemiği ağrısı neredeyse her zaman görülür. Kuyruk kemiğini destekleyen bağlardaki iltihaplanma çoğunlukla omurga kemiği çıkıntısını nedeni olarak görünür.

Omurga Sinirlerinin Sıkışması
Omurga sinirlerindeki baskı da kuyruk kemiğini uyarır ve kalçalar, kuyruk kemiği ve bacaklar da dâhil bel bölgesinde sürekli ağrıya sebep olur.

Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı Tedavisi

Eğer kuyruk kemiğinde sürekli rahatsızlık ve ağrı hissediyorsanız uygun tıbbi bakın ve tedavi yöntemi için profesyonel sağlık hizmetine başvurun.

Uygun Pozisyonda Durma
Eğer kuyruk kemiği ağrısı uygun olmayan duruş ve anormal yürüyüşten kaynaklanıyorsa baş ve boyun düz, vücut dik bir pozisyonda doğru oturarak uygun duruş sergilenebilir. (Esneklik için belde hafif kavis ile).

Eğer oturduğunuz yerden ayağı kalkarken acı duyuyorsanız aniden doğrulmak yerine önce öne doğru eğilip sonra kalkmalısınız. Bu, acının azalmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Minderle

Minderle Rahatlama
Kuyruk kemiği ağrısı çeken hastalar için özel minderler tasarlanır. Bu minderler bel kemiğinin altına yerleştirilmelidir. Uygun yastık çeşidini seçmeden önce doktorunuza danışın. Çünkü halka biçimindeki yastıklar kuyruk sokumu ağrılarında tavsiye edilmez.

Sıcak Baskı Uygulama
Kuyruk kemiği ağrısını azaltmada sıcak su torbası kullanarak sıcak uygulama yapmak gereklidir. Sıcak su torbasıyla günde en az 4 defa her seferinde 10- 15 dakika tutulmuş bölgeye sıcaklık uygulanır. Eğer şiddetli ağrı hissedilirse önce uzanın sonra kuyruk kemiği üzerindeki baskıyı azaltmak için sıcak su ile baskı uygulayın.

Rahatlamak İçin Masaj Yaptırma
Bir uzmana masaj yaptırmak da ağrının azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Kuyruk kemiği bölgesindeki ağrıyı dindirecek rahatlatıcı bir masaj yaptırabilmek için uzmana ağrının yerini doğru gösterdiğinizden emin olun.

İlaç Alma
Naproxen, ibuprofen vb. reçetesiz satılan ilaçları kullanmak aynı zamanda ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

Fizik Tedavi
Genelde, kuyruk sokumu ağrısına iyi gelir. Fizik tedavi pelvikteki baskıyı azaltacak (bu baskının kuyruk kemiği dengesizliği ve ağrıyla sonuçlandığına inanılır) ve ağrıyı azaltmaya yönelik egzersiz ve tekniklerden oluşur.

Ameliyat
Bazı durumlarda ameliyatı denemek zorunda kalabilirsiniz. Kuyruk sokumu kemiğinin yerini değiştiren operasyon ciddi ve sakatlayan kuyruk sokumu ağrıları olduğunda son seçenek olarak görülür. Genellikle kuyruk kemiği kısmındaki tedaviye cevap vermeye ağrı türleri için ameliyat önerilir. Kuyruk sokumunu çıkarma işlemi koksijektomi olarak adlandırılır.

Yorumlar

 1. Esra der ki

  Kuyruk sokumu bölgemde 5 gündür süren ağrı var ve gün geçtikçe bu ağrı artıyor ve şişiyor. Şişen yer çok sert. Uzanamiyorum ve oturamiyorum. Doktora gittim iburefen 800 mg tablet verdi. Nereye başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 2. abdullah der ki

  3 gündür kuyruk sokumu n da ağrı var zeytin çekirdeği kadar büyüklük te sert ne uzana biliyorum nede o tura biliyorum

 3. Semih der ki

  Abdullah kardesim sendeki kil donmesidir buyuk ihtimal bi genel cerraha git derim benimdr basimdan gecti erken tedavi kil donmesinde onemli derecede yol almayi sagliyo

 4. Zeynep der ki

  Kuyruk sokumu kemigim cok disarda. Elledigim zaman agrimiyor. Ama cok ustune oturdugum zamanlarda agri yapip batiyor. Kemigim cok fazla cikarda, nedenini bana aciklar misiniz?

 5. İsmail der ki

  2 hafta önce halı saha maçında testilere top çarptı daha sonra yüksek ateşli bir rahatsızlık geçirdim ve sağ testiste leblebi büyüklüğünde siyah bir yara çıktı doktora gittim rifocin verdi. Fakat acı hissediyorum yürürken bügün ilacın üçüncü günü yürümekte o kadar zorlanıyorum ki kuyruk sokumu ve bel felaket ağrıyor

 6. Ahmet der ki

  13 yaşındayım uzun süre ders yapınca kalkarken kuyruk sokumum ağrıyor 2 3 dakika sonra geçiyor şişme falan yok niye çözemedim?

 7. özlem der ki

  kuyruk sokumu kemiğim uzunmuş ve kas erimesi varmış yaşım 17 ne yapmam gerekebilirki lütfen söylermisiniz ?

 8. Gülden der ki

  Bende perde takarken düştüm kuyruk sokumumu sert biyere çarptım aradan 15 gün geçti hala çok ağrıyo ve uyuşuk morarma falan da yok ne yapmalıyım

  • Ayça der ki

   Kuyruğünuź kayıyo onu tekrar yerine geçirmeniz gerekiyo toktorlar anlamıyo koca karı tedavisi yani eski tedavi ile kuyruk yerine geçiyo 3 gün şürüyo ama dikkat edin o işle uğraşıp anlamayan insanlar var sakat bıraka bilir ona göre iyi bir araştırma yapmanız gerek

 9. hatice der ki

  Benim de kuyruk sokumunda yamanin sebepleri sonucunda ağrı var sicak da uyguluyorum ve masaj alati titreşim veriyorum geçmiyor doktor da gittim rotgen çekti zorlmissin dedi iğne verdi geçmedi kas gevşedi krem ağrı kesici kullandım fakat gemiyor

 10. Rüken der ki

  Bnde üç aydır kuyruk sokumum ağrısı çektim hayatım felç olmuş gibi ne uzanabiliyorum ne de oturabiliyorum ağrısı karnıma belime sırtıma vuruyor

  • Amaç Eren Dem.irci der ki

   Aynı şey bende var ama 3 aylık değil yıllardır… Kıl dönmesi var o ayrı konu ama asıl sorun sinir sistemimdeki bozukluk diye tahmin ediyorum sırtıma belime vuruyor ağrısı geriyor beni

 11. Melike der ki

  herhangi bi düşme olmadığı halde şişme kizariklikta yok ama şiddetli ağrı var kuyruk sokumumda eğilip kalkarken ciddi manada artıyo fıtık olmasından supheleniyorum ne yapmam gerekir?

 12. Fatih der ki

  Gun icerisinde hic bir sey olmuyor saadece aksamlari yatarken agrrilar atiyor ve uykum kaciyor uyuyamiyorum uykuya daldigimda ve sabah kalktigimda hic bir sey yok nasil bir tedavi izlemeliyim acaba

 13. ilknur der ki

  Arkadaşlar doktorlar buna çare bulamıyor ancak hepimizin problemi belli ki şu kuyruk kemiğimiz bir düşme ve ya zorlama sonucu kaymış. bunu da kırıkclar düzeltıyor. o kadar doktora gittim hiç birisi birşey yapamadı. size tavsiyem daha ağrınız yeni ise hemen gidin. ben 6 senedir yeni gittim. iyice yer değiştirmiş zor oluyor eski yerine gelmesi.

 14. Çiçek der ki

  Merhaba ben otururken yatarken yada yürürken kuyruk dokumuma birden şiddetli bir agri giriyor ve kitleniyotum o an hareket edemiyorum bacaklarim yada bazen ayak parmaklarım uyusuyor neden olabilir.?

 15. Gaffaf der ki

  Meraba benim çatal dedimiz yerde sivilce gibi sisiklik var 15 yasndaim bilgisayar cok oynuyorum genelliklede kuyruk sokumunn ustune dogru yatarak oynuyorum 2 3 gunden beri var bu 2 gnden beri agri ypior neden acaba

 16. Zeki der ki

  Benimde kuyruk sokumu üç aydır cekiyorum doktora gittim yok bişey dedi söförlük yapıyorum çok acı cekiyorum bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

 17. Recep der ki

  Kuyruk sokumunda agrim var spora yeni başladım 4 gün oldu bisiklet ve bel hareketleri ağırlıklı çalışıyorum ne yapmam lazim

 18. Hakan der ki

  Ben 17 yaşındayım son 1.5 haftadır kuyruk sokumunda bir ağrı var oturamıyorum yürüyemiyorum yatarkende ağrısı var okuldan önce yoktu ama okul açıldıktan sonra başladı okulda ofis ortamında oturuyoruz Sandalyeler felan hep ofis ortamına uygun daha önce yoktu bu hiç düşmedimde otururken bile ağrıyor hangi poliklinikliğe gitçem ortapedimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir