Kuzu Derisi Kondomlarla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kuzu Derisi Kondomlarla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kuzu derisi kondomlar çoğu zaman doğal deri kondom olarak da ifade ediliyorlar. Bu tür kondomlar için en doğru ifadeyse doğal zar kondomdur. Kuzu derisi kelimesi, bu kondomlar gerçekten de kuzu derisinden yapılmadığı için yanıltıcıdır. Bu kondomlar, kuzunun kalınbağırsağının başlangıcındaki keseden yapılırlar. Kuzunun ve diğer hayvanların mesanelerinden ya da bağırsaklarından yapılan kondomlar binlerce yıldır kullanılır. Hamileliği önlemesinin yanı sıra, daha doğal ve yakın bir his sağlamalarına rağmen lateks kondomların 1920’li yıllarda icat edilmesiyle kuzu derisi kondomlar popülerliklerini yitirdiler. 1980’li yıllarda AIDS hakkında yapılan haberlerden sonra kuzu derisi kondomların satışları tekrar artış gösterdi fakat bu durum, doğal zar kondomların cinsel yolla bulaşıcı hastalıkları engellemesinde daha az etkili olduğu öğrenilene kadar sürdü.

Kuzu Derisi Kondomlarla Lateks Kondomların Karşılaştırılması

  • Lateks kondomlar, kuzu derisi kondomlara göre çok daha yaygındır ve daha kolay bir şekilde bulunabilir. Üretilen kondomların neredeyse %80’i latekstir. Doğal zar kondomlarsa sadece %5’lik bir oran oluşturur.
  • Kuzu derisi kondomlar, lateks kondomlara göre daha fazla yakınlık hissi verir ve daha doğallardır. Kuzu derisi kondomlar, vücut ısısını da iletirler.
  • Kuzu derisi kondomlar, lateks alerjisi olan kişiler için alternatif olabilir.
  • Kuzu derisi kondomlar da dâhil olmak üzere kondomlar doğru kullanıldıklarında hamileliği %98 oranında engelleyebilirler. Doğru kullanılmadığı takdirde bu oran %85’e kadar düşer.
  • Kuzu derisi kondomlar, lateks kondomlardan çok daha pahalıdır.
  • Kuzu derisi kondomlar biyolojik olarak çözünürler. Latekslerde çoğunlukla biyoçözünür olsalar da lateks kondomlarda lateksin dışında başka maddeler de vardır.
  • Kuzu derisi kondomlar yağlı olanlar da dâhil her türlü kayganlaştırıcıyla birlikte kullanılabilir. Lateks kondomları ise tüm kayganlaştırıcılarla kullanamazsınız.
  • Doğal zar kondomlar cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasına engel olamazken lateks kondomlar bu hastalıkların bulaşmasını engellerler.

Kuzu Derisi Kondomlar Hamileliği Nasıl Önlüyor?

Kondom, cinsel ilişki sırasında meninin, vajinal sıvıların ve kanın partnerlerinarasında birbirine geçişini engeller. Böylece hamileliği önlendiği kadar HIV’e ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşmasına sebep olan bakterilerin ve virüslerin geçişleri de engellenir.

Kuzu derisi kondomlar da diğer kondomlar gibi penise takılarak kullanılır. Kuzu derisi kondomlar, spermin geçişini engelleyerek istenmeyen hamileliklerin oluşmasını önler. Ancak, kuzu derisi kondomlar virüslerin bulaşmasına karşı koruyucu özellikte değildir.

Kuzu derisi kondomda minik gözenekler vardır. Yapılan çalışmalara göre bu gözenekler, spermin geçişini engellese de virüslerin geçebileceği kadar büyüktür. Bu gözeneklerin çapları 1500 nanometreye kadar çıkabilir ve bu değer HIV’in çapından 10 kat, Hepatit B virüsünün çapındansa 25 kat daha büyüktür.

HIV ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların yayılmasını önlemek için lateks kondomlar önerilir.

Lateks alerjiniz varsa kullanabileceğiniz alternatifler vardır:

  • Plastikten yapılmış kondomlar kullanabilirsiniz. Bu kondomlar hem hamileliği önler, hem de cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını engeller. Plastik kondomlar, lateks kondomlara göre daha çabuk yırtılırlar. Yırtılmayı önlemek için su bazlı ya da silikon bazlı kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz.
  • Sentetik kauçuktan üretilen kondomlar kullanabilirsiniz. Bu kondomlar da, hamilelikle birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmalarını önlerler.

Kondomlar doğru kullanıldıklarında etkilidirler. Birçoğu aynı şekilde kullanılıyor olsa da farklı bir ürün aldığınız zaman kullanma kılavuzunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
Kuzu derisi kondomlar sadece hamileliği önleme endişesi yaşayanlar için uygundur. Partnerinizde cinsel yolla bulaşan bir hastalığın olmadığından emin değilseniz kuzu derisi kondom kullanmamalısınız.
Latekse alerjiniz varsa, kuzu derisi kondomdan daha iyi alternatifler mevcuttur. Cinsel yolla bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için diğer alternatifleri kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...