Legg-Calve-Perthes Hastalığı

Legg-Calve-Perthes Hastalığı

Legg-Calve-Perthes Hastalığı Nedir? Legg-Calve-Perthes hastalığı, femur başı olarak da bilinen uyluktaki top şeklinde kemik bölgesini etkileyen bir hastalıktır. Femur başında bulunan top şeklindeki kemiktir ve kalça kemiklerine bağlanır. Bu rahatsızlıkta bu top şeklindeki kemiğe kan akışı kesilerek kemiğin ölmesine neden olur. Bu olaya kemiğin avasküler nekrozu denilir. Etkilenen kemiğin düzleşmesi ve deforme olması kalça kemiğinin kırılma riskini oluşturur. Kemikteki kıkırdak onu destekleyen kemiklerin ve femur başının çökmesine yol açar.

Legg-Calve-Perthes Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu hastalığın tam nedeni bilinmemektedir ancak genellikle genç erkekleri etkiliyor gibi görünmektedir. Hastalığın erken teşhisi ve tedavisi komplikasyonların önlenmesi için çok önemlidir.

Tedavi Edilmediğinde...

Legg Calve Perthes hastalığının erken teşhisi, hastalığın iyileştirilmesine ve ileride oluşabilecek eklem sorunlarının engellenmesine yardımcı olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Legg Calve Perthes hastalığı için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Legg-Calve-Perthes Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Femurdaki alyuvarlar ortadan kaybolduğunda femur düzleşme ve en sonunda çökme riski taşır. Legg Calve Perthes hastalığı kalça kemiğinin sadece bir kısmını etkiler. Topallama, femur başı düzleştikçe ortaya çıkan ve yürümeyi zorlaştıran ilk görülen belirtilerdendir.

Diğer belirtiler arasında şunlar bulunur:
Diz ağrısı
Kasık ağrısı
Uyluk kaslarında güç azalması
Hareket kabiliyetinin azalması
Etkilenen bacak boyunun kısalması

Kimler Legg-Calve-Perthes Hastalığı için Risk Altındadır?

Legg Calve Perthes hastalığının tam nedeni bilinmemektedir. Ancak, bazı risk faktörleri Legg Calve Perthes hastalığının gelişme ihtimalini artır.

!Yüksek risk altında olan kişiler:!
Erkekler
4 ile 10 yaş arasındaki çocuklar
Ailesinde hastalık geçmişi olanlar
Beyaz ırk

Legg-Calve-Perthes Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuzda Legg Calve Perthes hastalığının belirtilerini fark ederseniz bir an önce doktora gidin. Fiziksel muayene kasıklarda ve uyluktaki hareket kabiliyetine karar verebilir. Ancak, Legg Calve Perthes hastalığını teşhis etmek için başka testlerin de yapılması gerekebilir. Bu testler arasında kemik taramaları, MR ve röntgen bulunur.

Doktorlar etkilenen bölgedeki kemiklerde ve dokularda oluşan hasarı incelemek için üç tarama testinden de faydalanır. Doktorunuz çocuğunuza bu hastalığın teşhisini koyarsa hastalığın ilerleyişini takip edebilmek için düzenli röntgen isteyecektir. Bu görüntüler, doktorunuzu tedavinin etkili olup olmadığı konusunda bilgilendirecektir.

Legg-Calve-Perthes Hastalığında Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Legg-Calve-Perthes Hastalığının İlerleyişi

Çocuğunuz femur başında hasar oluştuğunda hastalığın uzun süreli etkilerini yaşayabilir. Örneğin, femur başının deforme olması ve kalça kemiklerine uymaması ağrıya ve artrite neden olabilir.

Amerika Ortopedik Ameliyatlar Akademisi’ne göre, Legg Calve Perthes hastalığı yaşayan çocuklarda hastalığın ilerleyişi genel olarak iyi yöndedir. İki yıl tedaviyle birlikte çocukların çoğu iyileşir ve normal aktivitelerine geri dönebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...