Lezyon Herpes Viral Kültürü Testi Nedir? Neden İstenir?

Lezyon Herpes Viral Kültürü Testi Nedir? Neden İstenir?

Lezyon herpes viral kültür testi, aynı zamanda uçuk simpleks virüs kültürü de denir, deri yaralarında herpes simpeks virüsü (HSV) barındırıp barındırmadığına karar vermek için kullanılan bir laboratuar testidir.

Lezyon Herpes Viral Kültürü Testi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Yaptırmalıyım?

Eğer sağlık komplikasyonlarınız varsa, örneğin bağışıklık sisteminizde, HSV’nin bulunması çok önemlidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

HSV hayatı tehdit edici olduğu için doğru bir teşhisin doğru bir zamanda sunulması için oldukça gereklidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Herpes Simpleks Virüsünü Anlamak

HSV enfeksiyonları oldukça yaygındır. HSV iki formda bulunur: herpes simpleks virüs-1 (HSV-1) ve herpes simpleks virüs-2 (HSV-2).

HSV-1

HSV-1 uçuk gibi durumların ana sebebidir. Bu virüs düzenli temas ile yayılır, aynı bardaktan içmek veya aynı çatal bıçağı kullanmak gibi. Bir çalışmaya göre dünya çapında yaşlı bireyler %60 ila %90 arasında HSV-1’e yakalanmışlardır.

HSV-2

HSV-2 birincil olarak virüse sahip olan bir başkasıyla seksüel temas aracılığı ile bulaşır. HSV-2 genital iltihapın asıl sebebidir.

Bir kişi bir kez HSV-2 sahibi olduğunda, şifa mümkün değildir. HSV salgın sık sık ortaya çıkabilir veya bir insanın hayatında sadece birkez olabilir.

Bu Test Neden İstenir?

HSV bulaşmış deri veya genital uçuklar sıklıkla fiziksel muayene ile klinik ortamda teşhis edilir. Doktorunuz herpes deri lezyonunu laboratuar testi olmadan sıklıkla teşhis edebilse bile, bunlar onaylaması zor olan teşhislerdir. Bu olduğunda doktorunuz herpes viral kültür lezyonu testi isteyecektir.

Bunlar virüsün ciddi sağlık tehditi ortaya koyduğu durumlardır. Örneğin bu virüs çocuklara, bağışıklık sistemi zayıflamış insanlara veya gözünde HSV enfeksiyonu olan insanlara bulaştığında hayat tehdit edici olabilir. Hamile kadınlar da HSV enfeksiyonları için test edilir, çünkü bu virüs doğmamış bebekler için de tehlike oluşturur.

Test Nasıl Yapılır?

Lezyon herpes viral kültür testini yapmak için doktorunuz enfekte olduğundan şüphelendiği uçuktan bir deri örneği alacaktır. Testin etkili olması için doktorunuzun yayılmanın en yüksek noktasında deri örneği toplamaya ihtiyacı olacaktır.

Test genellikle kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından klinik ortamda yapılır. Deriden sıvı ve hücre toplamak için uçuğu kazımaları gerekecektir.

Prosedür süresince biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Deri lezyonları için bir kazıma hissiyle karşılaşabilirsiniz. Eğer lezyonunuz boğazınızda ya da gözünüzdeyse, steril bir pamuk çubuk kullanılır örnek toplamak için. Bu doktorunuz lezyon bölgesini silerken biraz rahatsızlığa sebep olabilir.

Örneğiniz bir laboratuar kabına koyularak analiz için bir laboratuara götürülür. Laboratuarda bir tabağa konularak 16 saat ila 7 gün arasında virüsün büyümesi gözlemlenir. Sonuçlar tipik olarak doktora 2 ila 4 gün arasında verilir.

Testin Riskleri Nelerdir?

Lezyon herpes viral kültür testinin riskleri oldukça azdır. Bu riskler kazıma içeren tüm prosedürlerde olan risklerdir ve şunlar dahildir:

  • Örneğin alındığı yerde kanama
  • Örneğin alındığı yerde enfeksiyon
  • Örneğin alındığı yerde acı veya rahatsızlık

Sonuçları Yorumlamak

Lezyon herpes viral kültür testinin sonuçları örneğinizki virüsün laboratuardaki gözleminiz sırasında büyüyüp büyümediğine göre belirlenir.

Eğer virüs büyümüyorsa, sonucunuz olumsuz çıkar. Bunun anlamı örneğin alıntığı yerde aktif bir herpes enfeksiyonunuz olmadığıdır. Yine de olumsuz kültür herpes hastası olmadığınız anlamına gelmez.

Virüsün alınan örnekte büyümesinin anlamı uçuğunuzun herpes virüsüne yakalandığıdır. Bulunan bulgulara göre doktorunuz enfeksiyonunuzun tedavisi için size ilaç yazacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...