Limon Kabuğunun Faydaları ve Yan Etkileri

Limon Kabuğunun Faydaları ve Yan Etkileri

Limonun sağlığımız için faydalı olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur, ancak limonun faydaları denildiğinde aklımıza gelen limon suyu ya da limonata olur. Peki, genelde kullanmadan attığımız limon kabuğunun sağlığımız açısından ne denli faydalı olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Limon Kabuğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Besin Değeri

Limon kabuğu, C vitamini, potasyum, kalsiyum, folik asit açısından zengindir.

Kaç Kaloridir?

1 adet (yaklaşık 15gr) limon kabuğu 13 kaloridir.

Limon Kabuğunun Faydaları

Kurutulmuş ya da taze limon kabuğu bazı yemeklerde kullanıldığı gibi tıbbi amaçla da kullanılır. Limon kabuğunu yemek ya da cilde haricen uygulamak C vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbüt hastalığına, kolesterol yüksekliğine, aknelere ve bazı kalp hastalıklarına karşı iyileştirici etkiye sahiptir. Limon kabuğunun faydaları şunlar:

1 Kolesterolü Düşürür

Limon kabuğu vücudumuzda kolesterolü düşürdüğü için kalp sağlığımız içinde faydalıdır. Önemli miktarda potasyum içermesinden dolayı kan basıncını düzenleyicidir. İçeriğinde bulunan doğal bir kimyasal olan polifenol bileşeni sayesinde limon kabuğu kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur. İçeriğindeki C ve P vitaminleri kan damarlarını temizler, şeker hastalığından kaynaklanan kalp hastalıklarına ve diğer kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

2 Kanserle Savaşır

Flavonoidler, vücudumuzda üretilen aynı zamanda bazı meyve sebzelerde bulunan antioksidanlardır. Flavonoidler yaşlanmaya karşı en etkin savaşçı olarak da bilinirler. Limon kabuğu içeriğinde bol miktarda flavonoid barındırdığı için kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. İşte bu yüzden limon kabuğu yemek özellikle cilt, meme ve kolon kanserini önleyici etkiye sahiptir.

3 Kemikleri Güçlendirir

Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmanın yolu yeterli miktarda kalsiyum almaktan geçer. Limon kabuğu ise kemik sağlığımızda önemli rol oynayan C vitaminin yanı sıra kalsiyum da içermektedir. Böylece limon kabuğunun kireçlenme olarak bilinen ostreoartrit hastalığına, eklemlerde iltihaplanma olarak bilinen kronik poliartrit hastalığına, romatizmaya bağlı eklem ağrılarına, kemik zayıflığına ve kemik erimesine karşı belirgin şekilde iyi geldiği gözlemlenmiştir.

4 Bağışıklık sistemini Güçlendirir ve Sindirimi Kolaylaştırır

Limon kabuğu C vitaminiyle birlikte vücudumuzun hastalıklarla mücadelesinde gerekli olan diğer vitamin ve bileşenlerden bolca içerir. Yani bağışıklık sistemimizin mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak farenjit, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı gribal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca limon kabuğu lifli posalı yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

5 Ağız Sağlığına İyi Gelir

C Vitamini eksikliği diş eti iltihabı, diş etlerinde kanama ve iskorbüt gibi ağız problemlerine yol açar. Limon kabuğu ise C vitaminin yanı sıra ağız sağlığımızda önemli etken olan sitrik asit içerir. Dolayısıyla ağız sağlığımıza bağlı olarak dişetleri ve dişlerimizde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı limon kabuğu doğal bir önleyici gıdadır.

6 Serbest radikalleri etkisizleştirir

Serbest radikaller hücrelerimizde fizyolojik ve patolojik reaksiyonlar aşamasında oluşabilen bir elektronunu kaybetmiş moleküllerdir. Bunlar, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde şişmeden bağışıklık sistemi hastalıklarına, yaşlanmaya hatta bazı kanser türlerine kadar pek çok hastalığa neden olabilirler. Limon kabuğu içeriğindeki C vitamini sayesinde serbest radikalleri etkisizleştirir, böylece bu hastalıkları engeller. C vitamini aynı zamanda sağlıklı kan dolaşımı içinde gerekli olduğundan limon kabuğu tüketimi kan dolaşımı sağlığında da önemli rol oynar.

7 Cilt Hastalıklarını giderir

Serbest radikallerin yaşlanmaya yol açtığını belirtmiştik. Serbest radikaller ciltte leke ve akne oluşumunu ve cilt kırışıklıklarını tetiklediği için yaşlanmayla birlikte önemli cilt hastalıklarına yol açar. Limon kabuğu içeriğinde bulunan sitrik asit ve C vitamini ile kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olur. Böylece siyah leke ve akneler azalır. Bunun yanında cilt hücrelerimizin temizlenmesine yardımcı olduğundan daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar. Limon kabuğu yemek cilt hastalıklarının oluşmasını engeller.

Yüzümüzde ya da vücudumuzun herhangi bir bölgesindeki cilt sorunları limon kabuğunun haricen şu şekilde uygulanmasıyla da azaltılabilir:

 • Bir adet limonun suyu bir kaba sıkılır.
 • Ardından limonun kabuğu kesilerek ayrılır.
 • Ayrılan limon kabuğu kapta bulunan limon suyuna eklenerek kuru ve serin yerde bir süre bekletilir.
 • Daha sonra karışıma bir çay kaşığı bal eklenerek yüze ya da diğer problemli bölgeye uygulanır.
 • Yaklaşık 5 dakika sonra durulanır.

8 Metabolizmayı Canlandırır ve Zayıflatır

Limon kabuğunda bulunan bileşenlerden birisi de kilo vermeye yardımcı olan pektin adlı bileşendir. Bu bileşen kilo almamıza sebep olan şeker emilimini azalttığından limon kabuğu yemek kilo vermemize de yardımcı olur.

Limon Kabuğunun Yan Etkileri

1 Zirai İlaç Kalıntıları

Limon kabuğu yenilmeden önce yetişme sürecinde kullanılan zirai ilaç kalıntıları olabileceğinden iyice yıkanılmalıdır. Yetişme sürecinde ya da tüketiciye ulaşma sürecinde üzerinde olabilecek zararlı kalıntılar ihtimali de vardır. Bu yüzden de limonun hijyenikliği önemlidir.

2 Kristalleşme Etkeni

Limon kabuğu insan vücudunda bulunan oksalat bileşenini hayli yüksek bir miktarda içerir. Oksalatların yüksek miktarda vücutta bulunması ise kristalleşme olarak adlandırılan bazı sağlık problemlerinin oluşmasına yol açar. Bunlardan bazıları böbrek taşı ve safra kesesi taşı rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkları olanlar limon kabuğu tüketmekten kaçınmalıdır.

Yorumlar (5)

 1. Mehmet Poyraz

  Merhaba, limon kabuğu yazınız oldukça bilgilendirici. Doğal ürünlerin faydaları ve etkileri konusunda derlenmiş güzel bir yazı olmuş. Ayrıca bilimsel kaynaklardan takviyeler yapmışsınız. Bir limon kabuğu üreticisi olarak takdirlerimi sunarım.

 2. leyla yurttaşlı

  Bence limon kabuğunu yediğimiz zaman dişlerde sararma oluyor. Bu da önemli yan etkilerinden biri.

  • Sinan doruk

   Tam tersi; sigaradan dolayi dislerimde oluşan lekeler azalmaya başladı.

 3. burak al

  çok güzel sizde deneyin

 4. burak al

  leyla yurttaşlı dediğin yanlış

Sonraki yazı yükleniyor...