Limon Sivilceleri ve Sivilce Yaralarını Geçirir mi?

Limon Sivilceleri ve Sivilce Yaralarını Geçirir mi?

Narenciye meyveleri genellikle cilt bakım ürünlerinde antioksidan özelliklerinden dolayı kullanılırlar. Narenciye meyvelerinin içinde bulunan C vitamini gibi antioksidanlar ciltte bulunan serbest radikallerle mücadele ederek kolajen seviyesini artırmaya çalışır. Sivilceleri tedavi etmeye çalışıyorsanız, limon suyunun eczanelerde ve bakım ürünlerinin satıldığı yerlerde bulunan sivilce önleyici kremlere göre ne kadar etkili olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Sivilce, en yaygın rastlanan cilt problemidir. İlk olarak ergenlik döneminde ortaya çıksa da sivilceler yetişkinlik döneminde de pek çok kişiyi etkileyebilir. Yapılan araştırmalara göre, 12 – 24 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık %85’i sivilce sorunu yaşamaktadır. Kalıtım, yağlı cilt tipinin olmasının bir etkenidir ve sivilcelerin oluşumuna katkıda bulunur. Sivilce ve sivilce izlerinin giderilmesinde limon kullanımıyla ilgili daha fazla şey öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Limon Ve Sivilce Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Limon

Limon, sivilce tedavisi için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Limonun antioksidan açısından yüksek olması ve doğal bir şekilde sitrik asit içeriyor olması sivilceleri tedavi etmesine yardımcı olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Limon suyunun cildinize etkilerini öğrenmek için bu işlemi uygulamadan önce dermatoloğunuzla konuşmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Cildinizle ilgili sorunlar yaşarsanız Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gitmelisiniz.

Sivilceler için Limon Suyu

Sivilceler için limon suyu kullanmanın birçok faydası olduğu söylenir. Bu faydalar:

 • Ciltteki sebumu azaltarak yağlı ciltlerin yağ oranını azaltır.
 • Antiseptik özellikleriyle sivilce oluşumuna sebebiyet veren bakterileri öldürür.
 • Kızarıklığı ve iltihabı azaltarak sivilceler patladıktan sonra oluşan iltihapları ve yara izlerini yok eder.

Bu faydalar, C vitaminin sağladığı antioksidan ve antibakteriyel özellikler sayesindedir. Ancak, C vitaminin sivilceler üzerindeki etkileri A vitamini ve çinko kadar çok araştırılmamıştır.

Limon suyunun sivilcelere faydalı olduğunu belirten kişiler genellikle bunu kullanıp fayda gördüğünü söyleyen kişilerdir. Limon suyunun sivilcelere etkisiyle ilgili yapılan bir araştırma mevcut değildir.

Cilde Limon Suyu Sürmenin Oluşturacağı Yan Etkiler

Limonu ısırarak yediyseniz içindeki asidik tadın ne kadar yüksek olduğunu biliyorsunuzdur. Limon kullanmak cildinizdeki sorunları düzeltebileceği gibi birçok yan etkinin oluşmasına da sebebiyet verebilir.

 • Kuruluk
 • Yanma hissi
 • Sızlama hissi
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • İyi bakterilerin de zararlı bakterilerle birlikte ölmesi

Her gün limon suyu sürdüğünüzde bu etkilerin ortaya çıkma olasılığı daha büyük olur.

Bu sivilce tedavi yöntemi esmer ciltler için daha uygundur çünkü limon suyu hiperpigmentasyona sebep olur. Limon suyu güneş yanığının ve güneş lekelerinin oluşma riskini de artırır.

Sivilce İzleri için Limon Kullanımı

Sivilce yaraları uygun bir şekilde tedavi edilmediklerinde aylarca hatta yıllarca cildinizde kalabilir. Sivilcelerinizi sürekli olarak sıkıyorsanız cildinizde sivilce yaraları oluşma riski çok daha fazladır. Esmer ciltli kişilerde akne yaralarından dolayı leke oluşumu daha fazla görülür.

Limon kullanmak sivilcelerden sonra oluşan yaraların iz bırakma olasılığını en aza indirger. Limon suyunu sivilce tedavisi için kullananlar bundan oldukça fayda gördüğünü belirtseler de bu konuda yapılmış bir araştırma yoktur. Bu nedenle, bu bilgiyi destekleyen bilimsel bir kanıt da yoktur.

Evde sivilcelerinizi geçirmek için limondan faydalanmak istiyorsanız önce dermatoloğa danışmanız daha iyi olacaktır. Dermatolog, cilt tipinize göre ortaya çıkabilecek risklerden bahsederek bu riskleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Dermatolog, sivilce yaralarını tedavi etmek için kimyasal soyucular ya da dermabrazyon gibi tedavi yöntemlerini de önerebilir.

Limon Suyunun Kullanımı

Limon suyu kanamayı durdurmak ve lekeleri tedavi etmek için çok daha iyidir.

Kanamayı durdurmak için limon suyunu eşit miktarda suyla karıştırın. Bu yöntemi kullandığınızda gün içinde 2 veya 3 kez nemlendiricinizi sürmeden önce karışımı cildinize sürmelisiniz. Bu yöntem, sivilce kopup kanadığında, kabuk oluştuğunda ve yara izi varsa kullanılabilir.

Limon suyunu leke tedavisi için kullanacaksanız,yara kabuklarına çok dikkatli bir şekilde minik bir pamukla uygulamanız gerekmektedir. Birkaç saniye bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Gün içinde birkaç kez tekrar edin ve yara kabuklarınız iyileşene kadar uygulamayı sürdürün.

Bu yöntemi uygularken taze sıkılmış limon kullanmanız çok önemlidir. Markette satılan limon suları, taze sıkılmış limonla aynı şey değildir ve bu yüzden aynı etkiyi göremezsiniz. Taze sıktığınız limonu cam bir kavanoza alarak birkaç gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Sivilceler ve sivilce yaraları için evde uygulayabileceğiniz başka tedavi yöntemleri arıyorsanız faydalanabileceğiniz çok sayıda şey mevcuttur:

 • Aloevera
 • Okaliptüs
 • Yeşil çay
 • Lisin
 • Kuşburnu çekirdeği yağı
 • Sülfür
 • Çay ağacı yağı
 • Cadı fındığı
 • Çinko

Diğer tedavi yöntemlerini uygulamadan önce dermatoloğa danışmalısınız.

Limon suyunun, sivilcelerle mücadele etmek için iltihap önleyici ve antibakteriyel özelliği olsa da ciltte oluşturacağı muhtemel tehlikeler henüz bilinmemektedir.

Evde sivilceler ve sivilce yaraları için uygulanan diğer tedaviler gibi limon suyu kullanımı hakkında da herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.

Ancak, limon suyunun ara sıra kullanımı oldukça etkileyici sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu tedaviyi uygulamadan önce dermatoloğa görünmeniz ve sivilcelerinizi ve sivilce yaralarınızı geçirmek için dermatoloğunuzun görüşünü almanız çok daha iyi olacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...