Liseye Merhaba Deyin: Farklı Bir Alana Geçiş Sağlayabilmek

Liseye Merhaba Deyin: Farklı Bir Alana Geçiş Sağlayabilmek

Çocuğunuzun liseye başlıyor olması size inanması güç bir gerçek gibi gelebilir. Okul başlayalı birkaç hafta oldu. Ergenlik çağındaki çocuğunuz yeni okulunun getirebileceği zorluklarla ve fırsatlarla şimdiden karşılaşmış olabilir. Çocuğunuzun kişiliğine bağlı olarak, bu ilk haftalar onun için gergin, heyecanlı, korkutucu geçebilir. Hatta bazen bu üç durum birden yaşanabilir. Liseye yeni başlamanın çocuğunuz üzerinde oluşturacağı duygusal etkinin bilincinde olmalısınız. Liseye yeni başlayan çocuğunuzla konuşmak için vakit ayırarak ona destek olabilirsiniz. Açık bir konuşma ve cesaretlendirme ile bu heyecan verici ve belirsizlikler içerisindeki dönem sırasında ona yardım edebilirsiniz.

Açık Konuşun Ama Onları Zorlamayın

Çocuğunuza hisleri hakkında sorular sorup onlarla açık bir konuşma yapmak normaldir ancak somut cevaplar alabilmek için onları zorlamamalısınız. Pek çok yetişkin bile hislerini kelimelere dökmek konusunda zorlanır. Bu yüzden, konuşmak için zorlamanız daha çok baskı oluşturacaktır. Ergenlik çağınızdaki çocuklarınızla konuşmak için onların hep yanında olacağınızı ve onlar kendi hisleriyle boğuşurken onları rahatlatabileceğinizi bilmeleri önemlidir.

Hikâyelerinizi Paylaşın

Çocuğunuz konuşma konusunda isteksiz olsa bile dinleme konusunda hevesli olabilir. Hikâyelerinizi paylaşmak için fırsat yaratın. Bu hikâyeler, kendi lise yıllarınızdan iyi ve kötü anılar olabilir. Böylece çocuklarınız düşüncelerinde yalnız olmadıklarını fark edip kendi hislerini size açıklayabilecekler.

Kontrolün Gücü

Aileler, çocukların stres seviyesini düşürmeye yardımcı olmak için çocuğun kontrolünü ortaya koyabileceği fırsatlar yaratmalıdırlar. Çocuklarınızın odalarını dekore etmelerine ya da yeni bir spora başlamalarına izin verebilirsiniz. Çocuğunuzun proaktif bir yaklaşım sergilemesini cesaretlendirirseniz, lisede karşılaşabilecekleri sorunları daha doğru bir şekilde çözeceklerdir.

Ders Dışı Aktivitelere Yönlendirin

Ders dışı aktivitelerde kurulan arkadaşlıklar, çocukların okulda sosyal iletişimlerinin daha sağlam olmasını sağlar. Bazı çocuklar için spor, rekabet ve takım çalışması için mükemmeldir. Diğer öğrenciler ise okulun müzik grubunda ya da tiyatro kulübünde daha artistik çalışmaları tercih edebilir. Çocuğunuzun sevdiği aktiviteleri keşfetmesine yardımcı olarak onunla aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışma ihtimalini artırabilirsiniz.

Heyecan Verici Dersleri Almasını Önerin

Bazı okullarda seçmeli ders imkânlarıyla öğrencilerin matematik, bilim ve edebiyat gibi alanların dışında da keşifler yapmaları sağlanır. Bu zamanı fotoğraf, psikoloji ya da ilgisini çekebilecek başka bir dersi alarak değerlendirebilir. Bunu yapmak çocuğunuza bambaşka bir dünya kazandıracak. Çocuğunuz, derslerine daha ilgili olursa okula gitmek konusunda da heyecanlı olacaktır.

Yeni Okul, Yeni Fırsatlar

Hayattaki tüm değişimler deneme ve yanılmayı da beraberinde getirir. Liseye başlamak oldukça stresli olabilir ama çocuğunuzu destekleyip ona rehberlik ederseniz bu aşama çok daha rahat olacaktır. Yeni bir okula başlamanın yeni arkadaşlar edinmek, yeni aktivitelere başlamak, yeni kulüplere ve takımlara katılmak gibi pek çok fırsatı barındırdığını ona hatırlatın. Lisede toplulukların arasına girmesi konusunda çocuğunuzu cesaretlendirmeniz özgüvenlerini geliştirmeleri ve daha bağımsız hareket edebilmeleri için harika bir yöntemdir. Uygun şartlar içinde çocuğunuzun kendisini geliştirmesine yardım edebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...