Lökoplazinin Nedenleri Ve Belirtileri

Lökoplazinin Nedenleri Ve Belirtileri

Lökoplazi dilin üzerinde ve ağızın iç kısmında kalın ve beyaz yamaların oluşmasıdır. En yaygın nedeni sigara içmektir. Ancak diğer tahriş ediciler de bu soruna ol açabilmektedir.

Lökoplazi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hafif lökoplazi genellikle zararsızdır ve kendiliğinden geçer. Daha ciddi vakalar oral kanser ile bağlantılı olabilir. Acil olarak tedavi edilmeleri gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzenli ağız bakımı oluşmasını yada tedavi sonrası nüksetmesini engeller.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Lökoplazi için Ağız ve Diş Sağlığı bölümüne gidilir.

Lökoplazinin Belirtileri

Lökoplazi ağızın içerisindeki alışılmadık yamalar ile göz çarpar. Bu yamalar görünüş açısından değişiklik gösterebilir ve aşağıdaki özelliklere sahip olabilir:

 • Beyaz ya da gri renk
 • Kalın, sert, yükselmiş yüzey
 • Kıllı (Sadece kıllı lökoplazide)
 • Kırmızı noktalar (Nadir)

Kızarıklık kanserin belirtisi olabilir. Eğer bu yamalar kırmızı noktalar ile birlikte görülürse acil olarak doktorunuzdan randevu alın.

Lökoplazi damağınızda, yanakların iç kısmında ve dilinizde de olabilir. Bu yamaların oluşması birkaç hafta sürebilir ve sadece nadir olarak ağrıya neden olurlar.

Bazı kadınlarda lökoplazi genital bölgede, vulva bölgesinde, meydana gelebilir.

Lökoplazinin Nedenleri Nelerdir?

Lökoplazinin kesin nedeni bilinmemektedir. İlk olarak tütün ürünleri ile bağlantılıdır. En yaygın nedeni sigara içmektir. Fakat tütün çiğnemek de lökoplaziye neden olabilir.

Diğer Nedenler:

 • Yanağın iç kısmında yara olması, örneğin ısırma sonucu
 • Pürüzlü, eşit olmayan dişler
 • Takma dişler
 • Vücuttaki iltihaplı sorunlar
 • Uzun süreli alkol kullanımı

Bazı araştırmalar HPV ile lökoplazi arasında bir bağlantı olduğunu belirtse de bunu destekleyecek kadar kanıt bulunmamaktadır.

Kıllı Lökoplazi

Epstein-Barr virüsü (EBV) kıllı lökoplazinin ana nedenidir. Virüs ile bir defa temas ettiğiniz zaman kalıcı olarak vücudunuza yerleşir. EBV genellikle pasiftir. Ancak herhangi bir dönemde kıllı lökoplazi oluşumuna yol açabilir. Bu salgınlar HIV ya da başka bağışıklık sistemi baskılayıcı sorunu olan kişilerde yaygın olarak görülmektedir.

Lökoplazi Nasıl Teşhis Edilir?

Lökoplazi genel olarak oral muayene ile teşhis edilir. Oral muayene sırasında diş doktorunuz ya da aile doktorunuz bu beyaz yamaların lökoplazi olup olmadığını teşhis edebilir. Bu hastalığı ağızda oluşan mantar enfeksiyonu ile karıştırabilirsiniz. Enfeksiyonun neden olduğu yamalar lökoplaziyeoranla daha yumuşaktır. Daha kolay bir şekilde kanayabilirler. Lökoplazi yamaları, mantar enfeksiyonuna kıyasla, silinerek geçirilemez.

Doktorunuz ya da dişçiniz bu beyaz yamaları teşhis etmek için başka testler de isteyebilir. Bu testler ile yamaları nasıl tedavi edeceklerini ve yeni yamaların oluşmasını nasıl engelleyeceklerine karar verirler.

Lökoplazinin Tedavi Seçenekleri

Yamaların geneli tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Lökoplaziye neden olabilecek tetikleyicilerden kaçınmak önemlidir, tütün ürünleri. Eğer nedeni diş kaynaklı ise dişçiniz bunun tedavisini bulabilir.

Eğer biyopsi sonucu kanser için pozitif gelirse yamalar acil olarak alınmalıdır. Yamaların alınması kanserin yayılmasını engelleyebilir. Yamalar lazer terapisi, neşter ya da dondurma prosedürü ile alınır.
Kıllı lökoplazinin ağız kanserine yol açma riski neredeyse yoktur. Bu nedenle alınmalarına gerek görülmemektedir. Doktorunuz ya da dişçiniz antiviral ilaçlar reçete ederek bu yamaların büyümesini engeller. Yamaların boyutunu azaltmak için ayrıca retinoik asit içeren kremler de kullanılabilir.

Lökoplazi Nasıl Engellenir?

Pek çok lökoplazi nedeni yaşam şekli değişiklikleri ile engellenebilir.

 • Tütün ürünleri içmeyi ve çiğnemeyi bırakın.
 • Alkol kullanımını azaltın.
 • Antioksidan açısından zengin yiyecekleri tercih edin.

Eğer lökoplaziden şüpheleniyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Takip randevuları önemlidir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...