Lökosit Alkalen Fosfataz Testi Nedir?

Lökosit Alkalen Fosfataz Testi Nedir?

Daha gelişmiş testler bulunmadan önce LAP testi genellikle akyuvarları etkileyen bir kanser türü olan kronikmyeloid löseminin teşhisinde kullanılıyordu. Kronik myeloid löseminiz varsa, akyuvarlarınızdaki alkalenfosfataz seviyeniz normalden düşük çıkar. Bazı doktorlar kronik myeloid löseminin belirtilerini kontrol etmek için hala LAP testini kullanır. Bu test, diğer hastalıkları elimine etmek için de kullanılır. Hücrelerinizi ve kromozomlarınızı inceleyen sitogenetik test, kronik myeloid löseminin teşhisi için günümüzde daha sık kullanılır. Bu yüzden, LAP testi eskiye göre daha az kullanılıyor.

Lökosit Alkalen Fosfataz Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
LAP Testi

Lökosit alkalenfosfataz (LAP) testi, kanınızdan alınan bir örnekle laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bir testtir. Doktorunuz, beyaz kan hücrelerinde bulunan bir enzim grubu olan alkalenfosfataz miktarını ölçmek için bu testi isteyebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kan hastalığınız varsa kanınız alınmadan önce doktorunuzu durumdan haberdar edin. Kan hastalıkları komplikasyon riskini artırır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Lökosit alkalen fosfataz testi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Lökosit Alkalen Fosfataz Testi Nasıl Yapılıyor?

Alkalenfosfataz, vücudunuzdaki birçok molekülden fosfat grubunu kaldıran bir enzimdir. Alkalin ya da bazik ortamlarda asidik ortamlara göre çok daha iyi çalışır. Vücudunuzun her yerinde bulunur ama genellikle karaciğerinizde, böbreğinizde, kemik dokularınızda ve safra kanalında bulunma eğilimi vardır. Hamile bir kadının plasentasında da yoğun bir şekilde bulunur.

Lökosit alkalenfosfataz, lökositlerde bulunan alkalenfosfataz demektir. Lökositler, beyaz kan hücreleridir. Beyaz kan hücrelerinin çok çeşidi vardır. Her birinin vücudunuzu bakterilere, virüslere ve diğer mikroplara karşı korunmasında ayrı bir görevi vardır ve bağışık sisteminizin çok önemli parçalarıdırlar.

Kronik myeloid löseminiz varsa, akyuvarlarınız yani beyaz kan hücreleriniz normalden daha düşük seviyededir. Bu yüzden doktorlar geçmişte kronik myeloid löseminiz olduğunu anlamak için LAP testi istiyorlardı. Fakat günümüzde genellikle sitogenetik test istiyorlar. Sitogenetik testte laboratuvar teknisyenleri akyuvarlarınızdaki kromozomlara bakarak kronik myeloid lösemiye sebep olacak anormalliği ararlar.

Bazı durumlarda doktorunuz kronik myeloid lösemiyi ya da başka bir hastalığı kontrol etmek için LAP testi isteyebilir. Aşağıdaki hastalıkların elenmesi ya da teşhis edilmesi için LAP testi istenebilir:

  • Lökomoid reaksiyon,enfeksiyon ya da kanser neden olmadığı halde akyuvarların seviyesinin artması.
  • Esansiyeltrombositoz, trombositlerin aşırı fazla üretilmesi.
  • Miyelofibroz, kemik iliğinde yaralanma.
  • Polisitemivera, kemik iliğinde çok fazla alyuvar üretilmesi.
  • Aplastik anemi, kemik iliğinin çok az kan hücresi üretmesi.
  • Pernisiyöz anemi, midenin B-12 vitamininin emilimini düzgün yapamaması sonucunda alyuvarın seviyesinin düşmesi.

Teste Nasıl Hazırlanmalısınız?

LAP testinin yapılması için kanınızın alınıp laboratuvara gönderilmesi gerekmektedir. Kanınız alınmadan önce, doktorunuz hazırlanmanız için birtakım şeyler isteyebilir. Örneğin, altı saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemeniz istenebilir. Test sonuçlarını etkileyecek ilaçlar kullanmamanız da istenecektir. Kullandığınız ilaçları ve takviyeleri doktorunuza bildirin.

Test Nasıl Yapılır?

Kanınız bir sağlık uzmanı tarafından alınır. Küçük bir iğne genellikle konulunuza batırılır ve bu iğnenin yardımıyla kanınız damarınızdan çekilir.

Kanınızın alınması birkaç dakika sürecektir. Sonrasında, iğnenin batırıldığı yerdeki kanamayı durdurmak için baskı uygulamanız istenebilir veya bandaj yapılabilir. Kanınız test için laboratuvara gönderilir.

Laboratuvar teknisyeni kanınızı mikroskop lamına yerleştirir. Alkalenfosfataz içeren akyuvarların görülmesini sağlamak için özel bir renklendirici kullanılır. Alkalenfosfataz miktarını ölçebilmek için mikroskoptan faydalanılır.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Testin sonuçları çıktığında doktorunuz size sonuçların ne anlama geldiğini ve bir sonraki aşamanın ne olduğunu anlamanızda yardımcı olacaktır. LAP testinin aralığı 0 ile 400 arasında değişir. 20 ile 100 arasındaki değerler normal olarak kabul edilir.

Doktorunuz test sonuçlarına bakarak sizde kronik myeloid lösemi olduğunu düşünüyorsa sitogenetik test yapılmasını da isteyecektir. Bu test, doktorunuzun teşhis koymasına yardımcı olacaktır.

Testin Riskleri Nelerdir?

Kanınızın alınması pek fazla risk taşımaz. İğnenin batırıldığı yere yeterli baskıyı uygulayamazsanız hafif bir morarma oluşabilir. Kan alınması nadiren de olsa damarın içzarında yangıya sebep olan filebite sebep olabilir.

Çoğu kişi için, LAP testini yaptırmanın faydaları, risklerine göre çok daha fazladır. Doktorunuzun ciddi hastalıları teşhis edip size uygun bir tedavi sunmasına olanak sağlar. LAP testinin faydaları ve riskleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...