Lökosit (WBC) Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

Lökosit (WBC) Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

WBC “white blood cell” kelimelerinin kısaltmasıdır ve “beyaz kan hücresi” anlamına gelmektedir. Beyaz kan hücrelerine lökosit veya akyuvar da denmektedir.

Sağlıklı bir insanda kan değerlerindeki lökosit miktarı duruma göre farklılık göstermektedir. Yani kan değerlerinde lökosit miktarı az olan bir kişi de normalin çok altında değilse sağlıklı sayılabilir. Eğer kan değerlerinizdeki lökosit miktarı her mikro litrede 400 hücrenin altındaysa tıbbi olarak hasta durumuna geçersiniz. Bu durum da kanda lökosit (WBC) düşüklüğü olarak nitelendirilir.

Lökosit (WBC) Düşüklüğü Nedenleri

Kanda lökosit düşüklüğü endişe kaynağı olabilir ve bunun nedeni anlamak için uzun süreli tıbbi araştırmalar gerekir. Kandaki lökosit eksikliğine çeşitli rahatsızlıklar, hastalıklar ve farklı koşullar sebep olmaktadır. Bazı durumlarda asıl nedeni bulmak çok zordur. Lökosit düşüklüğüne neden olabilecek yaygın durumlar şunlardır:

Hastalıklar ve Yapısal Bozukluklardan Kaynaklanan Lökosit Düşüklüğü

 • Kemik İliği Hastalıkları
 • Lösemi
 • Aşırı aktif dalak
 • Karaciğer hastalığı
 • Kemik iliğini etkileyen viral enfeksiyon
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Vitamin eksikliği
 • AIDS

İlaçlar ve Tedavi Yöntemlerinden Kaynaklanan Lökosit Düşüklüğü

 • Antibiyotikler
 • Antihistaminikler
 • Antikonvülsanlar
 • Arsenik
 • Kemoterapi ilaçları
 • Barbitüratlar
 • Antitiroit ilaçlar
 • Sülfonamidler
 • Radyasyon tedavisi

Lökosit (WBC) Düşüklüğünün Zararlı Sonuçları

Kandaki lökosit miktarının düşük olması sizi hayatı tehdit eden mantar enfeksiyonu, zatürre, parazitler ve kan zehirlenmesi gibi diğer bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Bulaşabilecek bu enfeksiyonlar, septik şok, organ yetmezliği ve tekrarlayan enfeksiyonlu rahatsızlıklar gibi hayatı tehlikeye atan komplikasyonlara yol açabilirler.

Doktoru Görmeniz Gereken Durumlar
Lökosit eksikliği tıbbi muayene gerektiren bir durumdur. Fakat lökosit eksikliği olduğunu biliyorsanız ve 38,6 derecenin üstünde ateşlenme, aniden ortaya çıkan ağrı ya da üşüme ve titreme girerse acilen doktorunuzu çağırmanız gerekir. Ayrıca boğaz ağrısı, ağızda yara, mesane enfeksiyonu, ağızda beyaz bir kaplama, yanma hissi ile idrarda kan ve sık idrara çıkma gibi komplikasyonlarda 24 saat içerisinde doktorunuzu çağırmanız gerekir.

Lökosit (WBC) Düşüklüğü Tedavisi

1) Tıbbi İlaçlar


Eğer lökosit miktarınız sürekli düşüyorsa doktorunuz veya sağlık uzmanı tedavi yöntemlerini size önerecektir. Genellikle doktorlarınız ilaç tedavisi önerecektir ve örneğin; her kemoterapi tedavisinden sonra kullanılan ilaçlar sayesinde kandaki lökosit miktarınız çok fazla düşmez. Filgrastim, sargramostim ve pegfilgrastim bu yöntemlerde kullanılan ilaçlardır.

Tedavi sürecinde bağışıklık sistemi normal olması şekilde çalışmaz. Bu durum özellikle kanser hastalarında görülür. Bağışıklık sisteminin normal düzey altında çalışması enfeksiyonların çeşitli türlerine yakalanma riskini artırır ve doktorunuz bunu engellemek amaçlı asiklovir, sulfamethoxazole, itrakonazol, flukonazol gibi antimikrobiyal ilaçlar verecektir.

2) Diyetinize Dikkat Etmek


Şuşi gibi pişmemiş etlerden bakteri içerdikleri için kaçınmak gerekir. Sebze ve meyveleri iyice yıkamaya özen gösterilmelidir. Süt ürünleri pastörize olanlardan seçilmelidir.

3) Takviye Besinler Almak

Zakkum Özü
Yapılan klinik incelemelerde bitkisel zakkum takviyeleri kan değerlerindeki lökosit miktarını %100 arttırdığı tespit edilmiştir ve bundan dolayı bağışıklık sistemini de HIV/AIDS gibi hastalıklara karşı çok iyi korumaktadır.

Astragalus (Geven) Kökü
Bu takviye lökosit sayısını artırırken ayrıca vücudu organizmalara karşı koruyor ve interferon üretiminin artmasını sağlayıp, virüslere karşı etkili doğal bir karışımdır.

4) Mineraller


Çinko
Bağışıklık sistemi için katalizör görevi görür ve vücudun yabancı cisimlerle mücadelesinde tetikleyici bir unsurdur.

Selenyum
Lökositlerin hareketliliğini artırıp gelişiminin sağlanmasına fayda sağlar.

C Vitamini
C vitamini, bağışıklık sisteminin gelişimini sağlar ve lökositlerin gücünü üst düzeye çıkarmasına yardım eder. Ayrıca bağışıklık sisteminin tehditleri karşı tepki vermesini hızlandırır.

Diğer Takviyeler
Sibirya ginsengi ve Asya ginsengi, bağışıklık sistemini destekler. Ekinezya , lökositlerin koruyucu özelliğini tetikler ve bağışık sisteminin uyarılmasını sağlar. Ayrıca yeşil çay, lökosit sayısının artmasını sağlar.

5) Yaşam Tarzınızı Değiştirmek


Şekerden Uzak Durun
Şeker, lökosit hücrelerinizin tam gücüne ulaşmasını engeller.

Sağlıksız Yağlarla Beslenmeyin
Mısır veya ayçiçek yağı gibi çoklu doymamış yağ asitleri bağışıklık sisteminizi zayıflatır.

Zayıflayın
Aşırı kilolu ya da obezite insanlarda kilonun bağışıklık sistemi üzerindeki negatif etkisinden dolayı enfeksiyonlara karşı koyma gücü zayıftır.

Bol Bol Su İçin
Günlük yeterli miktarda su içmek toksinlerin dışarı atılmasında yardımcı olurken bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli Egzersiz Yapın
Düzenli yapılan egzersizde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Fakat aşırı derece egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizi çökertip diğer hastalıklara açık hale gelmenize neden olabilir.

Stresi Azaltın
Stres aslında içinizdeki en sessiz katildir. Çünkü zaman geçtikçe yavaşça bağışıklık sisteminizi çökertir.

Gerekli Miktarda İstirahat Edin
Çalışmaktan yorulmuş vücudunuzun dinlenmesine ve zayıflayan bağışıklık sisteminizin tekrar düzelmesine yetecek kadar istirahat etmeye önem verin. Özellikle lökosit seviyesi düşük olanlar bu konuda daha da dikkatli olmalıdır.

Yorumlar (1)

 1. Gulnur

  Merhaba oglum wbc degeri 3.88 cikti mcv 74.8 cikti doktorumuz cok dusuk dedi suan atesimi 39.2 kadar cikti hgb 12.6cikti bas0.02 eos 0.00 cikti ve cok aciklama yapmadi haftaya tekrar tahlil yapacagiz dedi bilgisi olan varmi bu konuda 20 aylik oglum bu arada