Lökotrien Değiştiriciler

Lökotrien Değiştiriciler

Lökotrienler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Lökotrien Nedir?

Lökotrienler, diyetsel omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden gelen yağlı bağışıklık sistemi kimyasallarıdır. Alerjik rinit ve alerjiye bağlı astımın daha şiddetli semptomlarının bazılarında önemli bir rol oynarlar.

Bağışıklık sistemi bir istilacı olarak zararsız bir yabancı proteini tedavi ettiği zaman alerjiler ortaya çıkarır. Bağışıklık sistemi proteine ​​tam ölçekli bir cevap verir. Bu cevap, inflamatuar kimyasalları serbest bırakmayı içerir. Bu kimyasallar diğer hücrelerin katılımını sağlar ve daha fazla inflamasyonu teşvik eder.

Lökotrienler Nedir?

Lökotrienler, diyetsel omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden gelen yağlı bağışıklık sistemi kimyasallarıdır. Alerjik rinit ve alerjiye bağlı astımın daha şiddetli semptomlarının bazılarında önemli bir rol oynarlar.

Alerjik rinit belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • burun pasajlarının şişmesi
 • artan mukus üretimi
 • tıkalı veya burun akıntısı
 • kaşınan cilt

Astımı olan kişilerde lökotrienler kas hücreleri üzerindeki reseptörlerle bağlanır. Bu, nefes borusunun düz kaslarının büzülmesine neden olur. Hava yolları daraldığında astımı olan kişiler nefes darlığı ve hırıltılı nefes darlığı yaşarlar. 

Lökotrien Değiştiriciler Nasıl Çalışır?

Lökotrien üretimini veya aktivitesini modifiye eden ilaçlar lökotrien inhibitörleri, lökotrien reseptör antagonistleri veya lökotrien modifiye edicileri olarak bilinir. Bu ilaçların bir kısmı lökotriyenlerin üretimini sınırlandırarak çalışır. Diğereri lökotrienlerin düz kas hücreleri üzerindeki reseptörlerine bağlanmalarını bloke eder. Eğer yağlı sinyalleme molekülleri hücresel hedefleriyle bağlanamazsa kas kasılmasını tetikleyemezler.

Montelukast (Singulair) ve zafirlukast (Accolate) gibi ilaçlar, egzersiz ve alerjiye bağlı astımı tedavi etmek için yaygın olarak reçete edilir. Zileuton (Zyflo) adlı üçüncü bir ilaç, lökotrien sentezini dolaylı olarak inhibe eder. Montelukast da yıl boyunca ve mevsimsel alerjik rinit tedavisi için reçete edilir. Bu ilaçlar genellikle ağızdan alınır.

Doktorunuz Lökotrien Değiştiricileri Ne Zaman İlaç Olarak Yazar?

Solunum kortikosteroidler en etkili tedavidir. Bu ilaçlar alerjik rinitin çeşitli semptomlarından kapsamlı bir rahatlama sağlar, bu yüzden ilk tedavi adımı olarak kabul edilirler. Bununla birlikte insanların hem alerji kaynaklı astım hem de alerjik rinit yaşadıkları durumlarda lökotrien modifiye ediciler birinci basamak tedavi olarak kabul edilebilir. 

Lökotrien modifiye ediciler alerjileri veya astımı tedavi etmek için kullanılan çeşitli ilaç tiplerinden biridir. Ancak hala ikinci basamak tedavi olarak kabul edilmektedir. 1990’larda tanıtıldılar. 30 yıl içinde astım ve alerjilerin tedavisi için ilk yeni ilaç sınıfıydı. Bazı çalışmalar lökotrien modifiye edicilerin çocuklarda hafif astım kontrolü için etkili tekil, birinci basamak tedavi sağladığını göstermiştir.

Lökotrien Yenileme Maddelerinin Yan Etkileri

Yaygın olarak reçeteleniyor ve nispeten güvenli sayılsalar da lökotrien modifiye ediciler bazı insanlarda yan etkilere neden olmaktadır. Örneğin montelukast ilacı için listelenen olası yan etkiler, ruh halindeki değişiklikleri ve artan intihar düşüncelerini içerir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2008 yılında bu ve diğer nöropsikiyatrik etkilere yönelik bir araştırma başlattı. 2009 yılında, mevcut klinik çalışmaların, bu ilaç sınıfının kullanıcıları arasında, plaseboya kıyasla, uykusuzluk geliştirme riskinin arttığını ortaya koydular.

FDA’ya göre, bu ilaçların kamuoyuna açıklanmasından sonra toplanan bilgiler, aşağıdaki risklerin arttığını göstermektedir:

 • çalkalama
 • saldırganlık
 • kaygı
 • rüya anormallikleri
 • halüsinasyonlar
 • depresyon
 • uykusuzluk hastalığı
 • sinirlilik
 • huzursuzluk
 • intihar düşüncesi ve davranışı
 • titreme

FDA, en azından klinik çalışmalarda değil, “nöropsikiyatrik olaylar sık ​​görülmedi” diyerek bu denemelerin bu tür reaksiyonları tespit etmek için özel olarak tasarlanmadığını belirtti.

Lökotrien modifiye ediciler insanların ciddi astımı ve alerjinin semptomlarını yönetmelerine yardımcı olabilir. Yeni bir ilaca başlamadan önce olası yan etkileri anladığınızdan emin olmalısınız. Yeni bir ilaca başladıktan sonra geliştirdiğiniz semptomlardan endişe duyuyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...