Lomber Omurga Tomografisi

Lomber Omurga Tomografisi

Yaygın olarak bir BT taraması olarak adlandırılan bir tomografi, vücudun belirli bir bölümünün kesit görüntülerini üreten bir röntgen türüdür. Lomber omurga tomografisi durumunda, doktorunuz alt sırtınızın bir kesitini görebilir. Tarama makinesi gövdeyi çevreler ve görüntüleri bir teknisyen tarafından incelenecekleri bir bilgisayar monitörüne gönderir.

Lomber Omurga Tomografisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Lomber Omurga Nedir?

Omurganın lomber kısmı, sırt problemlerinin meydana geldiği ortak bir alandır. Lomber omurga omurganızın en düşük kısmıdır. Beş vertebral kemikten oluşur.

Endişelenmeli Miyim?

Lomber omurga tomografisi çok az risk taşır. Yine de prosedür sırasında kullanılan kontrast boya geçici böbrek hasarına neden olabilir.

Omurganın lomber kısmı, sırt problemlerinin meydana geldiği ortak bir alandır. Lomber omurga omurganızın en düşük kısmıdır. Beş vertebral kemikten oluşur. Lomber omurganın altında sakrum ve sakrumun altında koksiks (kuyruk kemiği) bulunur. Büyük kan damarları, sinirler, tendonlar, bağlar ve kıkırdak da lomber omurganın bir parçasıdır.

Lomber Omurga Tomografisi Neden Yapılır?

Tomografi, doktorunuzun omurganızla ilgili sorunları araştırmak için kullanabileceği birçok görüntüleme testinden biridir. Bu; yaralanmalara, hastalığa veya enfeksiyona bağlı ağrıyı içerir.

Doktorunuzun lomber tomografisi etmesinin başka nedenleri şunlardır:

 • Ateşle birlikte sırt ağrısı
 • Omurgaya etki eden doğum kusurları
 • Bel fıtığı
 • Enfeksiyon
 • Alt omurga yaralanması
 • Bel ağrısı
 • Çoklu skleroz
 • Osteoartrit
 • Sıkışmış bir sinir
 • Mesaneyi kontrol eden problemler
 • Kanser belirtileri
 • Omurilik cerrahisi hazırlığı
 • Bacaklarınızdaki zayıflık, uyuşukluk veya başka problemler

Tomografi, MRI ile aynı şey değildir. Lomber omurganın bir MRI; kemikler, diskler ve omurilik gösterir. MRI, sinirlerin geçtiği omurga kemikleri arasındaki boşlukları da gösterebilir.

Lomber Omurga Tomografisinın Riskleri

Lomber omurga tomografisi çok az risk taşır. Yine de prosedür sırasında kullanılan kontrast boya geçici böbrek hasarına neden olabilir. Böbrekleriniz hastalık veya enfeksiyon nedeniyle zarar görmüşse bu risk daha yüksektir. Yeni boyalar böbrekler için daha az risk taşır. Alerjik reaksiyonlar da oldukça nadirdir.

Herhangi bir röntgende olduğu gibi radyasyona maruz kalma da vardır. Tipik olarak zararsız olmasına rağmen hamile olan veya hamile olabilecek kadınlar için bu önemli bir konudur. Kullanılan radyasyon miktarı yetişkinler için güvenli kabul edilir, ancak gelişmekte olan bir fetus için değildir ve çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Lomber Omurga Tomografisine Nasıl Hazırlanılır

Lomber omurga Tomografisi invazif olmayan bir testtir.

Gevşek ve rahat kıyafetler giymek isteyebilirsiniz çünkü bir masaya uzanmanız gerekecektir. Ayrıca, herhangi bir takı ve diğer metalik eşyaları vücudunuzdan çıkarmanız için talimat verilecektir. Önceki prosedürlerden herhangi bir metal implantınız varsa doktorunuza söyleyin.

Tomografiye girmeden önce, aşağıdaki koşullardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza söyleyin:

 • Oral kontrast alerjisi (baryum)
 • Diyabet, açlık kan şekeri seviyenizi düşürebilir
 • Gebelik

Lomber Omurga Tomografisi Nasıl Yapılır?

Tomografi, bir hastanenin radyoloji bölümünde veya teşhis prosedürlerinde uzmanlaşmış bir klinikte gerçekleştirilir.

Bir teknisyen test sırasında sırt üstü uzanmanızı isteyecektir. Teknisyen, kaliteli bir görüntü elde etmek için yeterince uzun süre doğru konumda kaldığınızdan emin olmak için yastık veya kayış kullanabilir. Kısa ayrı taramalarda  nefesini tutmanız da gerekebilir.

Ayrı bir odadan uzaktan kumanda kullanarak, tomografi teknisyeni masayı tomografi makinesini hareket ettirecektir. Makineden birkaç kez geçebilirsiniz.

Taramanızın nedenine bağlı olarak bir IV bağlanabilir, böylece test sırasında damarlarınıza kontrast boya enjekte edilebilir. Bu boya, makinenin kan damarlarınızın ve organlarınızın net görüntülerini almasına yardımcı olur.

Bir tarama turundan sonra, teknisyenin görüntüleri doğru bir şekilde okuyabilecek kadar açık olduğundan emin olmak için görüntüleri incelerken sizden beklemeniz istenebilir.

Tipik bir tomografi 30 ila 45 dakika arasında sürer.

Lomber Omurga Tomografisinden Sonra

Testten sonra normal kıyafetlerinizi giyebilir ve gününüze devam edebilirsiniz.

Tomografiden elde edilen sonuçların işlenmesi genellikle bir gün sürer. Doktorunuz taramanızın sonuçlarını tartışmak için bir takip randevusu planlayacaktır. Doktorunuz ayrıca bulgulara bağlı olarak nasıl ilerleyeceğinizi size söyleyecektir. Ek görüntüleme taramaları, kan testleri veya diğer teşhis yöntemleri de istenebilir. Bunlar, doğru bir tanı almanıza ve tedaviye başlamanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...